Floricele de liliac de mai iunie 2010! (57)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

nu vreau sa agit spiritele, insa nu mi se (mai) pare ok sa alergi cu mancarea dupa copil. din mai multe motive:
1. copilul mananca si daca nu-i e foame - gresit.
2. copilul nu mananca, desi tu insisti, si capata astfel aversiune fata de momentul servirii mesei. si tu capeti nervi, irascibilitate, frustrare.
3. copilul nu constientizeaza ce face, el continua sa se joace si deschide automat gura. pericol de obezitate, copilul nu e constient ca s-a saturat si se poate supraalimenta.
4. colectivitatea nu poate corecta chiar totul. eu am una bucata copil mare care mananca singur si la masa (deci regulamentar) DOAR la gradinita . acasa ma chinui sa-l tin pe loc si sa-i dau eu in gura mancarea (am gresit amarnic, va rog sa nu faceti ca mine pt ca veti pati ca mine ).
5. aversiunea fata de mancare odata instalata are toate sansele sa se mentina o viata intreaga, dezechilibrele putand fi in ambele directii, ori sa nu manance mai nimic, ori sa manance prea mult.

astea sunt concluziile mele trase din experienta proprie, nu-s copiate de nicaieri. faceti cum considerati, insa faceti-o in cunostinta de cauza.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Buna dimineata!

Alina, la multi ani, cu sanatate si tot ce-ti doresti!

Mary, eii, stai ca inca nu fac nimic, (Ioana mi-a dat ideea cu blogul) dar inca nu m-am apucat de treaba, poate de saptamana viitoare cand se intoarce mama sa misc si eu ceva in directia asta.

Corina, ar fi tare dragut sa ajungeti si voi in parc si sa ne vedem!
Mai, dar unde mergeti voi de gasiti broaste, serpi si alte vietati? Matei cred ca ar fi innebunit sa vada..Imi plac preocuparile voastre

Carla, si eu as vrea reteta de chec, m-as arunca sa incerc si eu.

Vero, eu nu am avut vreodata probleme cu mancarea la ai mei baieti, insa copiii nasilor nostri au fost invatati sa se plimbe mami cu mancarea dupa ei, si vreau sa zic ca asa sunt si acum, la aproape 4 si respectiv 6 ani, ei nu mananca niciodata la masa, trebuie mami sa le bage in gura peste tot, la televizor, la joaca, prin casa, pe-afara..insa la gradi ma indoiesc ca fac asa. Nu ma pricep la sfaturi in sensul asta, precis vei gasi tu o solutie, lui Mateias cel dragalas.

Si gata pauza, fug la treaba.
Cu iesirea, miercuri sau joi cum vi se pare? Eventual dimineata pe la 11?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


LA MULTI ANI, Alinutzaa!
Multa sanatate si fericire!



ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

La multi ani, Alina, sa te bucuri in fiecare zi de comorile tale!
Pupici tuturor, sanatate bebeilor bolnaviori, un pentru cei mai proaspeti iepurasi, felicitari tuturor pentru progresele facute - se simte ca ne apropiem de prima aniversare!
Deocamdata atat, sper sa revin (mai) in forta luna viitoare cand ne intoarcem acasa. Pana atunci, ganduri bune, sanatate si zile insorite si calduroase!

Corina - si noua ne e dor de voi! V-am vazut cu broscutele, BRAVO!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Cat pe ce sa ratez o intalneala! Ne bagam si noi pentru miercuri -joi sau cand o fi. sper si eu sa se indrepte vremea, m-am saturat de frig.
Nana felicitari pentru dintisori, cu ce precizie ai remarcat aparitia lor!
Sorana sa ne anunti cand apare blogul...abia astept
sanatate puiutilor bolnavi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

buna ziua,

Bubu,Sorana,Corina,Nana multumim pentru urari....suntem spre bine,aseara am transferat-o in patutul ei pt ca fiind racita am zis sa dorm cu ea cateva zile s-o am sub observatie, si a fost ok,a dormit pana dim la 9

Corina am vazut ce plimbare frumoasa ati facut,totusi serpii aia brr m-au infiorat

...in privinta mesei eu numai in scaunul de masa ii dau insa mai sunt momente cand ori e maraita ca-i obosita sau cine stie ce altceva si ne continuam masa in brate

La multi ani,Alina!!

Vivela in legatura cu articolul respectiv,no comment,am vazut ieri o emisiune despre un baietel care din cauza indolentei,prostiei si a lipsei de orice farama de omenie, toata viata lui va fi un chin pt el si parintii lui....m-a impresionat pana la lacrimi si m-am revoltat cu toata fiinta mea ca nimeni nu le face dreptate....Doamne in ce tara traim,mie imi este scarba,scarba

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Nana nici eu nu sunt de acord cu hranirea copilului din fuga, in timp ce acesta se joaca. Este un obicei care degenereaza si devine din ce in ce mai nefericita situatia. Am prietene care fac asa si am vazut unde se poate ajunge. Cum ti se pare o mama care alearga prin jumatate de statiune dupa copil cu mancarea (supa) in mana? (asta s-a intamplat cand am fost la munte) Sau cum ti se pare un copil care nu mai vrea sa manance decat in cada plina, cu apa curgand si el improscand in toate partile?
Prin contrast, bunica mea m-a invatat ca mancarea se mananca la masa, cu toata lumea. Cui nu mananca i se ia mancarea din fata si mai mananca la urmatoarea masa. Si crede-ma ca cel putin pentru mine functiona.
Incerc si eu pe cat posibil sa nu alint copilul cu mancarea, sa nu ii dau altceva daca refuza o masa (adica daca nu vrea piure de legume sa nu ii dau in loc lapte sau paine sau mai stiu eu ce). Sper sa am pot tine de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Diana, mie mi se pare ok ca daca refuza o masa de ceva sa ii dau un alt fel de mancare (nu un desert, de ex. - la copiii mai mari). e dreptul fiecaruia sa aiba preferinte culinare. eu, de ex. nu suport prazul, daca imi pui o farfurie in fata cu asa ceva si nu mananc nu inseamna ca-s mofturoasa sau ca nu mi-e foame.
asa si copiii, uneori n-au chef de un fel de mancare, e bine sa ai intotdeauna la indemana un substitut: un iaurt, o branzica, un ou fiert...

a plouat de n-am mai putut. la ce nori negri erau, am zis ca o sa vina potopul. cand colo, 3 stropi pic-pic-pic si gata. ce bine .


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Gata, n-am mai rezistat!

Mi-am luat masina de cusuuuuuut!!!!

Ma uit pe net de o luna dupa ele si in final am luat-o pe www.fotomarket.hu/pictures/bigpics/brother_bm2600.jpg" target="_blank">asta

E compacta, are 25 de tipuri de cusaturi, multe operatiuni simplificate si automatizate, e silentioasa, am testat-o si sunt in al noualea cer!


Mergi la inceput