FIV la Sibiu (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_1978 spune:

buna llary
ti-a recomandat dr I sa faci analiza asta sau pur si simplu ai facut-o tu pt ca as vrea sa o fac si eu,ti-ai luat sange nu?dar nu te speria cel mai bine sa vb cu dr I sa vezi ce parere are dansul,pt ca eu am discutat cu dansul despre anticorpi antispermatici si despre testul postcoital l-am intrebat daca ar fi cazul sa fac aceste analize si mi-a zis sa nu mai caut probleme in alta parte pt ca problema mea este ovulatia imi lipseste cam asta a fost parerea dansului despre aceste analizenu te mai speria
anca_alin ce mai faci?esti ok?sa vii cu rezultat pozitiv dupa Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Are dreptate adriana_1978,nu stiu cata relevanta au aceste analize,au fost biruite de medicina din ziua de azi...


Cand Dumnezeu spune NU ,are pentru tine un DA mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

llary m-ai bulversat rau de tot, mie nu mi-a cerut nimeni sa fac aceasta analiza, tie cine ti-a spus sa faci AMH ???
Spune-mi te rog si mie, in a cata zi de ciclu trebuie facuta ??? Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

llary dar FSH-ul tie ce valoare ti-a iesit ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

Ilary uite ce am gasit:
Valorile cuprinse intre 0.4-1.0 #956;g/L indica o rezerva functionala ovariana redusa si un raspuns slab la stimularea ovariana. Pacientele cu valori AMH scazute necesita doze mai mari de rFSH fata de cele cu niveluri crescute/normale. Asa ca o sa te stimuleze cu doze mai mari si nu cred ca o sa fie o piedica acest AMH scazut.
Ai sa vezi ca va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Lorelei, diagnosticul meu e de sindrom de ovare polichistice , anovulatie cronica, disfunctie a suprarenalei care a generat un hiperandrogenism ( acest ultim diagnostic a fost pus la indoiala de anumiti medici). Am facut clasicele stimulari cu clomifen, 2 inseminari, a3-a inseminare s-a transformat in Fiv deoarece am facut hiperstimulare, inca 2 Fiv-uri si un FET. Inseminarile si primul Fiv l-am facut la Debrecen, iar ultimul Fiv si Fet-ul la Viena. inseminarea transformata in Fiv s-a soldat cu o sarcina dar care s-a oprit in evolutie la 6sapt. Problema mea e ca ma hiperstimulez f. usor, dar obtin in final embrioni slabi ( n-am ajuns niciodata la blasto ). Mai am 2 embrioni congelati la Viena, dar nu prea imi pun sperantele in ei ( au fost cam slabi de cand i-a congelat). Pt urmatorul Fiv oscilez intre Viena si Sibiu ( problema la Viena a fost comunicarea defectuoasa desi engleza mea e destul de buna iar cei de la clinica din Viena vorbesc si ei engleza ok). M-am decis sa cer o parere si celor de la Sibiu sa vedem ce putem face pt a creste calitatea embrionilor. am programare la sfarsitul lui mai.
Cam asta e , pe scurt, istoricul meu. Sper sa reusim toate cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Draga Adijo,imi dau seama ce greu ti-a fost sa treci prin atatea esecuri...Poate ca problema ta cea grava e una singura pt care trebuie FIV,dar vezi ca investigand gasesti mai multe.Tu ai fost atat de aproape,primul FIV a fost reusit,inseamna ca se poate.Banuiesc ca este si f costisitor sa faci FET la Viena,in conditiile in care si tu ai spus ca embrionii sunt mai slabi.Decizia ta de a verifica si la Sibiu dosarul e una buna.
Iti doresc mult succes in mai la Sibiu si tinem legatura aici!Doamne ajuta sa fie bine!

Cand Dumnezeu spune NU ,are pentru tine un DA mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Buna fetelor
Mie dr mi-a zis sa fac dupa ce a vazut ca nu am raspuns la stimulare ptr FIV..........si a zis ca indica faptul cand intri la menopaiza cu cat e mai mic indicele cu atat te apropii de menopauza si nu ai rezerva ovariana...poate retin gresit,chestie de luni...........am vazut pe net un raspuns dat de o conf de la Buc ptr un caz asemanator ca relevant e sa-l faci 3 luni consecutiv si dupa o stimulare scade AMH drastic.........se ia din sange oricand dupa ciclu raspunsul in 10 zile 360 lei la noi, la Synevo 260,noi nu avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Scuze Tamys
FSH-8,87

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

llary iubita sigur nu voi face AMH-ul pentru ca dupa stimularea din martie si eu voi avea valoare mica asa ca mai bine sa stau linistita de paste. FSH-ul il avem aproape la fel , eu il am 7.50.
Mi-am comandat si eu azi tratamentul ( o fiola de Dipherelin 3.75 si patru fiole de Gonal 450 in total ma costa 3500 RON si tratamnetul imi ajunge pana la primul eco o sa mai am de cumparat .... asta e, macar sa fie bine de data asta) toate fetele.

Mergi la inceput