valabilitate pasaport

valabilitate pasaport | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are aproape 9 ani acum, si este inscrisa in pasaportul meu. Pasaportul mi l-am facut in 2006, si pe pagina copilului nu scrie ca ar expira in 3 ani. (la altii care si-au facut pasaportul cu cateva luni mai tarziu, la ei scria concret cand expira- la mine apare doar ca pasaportul expira in 2016.
Azi am trecut in Ungaria, si politista de frontiera ne-a atras atentia, ca trebuie sa facem fetei pasaport separat- de parca vezi doamne ce buna e la suflet ca de data asta ne lasa sa trecem, dar data viitoare nici o sansa... Conform datelor din pasaport, tot pasaportul cu copil cu tot e valabil pana-n 2016.
Poate sa-si piarda pasaportul valabilitatea? A aparut vreo lege asa peste noapte conform careia pasapoartele teoretic valabile sa nu mai fie bune? Au dreptul autoritatile sa elibereze un act (pe bani grei) si apoi sa-l declare nevalabil?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu pasaportul isi pierde valabilitatea ci inscrierea minorului din pasaport.
Cu alte cuvinte tu ai dreptul sa il utilizezi pana la expirare insa nu mai poti sa scoti copilul dupa 3 ani de la data includerii.
Ori ii faci pasaport nou - dar va fi valabil tot maxim 3 ani, ori iti faci un alt pasaport in care o incluzi dar conditia se va pastra, peste 3 ani din nou pt ea nu va mai fi valabila pagina.
Regula este unica - minorii cu varsta pana la 14 ani nu pot sa aiba pasaport sau sa fie inclusi intrun pasaport pe o perioada de valabilitate mai mare de 3 ani.

Baza legala legea 248/2005

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Marius,
Vad ca durata de validitate a pasaportului individual biometric pentru copii s-a marit la 5 ani...cel putin pentru copii de o anumita varsta, care isi schimba fizionomia mai putin ca un bebelus (cred de min 5 ani).

Concret: copilului meu de 7 ani i-am facut pasaport individual biometric in iulie 2010 si este valabil 5 ani. Am fost si eu surprinsa!

In ceea ce priveste intrebarea pusa de Gabi: e adevarat ca pagina copilului din pasaportul adultului expira dupa 3 ani. Mai bine ii faci pasaport individual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

Marius,
Vad ca durata de validitate a pasaportului individual biometric pentru copii s-a marit la 5 ani...cel putin pentru copii de o anumita varsta, care isi schimba fizionomia mai putin ca un bebelus (cred de min 5 ani).

Concret: copilului meu de 7 ani i-am facut pasaport individual biometric in iulie 2010 si este valabil 5 ani. Am fost si eu surprinsa!




Mey...eu n-am sa intzeleg niciodata cum se aplica legea asta a pasapoartelor la romani!

Tonia,n-are nicio legatura cu tine,dar legea spune clar ca in cazul pasapoartelor biometrice,pina la 14 ani(virsta copilului)pasapoartele sunt valabile 3 ani,dupa 14 ani ,sunt valabile 5 ani!

Marius,copiilor li se face pasaport separat,nu mai exista(de la precedenta lege anulata asa hodornc tronc,de fapt sub pretextulk introducerii pasapoartelor biometrice)posibilitatea trecerii copiilor pe pasaportul parintzilor!

de asemeni,pasaportul normal simplu,se face doar in conditzii speciale!

Gabi,trebuie sa-i faci püasaport fetei,al tau este valabil pina in 2016 ca ai fost norocoasa si ai prins perioada aia(scurta de altfel)cind pasapoartele au fost valabile 10 ani!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mai, www.pasapoarte.mai.gov.ro/" target="_blank">aici scrie asa:
"Valabilitatea pasaportului electronic este de 5 ani, iar pentru minorii cu varsta sub 6 ani, valabilitatea acestuia este de 3 ani."

Gabi, eu nu am rabdare sa citesc legea, dar vezi tu ce scrie in ea. Poate ca totusi daca nu e specificata nici o data de expirare in pagina fetei, ar trebui sa fie valabil cat e al tau.
Si la mine si sot in pasapoarte(care au vost valabile 5 ani) paginile fetelor au fost valabile trei ani. Lor le-am facut pasapoarte separate dupa acei trei ani, pasapoartele noastre au fost valabile insa 5 ani.
E ciudat ca la tine nu au scris nimic, dar cum spuneam, nu stiu legea. Bafta!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Miha asa este,nu-si facuse cafeaua efectul cred!Scuze de greseala!

Eu am asteptat sa implineasca Andrei 14 ani sa-i pot face si lui pasaport separat si sa fie valabil 10 ani(e vorba de acum aproape 2 ani)!Dupa ce a implinit 14 ani si m-.am dus sa-i fac pasaport,s-a schimbat legeaasa ca tot ce "studiasem"inainte in materie de lege a pasapoartelor,n-a mai fost valabil si a trebuit sa ma apuc de noua lege!

Sper din suflet insa sa nu s emai modifice legea,macar nu asa repede!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, nici o problema . Eu le facusem la fete in vara si credeam ca iar s-a schimbat ceva, am cautat legea si am vazut ca e aceeasi .


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Tonia Antonia

Marius,
Vad ca durata de validitate a pasaportului individual biometric pentru copii s-a marit la 5 ani...cel putin pentru copii de o anumita varsta, care isi schimba fizionomia mai putin ca un bebelus (cred de min 5 ani).

Concret: copilului meu de 7 ani i-am facut pasaport individual biometric in iulie 2010 si este valabil 5 ani. Am fost si eu surprinsa!




Mey...eu n-am sa intzeleg niciodata cum se aplica legea asta a pasapoartelor la romani!

Tonia,n-are nicio legatura cu tine,dar legea spune clar ca in cazul pasapoartelor biometrice,pina la 14 ani(virsta copilului)pasapoartele sunt valabile 3 ani,dupa 14 ani ,sunt valabile 5 ani!

Marius,copiilor li se face pasaport separat,nu mai exista(de la precedenta lege anulata asa hodornc tronc,de fapt sub pretextulk introducerii pasapoartelor biometrice)posibilitatea trecerii copiilor pe pasaportul parintzilor!

de asemeni,pasaportul normal simplu,se face doar in conditzii speciale!

Gabi,trebuie sa-i faci püasaport fetei,al tau este valabil pina in 2016 ca ai fost norocoasa si ai prins perioada aia(scurta de altfel)cind pasapoartele au fost valabile 10 ani!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Uite nu stiam ca nu mai poti sa treci copilul pe pasaportul tau.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, Marius, voiam si eu sa spun dar a zis Dana. Uite aici, din aceeasi lege de mai sus:
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexPRECIZARI.htm

E posibil Gabi ca asta sa fie regula de care s-a legat politistul de la trecerea frontierei...
"Fiecare copil sub 14 ani care calatoreste peste hotare trebuie sa aiba pasaport individual si nu mai poate fi inclus în pasaportul parintilor, ca pana acum."


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OK am inteles. Thx!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mersi pt. raspunsuri.
Chestia cu pasaport individual exista, insa daca am din astalalt... sorry.. pana acum nu s-a legat nimeni de noi, acum a fost prima data.
Cine si-a facut pasaport cu cu 2-3 luni mai tarziu, ii apare si valabilitatea. La mine nu, de aceea ma gandeam ca e valabil totusi pana in 2016. Pasaportul are deja 5 ani, si merg cam lunar cu fata. Am zis ca mai astept pana cand face 9 ani si atunci ii fac pasaport separat, s-o tina pana cand ii fac buletin (la 14 ani).

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput