FIV in Ungaria 129

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

unacri succes maine la punctie! Chiar asa...ce anume se ureaza? Noroc? Bafta? recolta bogata? ovocite frumoase si sanatoase? oricum ar fi, sa fie bine si sa ne aduci vesti imbucuratoare!flory_ana nu ai mai spus nimic de mult timp.... Stiu ca maine faci testul . Iti doresc un rezultat beta hcg mare si frumos, numai bun de pus in rama!Va anunt ca nu am avut curaj sa-mi cumpar seringile. Am sa astept pana cand voi fi constransa de situatie, adica pana in ziua 1 de Menopur. Nu se zice ca omul pus in fata situatiei gaseste puterea sa o rezolve?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na

tanno nu m-am plimbarit
am venit spre locul de cazare pe jos
apoi am stat in pat, chiar am dormit si abia pe seara m-au durut ovarele.
raspunsul tau la intrebarea mea, daca voiai sa ajuti, trebuia sa fie ca e din cauza ca m-am plimbarit si ca nu crezi ca e hiperstimulare.

trei floricele din partea mea, pentru tine, sotia ta si copilul tau sau copiii tai. sa nu te superi cumva degeaba.

multumesc de raspuns. printre randuri de "repros" am inteles ca e din cauza ca m-am plimbarit:).

hai ca m-ai facut sa zambesc
sper ca acum sa te simti mai bine si sa vi cu vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

azi declar si eu ziua 1 de CM...si startul oficial pentru FET 2.
numa ca mi-a venit mai devreme cu 3 zile CM si mi-a dat peste cap toate socotelile.


fetelor,se fac maxim 14 zile de stimulare...in general se fac 12 zile insa sunt cazuri speciale in care unele femei raspund mai greu la stimulare si atunci medicul decide sa mai prelungeasca tratamentul cu 1-2 zile...asa cum sunt si cazuri in care se fac 7-8-9 zile de tratament in functie de cum raspunde organismul.

tannoo


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgianaI spune:

Dragutele, va multumesc pentru raspunsuri.

Dar, cum era de asteptat , mai am o intrebare.
De care acid folic ati luat? De 1 mg sau doza mai mica?
Intradevar, si eu am inceput a ma pregati pentru FIV inca de anul trecut si anume am reusit sa dau jos 15 kilograme.
Regim de mancat mai sanatos, care cuprinde legume, numai chestii integrale, migdale la greu si seminte de florea soarelui, afine, etc.
Sper sa fie de bun augur toate astea. Cred ca am sa iau si eu acid folic, mai am ceva acasa care e in termen, dar e de 1 mg, ca il am de la ultimu FIV.


Ufffffff, vremea asta de azi m-a dat peste cap cu totul. Parca intru in depresie. Cred ca si eu is meteodependenta. Ma dor cele sapte gauri de numa numa (cele 7 minuni provin din cele doua operatii),iar buricul de abia il mai simt (buricu e posesorukl a una bucata gaura aprofundata, ca m-a taiat de doua ori in acelasi loc).

Parca ma dor ovarele, parca imi vine sa ma duc acum la Budapesta si sa imi faca ce mi-o face ca sa scap.

Va las, ca sa nu va deprim si pe voi.

Va pup.

PS: Flory_ana iti doresc sa ai un test pozitiv si sa cresti mare in urmatoarele 9 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unacri spune:

Fetele care au trecut prin experienta punctiei, am o intrebare la voi: credeti ca o raceala usurica, cu nas infundat ce-i drept si niste stranuturi pe ziua de azi ma poate incurca maine la anestezie si punctie? Nu mi-am propus sa racesc dar la Budapesta a fost un vant zilele astea de m-a dat peste cap :( pe PK nici nu indraznesc sa il intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

unacri nu ma pricep dar ma bag si zic ca n-are treaba. n-are cum. am mai citit despre fete racite dar n-au avut probleme la punctie. daca ar fi cu intubare anestezia cred ca ar fi o problema.

bafta maine

tanno

samira am inteles eu bine? 12 zile de stimulare si in a 13-a zi punctia? sau in a 12-a zi?

eu nu am vesti bune pentru mine. nici un ovocit fertilizat natural. astazi au pus la icsi cateva ovocite care ieri erau imature si azi ar fi mature. am cateva ore de cand sunt in butoi.

v-as ruga foarte mult sa-mi spuneti daca puteti si stiti cauze, daca stiti cumva de ovocite imature fertilizate cu icsi in ziua urmatoare punctiei????? si ce mai stiti pe tema asta, daca stiti.
v-as ruga foarte mult sa nu ma compatimiti pentru ca ma deprimati, iar eu in momentul de fata nu sunt deprimata decat cat trebuie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina,daca faci 12 zile de stimulare...punctia o ai in ziua 14,la 36 de ore de la administrarea HCG-ului.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

corect samira
in felul asta socotesc eu ca am avut doar 10 zile de stimulare. de fapt ce mai...doar 9 zile de injectii de stimulare, ca in a 10-a zi am facut ovitrelle deja.
si din cauza asta ma tem ca am avut ovocitele imature.
trecand peste asta...am avut si mature dar s-au pierdut ieri la incercarea de fiv simplu.

so any ideas?
astept aici:)

si ai dreptate. m-am exprimat gresit cu 12 sau 13. dar nedumerirea mea era exact ce numiti voi perioada de stimulare: toate zilele pana la punctie? numai zilele cu injectii de stimulare? stimulare+ovitrelle?

din cauza asta in mesajul initial am scris ca z1 am numarat-o drept prima zi de injectii si z12 cea a punctiei, in cazul meu. dar ca, in general, cand am numarat la mai multe fete de pe forum am sesizat mai multe zile de stimulare, in functie strict de data postarilor.

si spuneti voi ca fiecare organism reactioneaza diferit, ca foliculii cresc la fiecare in mod diferit, dar sa stiti ca eu una am citit ca ar conta si numarul asta de zile de stimulare, cat de repede sau greu se "coc" foliculii. problematic. oricum nu se poate vorbi de o rata de succes mai mare sau mai mica, dar de o rata de fertilizare da. asta am inteles eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sabina, si eu am avut tot 9 zile de stimulare ( dr mi-a zis ca sunt de ajuns cele 9 zile, fiindca foliculii erau marisori si endometrul era deja de 14 mm ; chiar mi-a sublinat sa nu cumva sa mai fac injectiile de stimulare si seara respectiva, ca pierdem ovocitele bune si se strica si endometrul). Am avut la punctie 6 ovocite (mda, putine, dar eu am doar un ovar), din care 4 au fost mature si am obtinut 4 embrioni (am facut ICSI).
Eu ma gandesc ca, daca dupa punctie, nr ovocitelor mature este mai mare decat nr de ovocite imature, zilele de stimulare au fost suficiente, schema de stimulare ok si raspunsul ovarelor de asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina,imi permit sa te contrazic:nu are legatura nr. zilelor de stimulare cu maturitatea ovocitelor.
chiar si acelasi organism poate raspunde diferit la stimulare...exemplul meu:la primul FIV am avut 13 zile de stimulare,3 ovocite mature...la FIV 3 am avut 9 zile de stimulare,11 ovocite mature.

de ce nu il intrebi pe PK???este cel mai in masura sa-ti raspunda...si cu siguranta o sa-ti raspunda.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput