Un deceniu de reusite… si o noua evolutie.

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Baga info!
Am de petrecut 5-6 ore in Roma. Eu voiam sa vad Colloseum, Fontana di Trevi si Columna - alese pentru ca ma gandesc ca se potrivesc varstei Mariei. Daca era dupa mine, ma ducem doar sa mananc paste si sa zac undeva intr-un parc alene, sa respir aerul. Eu nu-s turistul pus pe vizitat, imi place sa fac chestii ne-turistice. Dar asta si pentru ca ama vut ocazia sa vad multe tari si orase, si atunci am sa zicem o privire mai avizata.
Dar pentru Maria vreau niste lucruri comerciale sa ii ramana memorabil Pentru ea Franta inseamna Tour Eiffel si Disneyland.

Are sens?


Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Mi-l salvasem, Bobi, nothing new... De acolo mi-am luat obiectivele.
Dar sunt deschisa la orice... si la neprevazut.
Atingem din start 2 obiective majore: sa zburam si sa putem iesi din tara... nimic altceva nu poate egala sastisfactiile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eleni, voi nu sunteti divortati inca?

Daca ai hotarare de divort definitiva si irevocabila si copilul iti este tie incredintat nu este nevoie de prezenta tatalui pentru emiterea pasaportului copilului si nici acordul lui pentru ca tu cu Maria sa parasiti tara in concediu.

Altfel, este imbucurator ca lucrurile se schimba in bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Eleni, voi nu sunteti divortati inca?

Daca ai hotarare de divort definitiva si irevocabila si copilul iti este tie incredintat nu este nevoie de prezenta tatalui pentru emiterea pasaportului copilului si nici acordul lui pentru ca tu cu Maria sa parasiti tara in concediu.

Altfel, este imbucurator ca lucrurile se schimba in bine!


Ba da Adina, e definitiva si irevocabila si e incredintata mie spre crestere si educare. Dar tot imi trebuie. Mi-au zis si azi la pasapoarte.
Nu as risca sa nu am...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eleni, eu ies din tara foarte des cu fiica-mea, aratand doar hotararea de divort definitiva. Nu cred ca s-a schimbat legea de acum 3 saptamani cand am iesit eu ultima data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Eleni, e frumos la Roma. Aveti putin tiimp de vizitat, sunt cateva chestii care te-ar putea ajuta. Noi am fost fara copil, am retinut insa detaliile necesare pt urmatoarea vizita,cand intentionam sa mergem toti trei. Noua ne-a placut foarte mult.

Daca aterizati pe Fuimicino, este de preferat sa luati trenul Leonardo. Cu shuttle bus exista riscul sa prindeti trafic aglomerat in zona Vatican, mai pierdeti din timp.

De la gara Termini cred ca ar fi indicat sa apelati la mijloc de transport pana la Colloseum, ar fi cam multisor de mers pe jos. Insa de acolo, pe traseul la care te-ai gandit, distantele sunt relativ mici.

De la Colloseum mergeti pe via dei Fori Imperiali, pe langa Foro Romano ca sa ajungeti (in 5-10 minute) la columna lui Traian. Iar mai departe, pe via del Corso pana aproape de Fontana di Trevi (aproximativ 15-20 minute, noi am deviat de la traseu si am facut ceva mai mult). De acolo, puteti lua metroul cel mai apropiat inapoi inspre Termini, apoi trenul Leonardo spre aeroport.

Langa Fontana di Trevi, pe strada via della Paneteria va puteti delecta cu o inghetata la San Crispino, este una din gelateriie renumite pt calitatea produselor. Ca si optiuni pt masa, nu stiu sa-ti recomand vreo locatie unde sa puteti manca repede si bine, la preturi rezonabile.

Revin daca imi mai amintesc si alte detalii, la prima vedere cred ca va puteti incadra in intervalul de timp disponibil, cu tot ceea ce ati vrea sa vizitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Ok, J G, o sa incerc sa fac si eu asa, sa ies doar cu hotararea... merita sa incerc.

Adriana_mica, foarte competente sfaturile tale. Multumesc.





P.S Am editat ca scriu de acasa de pe desktop si parca redusa mintal. Nu mai nimeresc tastele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Copie dupa hotarirea de divortz definitiva si irevocabila(deci cu stampila de definitiva si irevocabila pe ea)si nu-tzi trebuie nicio declaratzie din partea tatalui!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Copie dupa hotarirea de divortz definitiva si irevocabila(deci cu stampila de definitiva si irevocabila pe ea)si nu-tzi trebuie nicio declaratzie din partea tatalui!

Dana


Copie plus originalul (copia ramane la ei, dar vor sa se uite si la original)

Mergi la inceput