Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

gata...a incheiat cu note maxime si cu calificari la olimpiada de romana si de fizica (mate, engleza...dupa vacanta). Vacanta va insemna relaxare la Brasov si cantonament cu inotul la Bulgari.
Vacanta frumoasa tuturor!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Grati.ela felicitari pentru reusite.

Asa cum m-am asteptat vom avea o vacanta plina de teme. La matematica au primit niste foi scrise de doamna cu 175 de probleme. La romana de citit primul volum din "La Medeleni", care pentru fiimiu este de asemenea o corvoada si un "Caiet pentru vacanta de iarna" Asta a fost cel mai tare cand l-am scos din ghiozdan... nici nu stiam ca se tiparesc si caiete pentru vacanta de iarna.

Vacanta frumoasa si sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Salutare tuturor!

Va urez sa aveti sarbatori asa cum le doriti.
Multa sanatate!
La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Craciun Fericit tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Craciun Fericit tuturor!

Dragi mamici, sunt si eu mamica unei preadolescente nascuta in 2000; imprejurarile din viata noastra au facut sa traim ultimii 6 ani in strainatate cu contract de munca (expati) fara insa posibilitatea de a ne stabili in tara unde lucram.

Copiii au mers la scolile internationale din orasele unde eram, scoli in sistem american; acum fata cea mare este in clasa de 12 ani, echivalentul clasei a 7-a in Romania.

premizele sunt sa ne intoarcem in Romania la sfarsitul acestui an scolar si habar nu avem la ce scoala ar fi optim sa o inscriem, in Bucuresti. Avand in vedere ca sistemul este complet diferit si ca aici n-au studiat spre exemplu fizica, chimia ca materie distincta ci in cadrul "stiinte"...tce sa zic, diferente substantiale inre sisteme, de aceea sunt aproape in panica fiindca nu stim incotro sa apucam, avand in vedere ca intoarcerea s-ar produce intre clasa a 7-a si a 8-a. Ma mai gandesc sa incercam sa mai "intindem" un an aici sa faca si clasa a 8-a apoi chiar nu mai e posibil fiindca scoala
nu are clase mai departe.

Deci, vin si va intreb ce scoli serioase sunt in Bucuresti, la care sa se faca scoala sau eventual licee. Ar putea ea recupera decalajul chiar daca mintea zbarnaie si aici are "straight A" iar profesorii spun ca e "outstanding"?

M-am cam lungit cu povestea mea dar chiar nu mai pot dormi noptile; incotro sa apucam?

Astept cu interes o opinie, o idee, un sfat poate mai e cineva trecut prin asta; mentionez ca nu a facut nici un an de scoala in Romania. Offff, grea problema....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sense spune:

Va doresc un An Nou fericit, cu bucurii , sanatate si impliniri.
La Multi Ani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mariama, invatamantul de stat traditional nu va avantajeaza. Scoli private bune sunt ICHB http://ichb.ro/ , Scoala Europeana http://www.scoalaeuropeana.ro/ , http://www.cambridgeschool.ro/ . Scoala Waldorf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si nu va faceti probleme ca nu ar recupera daca are ceva de recuperat. In invatamantul de stat in majoritatea claselor primeaza copiatul, absentatul...copiii nu invata decat daca sunt anuntati si de aici si teama si refuzul lor fata de mate, fizica, chimie. Aici gasesti parinti carora le pasa, care au copii care invata, au activitati extrascolare... numai ca nu asta e realitatea, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

grati.ela, multumesc pentru raspuns, chiar asteptam o opinie de la tine stiind ca esti din sistem si ai si o mandrete din 2000. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea!

Sincer, mi-e chiar frica de ce va urma; cand ma gandesc la cate balarii trebuia sa inghit eu cand eram in scoala si la cate sunt acum dupa ceea ce citesc pe aici, chiar ma intreb daca nu va zice cumva ca se lasa de scoala...

iar despre scolile internationale enumerate, raman totusi un vis frumos daca nu esti expat din cauza preturilor colosale...

ma gandeam la un liceu bilingv, cu predominanta engleza si ceva umanist...

Mergi la inceput