valabilitate pasaport

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gabi poate spun o prostie ca nu am timp sa caut in legi acum, dar eu parca asa am citit mai demult ca pot trece granita cu buletinul numai persoanele majore. Minorii trebuie sa aiba obligatoriu pasaport.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

...valabil (completare). Nu te mira daca o sa o opreasca pe fiica ta la vama. Au dreptate sa o faca si iti vei pierde timpul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Am si eu o intrebare oarecum asemanatoare.Baietelul meu e trecut pe pasaportul meu(romanesc) si valabilitatea expira in octombrie 2011,cand se implinesc trei ani de la intrarea facuta pe pasaport-atunci inca era posibil,acum am inteles ca e obligatoriu ca si copiii mici sa aiba pasaport separat.
Vreau sa stiu daca perioada aceea de 6 luni dinaintea expirarii "pasaportului" lui,in care nu ai voie sa iesi cu minorul din Romania se aplica si in cazul lui sau e valabil doar pentru cazurile adultilor cu pasaport individual.Mi s-a intamplat acum multi ani sa fiu efectiv intoarsa de la punctul vamal,pentru ca pasaportul meu expira in 4 luni si era musai sa-l reinnoiesc.Am inteles ca in ultimele 6 luni dinaintea expirarii unui pasaport,acesta e valabil pentru intrarile in tara(poti intra in Ro pana in ultima zi a valabilitatii),insa pentru iesiri trebuie o valabilitate de cel putin 6 luni.
O fi la fel si pentru cazul nostru,cu baietelul trecut pe pasaportul meu?
Multumesc anticipat pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se aplica tuturor inclusiv pt copil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Multumesc pt raspuns,Marius!

Mergi la inceput