FIV - dr. Laura Dracea - 11

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Maria,multumesc de intrebare! Eu am planuri mari...!Luna aceasta incep si eu primele injectii(cele de inhibare)si sa speram ca voi fii sanatoasa si voi reusi sa raman si eu...POsibil sa va mai intreb si eu una-alta fiindca sunt neinitiata in ale FIV-ului si imi e si cam teama...
Pup si bafta fetelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena1981 spune:

Maria, e minunata si impresionanta povestea ta. Si eu cred ca Dumnezeu v- a rasplatit pentru rugaciunile voastre si pt jertfa de a tine post. Si noi, inainte de a incepe FIV am facut sfestanie la casa, am tinut post, ne-am spovedit si ne-am impartasit. Si am mai citit in fiecare zi Paraclisul Maicii Domnului...... si toate au mers ca pe roate. Tu cum te mai simti? Ce simptome ai? Eu nu mai am greturi si ma simt bine, insa sunt putin stresata ca voi face cerclaj peste 3 sapt. Sper ca totul sa mearga bine. Honeys, Mrg, bafta multa! pupici pt toate fetele! 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Maria08 si bebe , Elena

Eu incerc natural :) adica nu am bani de fiv deocamdata si sper si ma rog.
Superba povestea Maria, eu imi doresc sa raman doar ca sa demonstrez si eu ca pot, mai ales ca probleme drii nu mi-au gasit. Nu conteaza, insarcinata sa raman, nu stiu cum.

Oricum, important e ca exista minuni, Doamne ajuta, tinem pumnii, si te rog eu du-te la dna Uscatescu cu mutatia aia si fa si PAI-urile intre timp.
Pupici si Doamne ajuta sa fie bine in continuare.

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Fetele, va pe toate, fara exceptie!!
Elena: Nu am nici un simptom, abia astept echo luni sa vad ca bb e in uter si e bine, Doamne Ajuta!!! Tu de ce faci cerclaj, ai probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

maria bebe e acolo sigur! EU zic sa ne facem bagajele si sa ne mutam la odisee
mrg bafta multa, sa fie cu ochisori incercarea asta!


26+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodikrg spune:

dupa o zi de plans , va scriu , dar cu teama de-a nu va descuraja , incercand sa gandesc ca voi nu veti avea nesansa mea , .pana la urma totul depinde de organismul fiecaruia , Ieri am avut et. din pacate nu prea a avut ce sa-mi transfere , desi am raspuns bine la stimulare , am avut 13 ovule , s-au fertilizat toate,s-au divizat12 au ajuns in ziua 2-3 10 dintre ele de calitatea I , l-am lasat la incubator pt blatocist de ziua 5 , si au mai ramas doar 2 , care nu au ajuns blastocisti , au ramas nedivizati pentru o evulutie normala de ziua a 5 , desi mi i-au pus insusi doamna doctor mu mi-a dat nici o sansa, embriologul a incercat sa -mi zica ca desi nu a intalnnit o evolutie pozitiva a imbrionilor care au inceput sa se degradeze , poate exista minuni.Au incerct sa ma incurajeze , ca macar de acum incolo avem un indiciu legat de infertilitatea mea si anume calitatea ovulelor.Pentru mine nu a fost nici decum o incurajare pentru ca inainte de-a ma apuca de un alt fiv , trebuie sa0mi platesc imprumutul la banca.Mie nu mi s-au intamplat minuni in viata asta , dar stiu ca exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

rodikrg, este infiorator ce ti s-a intamplat , dar, te rog sa ma crezi, daca nu ar mai fi existat nicio sansa, nu ti-ar fi transferat nimic!
Daca nu sunt compromisi, ci doar sunt intarziati in dezvoltare, exista o sansa sa le mearga mai bine in burtica mamei decat in mediul de cultura. Nu inceta sa speri ca poate tocmai transferul asta a fost sansa lor!

E o vorba din batrani care spune "sa nu-ti pui toate ouale intr-un singur cos" - din pacate, in asemenea situatii se aplica la propriu... Pe viitor, daca va fi cazul, inainte de a hotari sa mergi cu embrionii la stadiul de blastocisti, baga si vreo 3 embrioni de ziua a 3-a la congelator - nu se stie niciodata cand ti-o trebui un FET...

Iti doresc mult noroc si sper ca Dumnezeu sa-ti ajute !

---------------------------------------------
1 FIV - nereusit
1 FIV pe ovulatie naturala - nefinalizat
al 2-lea FIV - reusit - sarcina oprita din evolutie la 5 s
al 3-lea FIV - in pregatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena1981 spune:

Draga Rodika, imi pare tare rau de intorsatura pe care au luat-o lucrurile pt tine... Cred ca e complicat acum cu datoria la banca, dar tb sa mergi inainte si sa investighezi cauzele pt care embrionii vostrii au degenerat. Incearca sa nu deznadajduiesti si sa fii puternica si increzatoare in viitor..... Nu poti stii cand e momentul tau de " glorie "....,... Maria, eu fac cerclaj pentru ca am colul cumva deschis si m-a mai speriat si dr ca unul dintre bebei nu e f.bine lipit de peretele uterului si sub sacul lui embrionar se afla o punga de lichid... Mi-a spus sa am mare grija, sa nu fac nici un efort. Am venit acasa de la eco f speriata dar ma gandesc ca sunt lucruri pe care eu nu le pot controla. In rest ei sunt bine dezvoltati , dupa eco sunt mai mari cu o sapt decat varsta lor iar inimioarele bat normal. Ma rog sa nu se intample nimic cu ei si sa ii pot aduce pe lume sanatosi. Va pupic 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Elena 1981 si Fly,va multumesc pentru gandurile bune! Sa fie cu ochisori!
Rodikrq ,te pupam si iti tinem pumnii pentru urmatoarea incercare!Cred ca iti este foarte greu si nici nu vreau sa ma gandesc ce este in sufletul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Tocmai m-am intors de la clinica si nu sunt tocmai fericita...In z6 de stimulare am numai 8 foliculi.D-na dr spune ca se astepta la mai mult dar ca e bine si asa...ca daca erau doar 5 sau sub 5 nu era bine.Mai sunt inca vreo 6 mai mici, dar nu stiu daca vor mai creste incat sa fie luati in seama.In functie de cum imi iese estradiolul de azi, ma vor suna sa-mi spuna daca marim doza de menopur sau prelungim tratamentul inca doua zile.Voi ce ziceti?

Mergi la inceput