Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama


ma gandeam la un liceu bilingv, cu predominanta engleza si ceva umanist...


Liceul Cosbuc: http://www.cosbucbilingv.ro/

Au clase de gimnaziu, te poti interesa ce presupune la un transfer.
Pentru admitere in liceu, clasa a noua, cu examen si metodologia de admitere din Ro nu stiu cum va veti incadra fiind vorba si de 50% media generala din clasele 5-8 dar4 sigur exista un sistem de echivalare.
E un colegiu cautat,cu rezultate/profesori buni/ media de admitere a fost peste 9 de multi ani deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

oare ce poate face un copil inainte de REV? Studiaza ecuatiile diofantice... pe Ozi a apucat-o dragul de mate...s-a inversunat pe niste probleme de pe viitoriolimpici.ro si acum sapa de zor. Stiu ca nu o tine mult insa....
La copiii vostri in scoala functioneaza cerc de mate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
numai ca nu asta e realitatea, din pacate.

Ma bucur ca realitatea noastra este diferita.
La noi la scoala se invata, nu se copiaza, parintii si profesorii sunt interesati de performantele copiilor.

In ce priveste cercul de mate... Se face pregatire suplimentara pentru olimpiada/concursuri la matematica, romana, informatica, dar numai cu cativa elevi, cei perfomanti la materiile respective. Al meu se duce la informatica si a fost chemat (prin SMS) si invacanta de profesor.

Apropo de ce face un copil inainte de REV... al meu citea din cartea de informatica si facea programe. Eu adormisem si cand m-am trezit, pe la 18, sa pic pe spate cand l-am vazut cu cartea alaturi si programul pe laptop.

In alta ordine de idei pana acum am avut o saptamana de vacanta plina, am fost la Antipa, Muzeul Taranului Roman, la patinoar (atat in Bucuresti cat si la Pitesti), gadina Zoologica in Bucuresti. Si copilul a fost prima data cu metroul... a fost cea mai tare senzatie pentru el , cand a intrat prima data in metrou a sarit pur si simplu de pe peron in tren. Era ca in filmul cu un yancheu la New York.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

@filofteia: ma bucur ca inca se face scoala in RO ca pe vremea noastra. fiu-meu s-a nascut aici in US, sia fost mereu o lupta sa fim siguri ca nu 'se pierde'. dar a iesit ok, scoli bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Buna fetelor, chiar nu mai scrie nimeni?
Am inceput semestrul in forta, din prima zi.
Apropo de cerc la mate fac pregatire "pentru olimpiada si alte concursuri" asta a fost exprimarea lui fiimiu, de 2 ori pe saptamana cate o ora si se duce cine vrea. Deocamdata vine aproape toata clasa (cca 90%).

In afara scolii copilul este foarte plangacios. Ai vostri au momete din acestea? Il apuca plansul din te miri ce... aseara il apucase ca am deschis geamul si ii omoara florile , desi in fiecare seara deschidem geamul la fel. Voi cum procedati in astfel de situatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Si noi am inceput tot in forta cu 2 lucruri extrem de bune si unul nasol: s-a calificat la olimpiada de fizica, a obtinut bursa de performanta de la scoala pt rezultatele meritoase de anul trecut la scoala,concursuri si olimpiade si cel nasol a racit infiorator si de marti seara zace incontinuu

La fel ca si Filofteia eu consider ca avem o realitate diferita, se invata extrem de mult la scoala, profesorii sunt foarte dedicati, adevarati dascali, competitia in clasa e la nivel inalt.
Si ei au o ora in plus de pregatire la mate pt cine doreste prin voluntariatul d-nei profesoare, anul trecut au avut si la romana, probabil in semestrul asta va reveni si aceasta ora in program deoarece in mai ne-au anuntat ca vor da examen.

Multa bafta si numai note bune!

PS: Filofteia si al meu a avut faza asta, i-a trecut in vreo luna si se datora oboselii si stresului, a fost la sfarsitul clasei a cincea cand tragea mult, pe multe planuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Aaaa...n-am facut nimic special sa-i treaca faza, ba chiar primele manifestari m-au luat prin surprindere si reactia mea a fost sa ridic din spranceana si sa ma ratoiesc un pic la el ca nu pricepeam ce l-a apucat. Dupa ce m-am prins l-am luat cu binisorul si l-am asigurat ca nu cade cerul daca nu ii ies lucrurile asa cum doreste, nu-i bai, vom trece mai departe. S-a calmat ulterior dar mai astept sa existe momente si anul acesta ca al meu e un "ofticos" cum nu merge cum vrea el cum rabufneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Lala_D felicitari pentru rezultate si sanatate. Si pe aici au inceput virozele.

Citat:
in mai ne-au anuntat ca vor da examen.


Este vorba de acel examen de la sfarsitul clasei a VI-a?

Citat:
Filofteia si al meu a avut faza asta, i-a trecut in vreo luna si se datora oboselii si stresului, a fost la sfarsitul clasei a cincea cand tragea mult, pe multe planuri.

Dar la noi abia a inceput scoala. Eu am pus-o pe schimbarile hormonale, chir ii mai spun uneori ca "urla hormonii in el".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Merci mult, azi pare mai bine. Nasol este ca faza urmatoare a olimpiadei e maine, am aflat aseara si e cam aiurea cand el e inca ametit de boala.

Dap, e vorba de acel examen. Se pare ca vor fi cobai, se experimenteaza pe ei cum va fi perceput examenul pentru generatia voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Va salut si eu pe anul asta cu un "La muti ani!"

Mi se par asa de departe sarbatorile care au trecut. Craciunul l-am petrecut acasa, in familie, revelionul cu niste amici, la munte.

Si noi am inceput scoala, desigur. Vacantele sunt intotdeauna prea scurte. M-am bucurat ca fiica-mea a avut foarte putine teme pentru vacanta. Am o cunostinta care are fetita tot in clasa a-VI a la un liceu bine cotat din oras si se intampla sa mai schimbam impresii despre scoala. Ma face sa ma intreb daca e mai bine sa ai profesori bine cotati care dau foarte mult de munca pentru acasa copiilor, ei muncind in fond cu ei numai la clasa, la ore, unde nu ajung sa dea informatii mai sus de un anumit nivel, dar avand cerinte peste acel nivel, sau e mai bine sa ai profesori care nu cer atat si care nu dau teme care depasesc nivelul varstei si pregatirii copiilor. De multa vreme am ajuns la concluzia ca multi profesori si-au castigat faima prin faptul ca cer foarte mult, nu prin ceea ce ofera de fapt. Eu tot nu pricep de ce ar trebui sa ii oblige pe toti sa depaseasca programa si nu doar pe cei care dovedesc intr-adevar o atractie si un talent deosebit pentru materia in cauza. Cui foloseste chestia asta? Eu sunt de parere ca pentru un copil care este talentat la altceva decat la materia respectiva este un chin si aproape ca o pierdere de vreme.

Trecand peste aceste considerente personale, Lala_d, felicitari baiatului pentru rezultate! Si insanatosire grabnica si bafta multa la olimpiada. Sa vad si eu daca vom trece cu bine sezonul asta rece, adica fara viroze sau alte neplaceri de genul asta. Este primul sezon in care ma bazez numai pe remedii homeopate si pana acum a decurs totul bine. Sper sa fie bine si pe mai departe, ca nu cred ca scapam fara vreo epidemie de gripa mai spre primavara.

Apropo de ceea ce spunea Filofteia despre plans, am citit undeva ca starile noastre sufletesti si felul cum ne manifestam sunt rezultatele nivelului hormonilor din organism. Cica oamenii care sunt echilibrati, linistiti si senini, au de fapt norocul de a avea un echilibru hormonal de invidiat. Copiii nostri sunt in plina dezvoltare si sunt in pragul pubertatii, este perioada dezechilibrelor hormonale. Fiica-mea nu a avut, cel putin pana acum, manifestari deosebite, comportamental vreau sa spun, nu crize de nervi sau plans sau, din contra, stari de apatie, cum mai aud si eu pe la altii, dar cred ca fiecare trece in felul lui prin etapele astea. Noi, ca parinti, trebuie sa fim intelegatori, creativi si mai ales intelepti sa stim sa decelam cumva ce se datoreaza unor apucaturi proaste si ce se datoreaza unor astfel de dezechilibre specifice varstei si sa le tratam ca atare. Cred ca ajuta sa discuti cu copilul. Fiica-mea a fost foarte curioasa de mica, si este in continuare, despre corpul uman in general si corpul ei in special. Asa ca etapele astea de dezvoltare si schimbarile care au loc le dicutam. Si copiii simt ca se intampla ceva cu ei si nu stiu sa isi explice, sa ne explice de ce simt sau fac unele lucruri.

Revenind din nou la scoala, examenele de final de clasa a-VI a la care va referiti sunt acele testari finale care s-au introdus de anul asta, si ale caror rezultate se trec in acea "foaie de parcurs" (sau cum se numea) ?


Mergi la inceput