Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
Fetelor, mai vroiam sa intreb: cum imbinati plimbarile lungi cu mancarea?

A, si nu are nimeni idei pentru izolarea cuptorului??




Corina, mami de Maria (14.06.2010)



Cu cuptoru' nu pot sa te ajut cu idei practice ci doar cu ce zic ei www.woodthornenterprises.co.uk/kitchensafety.htm" target="_blank">aici

Mancarea pe drum
Noi am cam circulat cu treburi in aceasta perioada si am tot luat dupa mine ba caaserola cu branzica, ba caserola cu bucati de fructe. Ma cam feresc de biscuiti si pufuleti ptr ca-s cei mai comod de oferit insa si cand se invata cu ei si refuza fructele...

Din fericire Sabina nu se murdareste prea tare cand mananca fructele. ii dau cate unul, nu toata caserola.

Noutati de la noi
- bautul din canuta cu cioc
- mersul de-a busilea
(va povesteam eu cat de mult imi plac mie bebeii ce merg asa)

Sorana, pai daca o iei tu pe Sabina in brate o sa zici ca e bebe nou nascut in comparatie cu Tudor.

Meniul de ieri
- quinoa cu spanac, porumb, mazare, morcov

Meniul de azi
- dovleac la cuptor si branza cu ceapa proaspata

Eu nu ii condimentez cu nimic mancarea.




Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dienutza

Corinaam un marsupiu de la Chicco, care de altfel nu cred ca mai este potrivit pt. ca e de 0 - 9 kg. si Eva are deja 9,500 poate chiar mai mult.
Cum ii dai semintele de dovleac?

Protectie cuptor(de pe net, netestat): http://www.shopping-experts.ro/p-grilaj-de-protectie-pentru-cuptor_846818.html
...si pt. aragaz (pt. copii mai mari): http://www.shopspider.ro/brevi-protectie-pentru-aragaz--pret--prod501666--cat1247--dis129.html
Stiu ca mai exista ceva si pt ochiurile de la aragaz.

Onana ma intereseaza un doctor care sa fie la curent cu noutatile din medicina, care nu are conceptii invechite. Crezi ca e asa? Daca da, te rog mult sa imi trimiti si mie datele. Mersi mult!

Vreu si eu detalii despre laptele de migdale? Cine are info? De la ce varsta se poate da? Cum se prepara?

Diana, mamica Evei (18.05.2010)


draga Diana
laptelede migdale se prepara f usor
se lasa migdalele la hidratat peste 12 ore, se curata de coaja, se pun in blender cu apa cat sa le acopere si apoi se blenduiesc bine(circa 3 minute)
storci pasta obtinuta si gata:)
restul solid il poti adauga in mancarica sau daca ii pui putin probiotic il poti lasa la fermentat 24 ore pt a obtine branzica de migdale http://corinabacalu.blogspot.com/2011/03/say-cheeese.html
gasesti surse ce recomanda migdalele dupa 6 luni dar si altele care spun ca e rec dupa un an
eu m-am inspirat de aici http://totmai.ro/category/baby-raw/page/3

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Mai rarut si eu. Ilinca ma acapareaza total. Nu mai pot face nimic de ea, uneori nici sa o imbrac sa ies afara nu pot...Am hotarat pe 28 aprilie o intarc si sunt convinsa ca totul va fi mai bine_ si cu mancarea, si cu somnul si cu gelozia luiMirci.

va mai citesc, dar nu mai apuc sa scriu.
R-ocsy, Sorana
Sorana frate, cand ai vazut chiar toata lumea??ma uit cu nesat la pozele tale pe fb. Si numai calatorii d-astea una si una!
Rocsy felicitari pentru Sofi mergacios!
[trf]Taty-ana[/red] eu nu am congelat mancare (k nu suport eu ideea, capul meu e de vina!), dar stiu mamici care congelau si n-au avut probleme cu copiii. Faceau pentru 5 zile si portionau la congelator.
Apropos de mancare, eu ii mai dau Ilincai covrigi sa mai scap de ea ca mai mult in brate o car prin parc. Oricum, la cei doi dinti ai ei nu reuseste mare lucru. Am trecut-o pe mancare de-a noastra de azi. Ce fac pentru Mirci si pentru noi ii pasez si ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Veronica iti multumesc pt. retete. Tu ii dai lui Matei lapte / branza fe migdale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Buna dimineata, soare!

Astazi, ca sa nu mai creez polemici (), las pe altcineva cu cafeaua (Lena? parca tu o faceai buuuna ).

In schimb va fac o recomandare de muzica online pentru a trece ziua mai frumos: www.jazzradio.com/" target="_blank">Jazz Radio.
Aveti de ales intre mai mult de 25 tipuri de jazz de ascultat toata ziua, fara publicitate, ce sa mai, iti vine sa faci treburile casnice in pasi de dans!

Enjoy!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Seby m-a trezit pe mine si el s-a culcat la loc.Maaaare smecheras!
Cand era bebe se trezea odata pe noapte,si acum,de vreo 3 seri,de la 2:30 se trezeste din jumatate in jumatate de ora
Nu stiu ce are
Gata,m-am plans,sa aveti o zi fruuumoasaaaa,cum se vede soarele de la mine



Cris,mami de Sebi,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010



Bazar umanitar pentru David si alti copilasi speciali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Na ca mi-a pierit toata buna dispozitie, dupa ce am citit www.bebelusaoana.ro/eu/atentie-la-copii/" target="_blank">ASTA

Cred ca e bine sa cititi si voi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Astazi este o speciala pentru prietena noastra Andradap, asa ca doresc sa o felicit, urandu-i simplu dar sincer multa sanatate si bucurii alaturi de cei dragi ei...

La multi ani!!!


Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Pe Andaradap am cunoscut-o intr-o imprejurare mai putin fericita pt mine si anume cand am fost internata cu Tudor la sp. Budimex si va pot spune ca este o persoana absolut speciala.


Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:


Eu nu prea reusesc sa tin pasul cu voi, ma straduiesc macar sa va pot citi, mai am cateva pagini si as fi la zi. Dar pot spune ca ma bucur pentru "reusitele" celor mici si sunt alaturi cu gandul cand citesc despre ei ca sunt bolnaviori.

Despre noi, nu ne putem lauda cu mari progrese dar macar suntem sanatosi. Tudor mananca bine, doarme muuuult mai bine noaptea(adoarme pe la 21.30 - 22 si prima trezire este spre 4 dimineata, si este fresh pe la 7-7.30; deci pt mine este o minune ce se intampla si sper sa dureze cat mai mult). Merge de-a busilea cat e casa de mare dar avem un mare oooffff: singurul mod de se juca si este ffff fun pt el este sa bata cu pumnuletul sau cu jucarii fie in geamul usii de la living, fie in oglinda mare de pe hol. Cum il scap din priviri e numai acolo. Zilele astea vom scoate oglinda si vom inlocui geamul usii cu altceva mai safe.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput