Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

RalEli: O sa fie bine, sa vezi! Si SimonaMaris era intr-o situatie foarte neplacuta, sotul trebuia sa plece in Anglia, dar in scurt timp s-a rezolvat de la sine. Asa va fi si la tine... fii sigura ca sotul nu isi va risca pozitia de stalp al familiei, sa traiti toti din indemnizatia ta. Vorbeste cu el deschis, nu pastra in tine supararea, ca nu va face bine. Tu te consumi prea mult, daca alaptezi risti sa pierzi laptele, in plus, ii transmiti si bebelusului starea ta de nervi. Asa ca.... nu te indeparta de el, ci discuta si cautati solutia ideala. Chiar daca temporar, vedeti cum va descurcati intr-un fel si apoi, daca e cazul, modificati ce se mai poate!

Sugubina: Succes! Sigur te descurci! Cand iti va fi greu, atunci apare fratelo si te salveaza o zi. Si apoi vine Pufi din delegatii si iti ia grijile :) E un pic mai greu ca s-au adunat multe dintr-o data. Baie nu e obligatoriu sa le faci in fiecare zi, asa ca smile si fa totul pe indelete.

Bravegirl: Ai un patut care permite agatarea jucariilor sau ai improvizat tu ceva? Spune-mi si mie, poate ma inspir. Merci.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya2010 spune:

Buna seara!
Am fost si noi azi la un control pediatric de rutina, voinicelul meu are 70cm si 8420g.A luat intr-o luna 1200g, record pt el care lua cate 800g maxim 1000. Si cum niciodata nu e omul multumit acum stau si ma gandesc ca parca a luat prea mult si s-a facut cam pufos. Eu ii dau o completare de lp seara, maxim 120ml, uneori papa tot si ar mai vrea, uneori jumate, uneori nu vrea deloc(bucuria mea). Dr. a zis ca n-are cum sa se fi ingrasat numai de la atat, ca o fi laptele meu mai gras..mai sa fie! Pe mine ma bantuie gandul ca trec in lapte din hormonii pe care ii iau pt tiroida si il ingrasa pe el, un nou motiv de insomnie
sunset_zuzi vikingul meu doarme ziua mai mult in carut in momentele in care il scot afara, daca e f urat afara il scot in balcon tot in carut si doarme f bine minim 2 ore. In casa nu reusesc sa-l fac sa doarma mai mult de 30 de minute si alea chinuite si tresarite la orice mic scartait de parchet. Eu pana nu demult il leganam dar apoi l-am pus langa mine in pat cu suzeta in gura, ii cant un cantec de leagan, il mangai pe frunte, vocifereaza dar in cele din urma adoarme. Noaptea adoarme langa mine dupa cu tzitzi in gura. Citeam intr-o revista de psihologie ca , copii pana la varsta de 1 an sunt precum catelusii si ca merge orice metoda din dresajul pe care il face tipul in emisiunea "Cesar si cainii"(de pe Discovery parca) Asa ca plange azi, plange maine, plange poimaine apoi se invata ca asa se doarme si nu mai plange La noi problema e ca probabil e prea liniste in casa, afara doarme fara probleme chiar daca trece o salvare cu semnalele sonore in functiune, in casa deschide ochii la fiecare mic zgomot, chiar daca doarme nu pot face nimic prin casa pt ca se trezeste. In patut eu inca nu am incercat sa-l culc noaptea, parca mi-e mai oarecum acum cand stiu ca migreaza, nu stiu de ce. Oricum pe noi nu ne deranjeaza asa ca probabil o sa doarma in patul lui cand o vrea el
Moama ce m-am lungiiit
sugu daca nici tu nu ai voie sa te simti obosita, atunci cineMulta putere iti doresc! imi dau seama cat de greu este. Eu abia fac fata cu unul
Eu cred ca incep diversificarea dupa Paste, sper cu ocazia asta sa elimin suplimentul de lp.
Mai aveam eu ceva de spus dar nu reusesc sa ma adun, sunt racita si ametita
Sanatate multa puiutilormarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

hello ..adi vezi ca lintea e cam ...fasole (adica produce gaze , nu cred ac e prea ok acum cat sunt atat de mici)..la fel si brocoli care e cam..varza (adica in familie cu varza)
amelia si a mea sta cam tot timpul in brate..doar noaptea doarme la ea in pat..niciodata nu a adormit in alta parte decat la mine in brate..dar eu nu imi fac probleme..cand ma gandesc ca momentele astea nu se mai intorc, parca imi doresc sa fie mereu bebe sa o tin in brate
fetelor nu mai e de joaca..nu mai putem sa lasam bb=eii nici o secunda nesupravegheati..a mea se deplaseaza si cu spatele..si se impinge in toate felurile ..si cand sunt langa ea tot stau cu grija..
ral-eli [group]..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Marta, multa sanatate voua! Sper sa vina o perioada mai usoara si pt tine.
Ral_eli, of, sper sa fie bine. Ma gandesc la tine si iti tin pumnii! Imi inchipui cat de greu iti e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

Ral_eli nu fii necajita, stiu ca acum e greu, dar sunt sigura ca pana la urma se vor rezolva toate

Mami fericita de ARON (12.11.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Ral_eli, Sugubina . O sa treaca perioada grea, o sa vedeti, n-o sta luna aia neagra sa nu ai plece...

Doura si eu imi doresc sa o tin micuta, asa cum e acum. La noi adormitul in brate inseamna plimbatul prin casa (cu leganat, cantat, alea-alea) minim o jumatate de ora. Plus plansetele ei, ca numai asa se poate.



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

anya buna ideea cu dormitul in balcon mie nu mi-ar fi dat prin cap


Azi dam de baut ca am facut 5 luniteeeeeeee diseara mergem la medic sa vedem cum a evoluat grasuta mea

Si intrebare: cata apa ar trebui sa bea bebe cand incepe diversificarea? ca nu stiu cat sa-i dau

Votati scorpiuta AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Neata fetele!

sugubina - sa prinzi puteri sa treci cu bine de perioada solo, si vorbeste cu iepurasul poate iti aduce cadou o sedinta la spa sa te relaxezi putin, si sa iti incarci bateriile


ral_eli - fii optimista ca sigur va fi cu un happy end


Elfica - eu am improvizat cu un elastic pe care sunt prinse jucariile (zdranganitoare usoare si floricele de lemn, tot usoare) si e foarte incantat de ele mai ales ca acum ajunge cu manutele si le prinde si le zdrangane. Elasticul nu il las noaptea il dau jos, si ziua sunt cu el deci nu este in pericol. Pun o poza la semnatura cu patutul sa iti poti da vezi ca poate din explicatiile mele nu iti dai seama.


anya2010 - super voinicel ai tu, lungaannn si nu iti fa griji ca asa a trebuit sa ia el mai mult luna aceasta, sigur nu are nimic. Alex are 9 kg daca nu mai mult si tot ziceam ca e grasun, de vreo 2 ori si-a bagat degetelele pana in gat si a vomat cu jet... am spus ca nu mai zic ca e gras ca l-am facut bulimic


doura - dreptate ai, cu momentele acestea nu ne mai intalnim niciodata, si daca am avea 10 copii la fiecare e o experienta unica, nu se poate compara unul cu celalalt, si dupa 7 ani (cred) nu o sa mai vrea sa ii tinem in brate ca sunt mari si ii facem de ras...


sunset_zuzi - La multe lunite! sa creasca mare, cuminte si sanatoasa

La multe lunite tuturor bebeilor ce mai adauga astazi o lunita in viata lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

sunset, cat mai multa apa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Ana, ma interesa daca vreau sa comand in State, cat m-ar costa taxele la vama?

Mergi la inceput