alocatie complementara

alocatie complementara | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

buna. avand in vedere ca sotul are minim pe economie iar eu sunt in cresterea copilului avand indemnizatia de 600 ron si suntem 5 membrii ,noi si cei 3 copii m-am interesat pentru alocatia coplementara deoarece ne incadram in conditii si pentru ca financiar ne este f greu..insa cand sotul meu a prezentat actle i-a zis de acolo ...ca are 2 locuinte si nu are drept...
nu am inteles de ce!?aceste 2 locuinte sunt lasate mostenire si legal are drept asupra lor atat sotul meu cat si sora lui,ei fiind 2 copii..insa una dintre case are peste 120 de ani si aproape se darama,deci nu se poate locui in ea si nici sa o dam jos nu ne permitem iar cea de-a doua unde si locuim este o casa cu doua camere,toaleta in curte ,cu sobe etc,o locuinta modesta ca sa zic mai exact care pe deasupra nici nu este a noastra ,a sotului ci cum am spus are dreptul la ea si cumnata mea ...nu se poate face nimic?adica nu poate sa vina o comisie de ex in care sa evalueze situatia?doar pt ca in acel act scrie ca sotul meu este mistenitor ,si are dreptul la cate jumatate din ambele case nu putem sa beneficiem de alocatia complementara...?nu se poate face nimic?...daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Legea este clara. Atata vreme cat in acte deci oficial are in (co)proprietate si al doilea...al treilea...imobil.... nu beneficiati.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Legea este clara. Atata vreme cat in acte deci oficial are in (co)proprietate si al doilea...al treilea...imobil.... nu beneficiati.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


am inteles...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Marius, atunci concret cine are dreptul la alocatie complementara? Ce venit tb sa ai pe membru de familie?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Marius, atunci concret cine are dreptul la alocatie complementara? Ce venit tb sa ai pe membru de familie?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert


Alocatia familiala complementara si cea de sustinere pentru familia monoparentala, va fi inlocuita din 2011 cu alocatia pentru sustinerea familiei iar limita maxima a venitului pe membru de familie pentru care se acorda aceasta prestatie sociala va fi micsorata cu 100 de lei, de la 470 lei la 370 lei/membru de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

la noi pe net scria de o limita de 300 si ceva/familie acum un an si ceva, fix am trecut sa nivel cu pensia de rasu-plansu de 100 lei pt cei doi copii plus alocatia. Insa in 470 ma incadram lejer:(

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput