Un deceniu de reusite… si o noua evolutie.

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Copie dupa hotarirea de divortz definitiva si irevocabila(deci cu stampila de definitiva si irevocabila pe ea)si nu-tzi trebuie nicio declaratzie din partea tatalui!

Dana


Copie plus originalul (copia ramane la ei, dar vor sa se uite si la original)

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Bineintzeles!

Aveam impresia ca Eleni "vrea"sa mearga doar cu originalul!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Copie dupa hotarirea de divortz definitiva si irevocabila(deci cu stampila de definitiva si irevocabila pe ea)si nu-tzi trebuie nicio declaratzie din partea tatalui!

Dana


Copie plus originalul (copia ramane la ei, dar vor sa se uite si la original)




Bineintzeles!

Aveam impresia ca Eleni "vrea"sa mearga doar cu originalul!

Dana


Eh.. n-ar fi fost prima care sa alerge dupa un copiator prin aeroport (subsemnata a patit-o de n ori )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Daca ii trebuie sau declaratie notariala, depinde de momentul cind a ivortat. Dc asta a fost inainte de noul cod, atunci nu-i trebuie, daca a fost dupa, atunci ii trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Minunat. Face fata copie, bine ca mi-ati zis.
Divortul s-a pronuntat pe 26 mai 2011. Era inainte de noul cod, asa ca ies fara declaratie.
O sa fie o declaratie de independenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladybird32

Daca ii trebuie sau declaratie notariala, depinde de momentul cind a ivortat. Dc asta a fost inainte de noul cod, atunci nu-i trebuie, daca a fost dupa, atunci ii trebuie



Hai ca mutam legislativele aici!

Eleni a spus clar intr-un mesaj anterior,ca are hotarire definitiva si irevocabila si are singura custodia fetitzei!

Uneori necitirea atenta a mesajelor,face ca informatziile oferite mai mult sa incurce decit sa ajute!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Dana, apreciez pasiunea cu care te implici. Stai linistita, am inteles ce am de facut. si probabil mi-a raspuns ulterior nu a stat sa citeasca un an si jumatate din viata mea, a raspuns la o problema de pe ultima pagina.
Deci pe 26 octombrie ma duc cu copie si original dupa hotarare.

In alta ordine de idei tocmai ce am facut briose cu Maria. Isi doreste foarte tare sa faca chestii de casa cu mama ei. SI am facut impreuna briose, de la cutie, ma rog nu ma huliti, sunt semi de casa, am contribuit cu oua si ulei. Dar ea voia sa facem ceva in bucatarie impreuna, dar nici eu, nici ea nu avem rabdare sa terminam ceva migalos si complet de casa. Varianta asta cu briose de la cutie m-a salvat, suntem foarte incantate, mai avem vreo 5 din alea 12 facute caci si Maria, si mamaie si catelul au vrut portia lor.
Mai exista alte chestii semi de casa super-mega usor de facut (de la cutie eventual) pe care le-ati cumparat si facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni

Dana, apreciez pasiunea cu care te implici. Stai linistita, am inteles ce am de facut. si probabil mi-a raspuns ulterior nu a stat sa citeasca un an si jumatate din viata mea, a raspuns la o problema de pe ultima pagina.
Deci pe 26 octombrie ma duc cu copie si original dupa hotarare.


Elena & Maria Bucuria


Da Eleni,doar ca mesajul in care faci precizarea e pe pagina anterioara ,de acum 2-3 zile maxim!

Sa va fie de bine briosele,tot de la "cutie"se pot face niste checuri foarte bune,la fel adaugi doar oo,lapte si margarina!(de la Dr oetker)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

:-))) Dr. Oetker ar putea fi doctorul meu de familie, de casa gen...
Stiu ca nu e cel mai sanatos, dar salveaza aparentele :-) pentru mine, mama ne-gospodina. In plus nici Maria nu are rabdare, ei ii place sa inceapa, si mie la fel, daca ar fi dupa noi, la momentul la care aluatul incepe sa aiba gust bun ... suntem gata, il mancam asa si suntem fericite.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Ramasesem datoare cu un raspuns.
Vad ca intre timp ai primit indicatii bune pentru Roma.
Si eu am fost tot prin Fiumicino, deci de Campino nu stiu nimic.
Banuiesc ca exista si acolo autobuze care duc la Termini. Asta e o statie de metrou unde se intalnesc cele 2 linii principale. Linia B duce catre Coloseum... de acolo e plimbare pe jos cu multe obiective: Coloseum, Palatul Palatin, Forumul Roman (nu cred ca le vizitati pentru ca dureaza ceva, in plus cele mai bune imagini ale lor sunt de mai departe, din strada...), Forumul Traian cu Columna lui Traian, Monumentul Emmanuelle II (aici se poate urca sus si se vede toata roma... exista si lift deci cred ca nu ia mult -- eu n-am urcat pentru ca sotul era ff obosit :D ) si faci dreapta spre via Corso... si de aici depinde de voi cat va abateti... Ajungeti lejer la Fontana di Trevi sau la Pantheon (desi noi l-am cautat destul ca am tot ratacit pe stradute; Fontana e mai usor de gasit si are multe multe restaurante pe stradutele alea... deci ati putea poposi pe acolo; vedeti care va face cu ochiul). Pe via Corso trec mai multe autobuze... dar sunt si statii de metrou de pe linia A (cea care duce la Vatican... dar cred ca timpul e prea scurt pentru a ajunge si acolo). Studiaza cu Maria sa stie dinainte ce viziteaza ca sa nu "piarda" timpul cu intrebarile :).
Si eu am fost fara copil pentru ca am vrut sa vizitam cat mai multe iar el e prea mic pentru a gusta astfel de lucruri. (parcuri cu locuri de joaca n-am prea vazut :D)

Despre gatit... mie negresa mi se pare ff usor de facut. Amesteci ingredientele (si aici e o mare varietate, practic ce ai prin casa) si bagi la cuptor. Mai fac cu piticul biscuti de casa dar recunosc ca trebuie sa fiu bine dispusa ca sa am rabdare cu el si sa fie in final o activitate draguta impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Am niste timpi morti si chef de vorba... asa mai scriu pe aici.
In timpul vacantei petrecute impreuna acum la Sibiel, a trebuit sa lucram niste teme care au trenat toata vacanta.
Si in timp ce ii explicam niste chestii de matematica a3a oara, cu un ton care nu mai era neaparat prietenos ci devenea usor artagos, am avut un flash: fata Mariei care incerca sa priceapa ceva ce o depasea semana ingrijorator cu fata mea de cand eram la aceeasi varsta sau poate un pic mai mare si ascultam atenta si fara sa pricep o iota explicatiile profesorului meu de matematica (care ma medita)... avea aceeasi expresie tampa, ii citeam disperarea blajina in ochi. Si m-a pufnit rasul. Sunt lucruri care se mostenesc inevitabil. Si in secunda aceea m-am calmat brusc. Si am luat un creion si o hartie si am inceput sa ii desenez. A inteles asa ilustrativ si i-am zis sa faca asa si la teste. Si daca nu o lasa doamna, vorbesc eu cu doamna. Ea asa pricepe, de altfel si eu la fel. Imi desenez.
Replica aceea: "Ce nu intelegi? Vrei sa iti desenez?" pentru mine si fiica-mea a fost inventata.

Cand eram mica, mi-am taiat bretonul singura, ascunsa in baie: mi-am udat constiincioasa parul, l-am intins drept si am taiat deasupra sprancenelor. Perfect drept. Un singur inconvenient ar fi: eu am parul carliontat. Si cand s-a uscat, instant s-a creat un snop de creti mici la baza fruntii (arata ca parul din alte locuri unde nu-l vrei, ca sa ma exprim elegant)... a fost un cosmar. Am umblat mult timp cu o bentita pusa peste, aratam oricum odios, dar e o amintire de neuitat... Si guess what... acum vreo 2 ani Maria, careia ii crestea un ciuf sub breton, baby hair din ala enervant care nu sta nicicum, nici prins, nici intins, si-a luat o foarfeca, s-a dus in baie si si-a taiat ciuful. Dar si-a taiat cu naduf un smoc si mai mare decat ala si l-a taiat de la radacina. Cand am vazut-o, am paralizat. Si nu stia de povestea mea din copilarie, i-am povestit-o dupa ce s-a mirat ca nu o cert. I-am explicat cum e cu asumarea consecintelor... pe mine doar asta ma intereseaza, sa te informezi asupra consecintelor si sa ti le asumi.




Mergi la inceput