Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(28)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Elfica,eu am citit ca in patutul bebelusilor NU se lasa jucarii cum spui tu pe margine. Cel mai sigur mod este de a agata jucariile pe o bara specila, sau sunt jucarii de agatat sus pe laterala, pt patuturile de lemn. Patutul in momentul in care pui copilul la somn, trebuie sa fie gol. Nu se lasa jucarii sau alte obiecte. Iconitele le pui la capul patutului, sa nu aiba acces la ele. Eu il las in patut doar cu o jucarie la indemana, restul sunt agatate. Dc adoarme, iau jucaria. De lasat in patul mare fara protectie, nu se pune problema, ca a inceput sa se miste ca rama

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Gata, schimbat copila, pus in patut la joaca si deocamdata liniste si pace. Asa ca am revenit la povesti.

Adipapazi:
Merci frumos pentru informatiile de la sora ta. Si pentru detaliile despre diversificare, ca tare bine ne prind. Eu mi-am facut un document in care am printat tot ce ati scris voi pe aceasta tema si l-am rugat pe sot sa imi printeze. Acum am adaugat ce ai scris tu si il rog sa dea print doar la ultimele pagini. Asteptam si cartea despre diversificare, trimite-o pe mail-ul comun si da un semn dupa, sa stim sa intram si sa o luam.

AnaO:
Si a mea doarme bine noaptea, dar nu as vrea sa o tin in sala cu noi, ca probabil va fi fum, galagie. De revelion nu a avut nicio tresarire de la galagie, petarde, dar acum, ca e mai mare, poate e alta socoteala... Teoretic nici noi nu avem nevoie de camera, ca stam la parintii nasului, undeva aproape de Pitesti, in Clucereasa, daca stii zona, dar l-am rugat pe Andrei sa putem sa o punem pe Iulia intr-o camera, ca dimineata, sau cand va fi sa vrem sa plecam, o eliberam, nu ramanem acolo. Tu ce faci cu diversificarea, o incepi inainte de nunta sau amani dupa nunta si dupa mare? Eu m-am gandit ca fix la sase luni sa o incep, sa ii faca mama cadou o lingurita de suc de mere sau morcovi :)

Am uitat sa va povestesc ca ieri seara m-am tuns! Scurt (cam pana in zona umerilor), filat, ca era greu cu parul lung, cam pana la mijloc. Mereu il tineam prins, uitam sa ma pieptam cand stateam in casa, iar cand plecam ma grabeam, dadeam de cateva ori cu peria prin el, dar nu il descurcam complet, iar apoi, cand aveam timp, pierdeam multa vreme sa il descurc bine, lasand in urma smocuri de par. Plus ca peste tot gaseam fire de par, pe lenjeria de pat, pe haine, pe jos... Si era bine si pentru par sa il mai tai, sa se mai regenereze si el. Iar cand vine vara si, poate, reusim sa mergem cu bebelina la mare, ma descurc repede, se usuca rapid, nu mai am probleme...

Legat de adormit, am si eu o mare problema: eu o adorm fie in brate, la san, cand vreau sa ma uit la TV, fie in pat, in dormitor, doar ca dupa ce ma ridic de langa ea, ziua, nu mai doarme foarte mult, doar vreo 30 min, cred. Iar daca stau langa ea doarme si doua ore. Dar daca seara o adorm in patul nostru si o mut fara probleme in patutul ei, ziua nu sunt sanse, simte totul, deschide ochii si gata cu somnul... Data fiind situatia cu cazutul din pat, nu mai risc sa o las nici dormind in patul nostru, fapt pentru care mi-am propus ca dupa ce o adorm in patul mare, o mut in al ei. Si daca se trezeste, iar o iau in al nostru, iar o mut. Ma gandesc ca la un moment dat va dormi, de oboseala. Ca trebuie sa o invat, nu mai pot. Azi de dimineata mi-am luat mancarea in pat si m-am conversat cu ea, ca daca plecam la bucatarie, plangea si trezea tot blocul. Pana acum, cat dormea ea in patul nostru, mai faceam si eu ceva, dar dupa a doua cazatura m-am lecuit si nu mai risc. Si atunci ce sa fac, sa stau doar cu ea? Of! Sper sa fie cuminte si sa o obisnuiesc sa doarma la ea in patut, lucru care se mai intampla dimineata, cand inca e obosita si dupa ce se joaca, adoarme singura. Dar doar dimineata!

Ma mai gandeam zilele trecute la Celesta. Vasari ne-a spus ca trece prin momente grele! Celesta: te rugam sa revii in barlog si sa ne povestesti ce s-a intamplat. Daca nu poti, sa stii ca noi suntem alaturi de tine cu gandul si iti uram ca toate sa fie bine, sa se rezolve!

Va pup pe toate!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Bravegirl: Asa am sa fac, i le strang intr-un cos si dc e treaza i le dau, dc o pun la nani i le iau. Nju am cum sa le agat, sunt dintr-astea de zornait. Iconitele le avea la capul patului, dar pe saltea si pana ieri doar se uita la ele. Acum i le-am pus sus, in cele patru colturi ale patului, cu colturile bagate in material.

Ma duc sa ii dau sa pape, ca ma cauta in zona cu pricina.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Si eu tot in brate adorm printesa. Adica nu doarme deloc in patut. In momentul in care o asez, zici ca e pe spini. Asa ca doarme numai in pat, cu mine. Greu tare, ca mai scartaie patul uneori si mi-e greu sa ma tot asez si sa ma dau jos de cate ori doarme ea. Mai ales ca ziua are reprize de somn de 30 de minute. Rar doarme o ora sau mai mult.
Nu stiu cum s-o dezvat de dormit cu mine, desi va trebui sa fac si asta, ca ta-su tot zice ca ar fi cazul, acum ca e mai marisoara, sa invete sa doarma in patut si sa adoarma singura, nu in brate...



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

amelia uite pun linkul dat de gina pe fb. ca vad ca a disparut mesajul si poate nu ai apucat sa-l vezi. http://adelle.ro/co-sleeping-trei-pe-o-saltea/

mami de Robert Petru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ral_eli

amelia uite pun linkul dat de gina pe fb. ca vad ca a disparut mesajul si poate nu ai apucat sa-l vezi. http://adelle.ro/co-sleeping-trei-pe-o-saltea/

mami de Robert Petru

poze



Multumesc de link. Noi dormim singure pen'ca tati se culca la ore tarzii si mai sta sa invete dupa ce ne culcam noi. Plus ca are un somn tare dificil, se trezeste la cel mai mic zgomot.



Mami de Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

deci: unde e mailul comun? dati-mi un pm ca nu mai stiu nici adresa, nici parola.pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adipapazi: ursuleti.novdec2010@gmail.com Da un semn dupa ce ai postat. Multumim mult.

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna fetele,

adipapazi poti sa o pui pe mailu comun pe gmail. Dc nu ai cum da-mi mie pe mail si pun eu. E ca useru si yahoo.com.

Am intrat asa intr-o perioada cu multe chestii de facut, Pufi lucreaza cam non stop si sunt singura cu Puficele. Singura sa dau carutu jos, sa le car pe ele, sa fug la kineto, sa prepar legumile, sa le dau, sa le schimb. Of m-am saturaat..as vrea o pauza, una mica mica..E tare trist ca nu am pe cine sa sun sa ma ajute! Mama e super neindemanatica, deabia pune pampersu, nu da legume sau fructe, ca deh e greu. Data trecuta imi zicea ca sa nu ii dau ceva greu de facut..Copii o sa treaca acum usor la mai multe mese, si va trebui sa invete!

Socrela se speteste pe la altii, si in curand va sta cu fata cumnatei; de cumnata sau fratimiu nu poate fi vorba din pacate, au si ei vietile lor. Sincer incep sa ma gandesc sa caut ajutor platit, asa cateodata, cateva ore, sau juma de zi uneori, sa nu mai simt ca nu mai am control asupra vietii mele si a noastra.


Acum am facut tocanita pt ele asa pe fuga (sa am maine), am facut si pt noi piure de mazare, repede o salata. Am noroc ca dorm cam de la 19.45. Dar urmeaza baita, si tot la 1 ma voi patuciniza. Oboseala s-a acumulat, nu mai am nici cand sa mananc. Partea buna e ca am mai slabit!
A, si in curand tre sa ne apucam de facut dormitoru, de luat canapea, de mochetat, de luat patutu nr doi. Nu vreau sa ma gandesc la ce stres urmeaza!

Singurele momente placute sunt in parc, e tare frumos, sa stau pe o bancuta sa vad cum infloreste natura, cum lumea se opreste sa ne vada, cum sunt atatea rate si e atata viata in jur!

Scuze ca m-am lungit si sper ca nu v-am plictisinizat prea rau..


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

offf sugubina cred ca ti-e tare greu si mai ales ca nu ai pe nimeni pe care sa te bazezi!!
si eu trec prin momente grele. nu cu bebe. cu situatia noastra de care va povesteam pe fb ca l-au detasat pe sot la deva. am decis ca mergem cu totii acolo, dar acum i s-a pus pata ca nu vrea deloc sa accepte proiectul de la deva. si dc refuza cel mai probabil il dau si afara.ceva sigur de la alte firme nu are, indemnizatia mea e mica rata la banca pt apartament e mare
zici ca e luna neagra, frate! m-a dezamagit cumplit. nu ma asteptam de la el sa ne faca asa ceva.
de la suparare mi s-a activat si gastrita. ma doare stomacul de moooor.


mami de Robert Petru

poze

Mergi la inceput