FIV - dr. Laura Dracea - 11

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

aerlilian eu am avut 20 de foliculi, din care am obtinut doar 5 ovule! Care din fericire s-au fertilizat frumos si au ajuns toate la stadiul de blasto de calitate AA. Repet, e importanta calitatea, nu cantitatea! Doamne-ajuta sa fie bine!
rodikrg imi pare rau de situatia asta! Din pacate se intampla si lucruri de-astea neasteptate, fiecare organism reactioneaza diferit la stimulare. Fii tare
maria, hellen, elena, camelia, honeys

27+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Am fost sunata de la clinica si mi s-a spus ca de maine sa maresc doza de menopur.Sunt atat de incantata de preocuparea d-nei doctor...Poate da Dumnezeu si mai produc cativa foliculi pana la punctie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Aerlilian,spor la procesul de productie!La multi si buni foliculi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

fly felicitari pentru fetita, un nume ceva te-ai gandit?
noi suntem bine, ni se ve burtica eu sunt mica si cu solduri inguste, am cam scapat de greturi dar am ramas cu lipsa poftei de mancare trebuie sa ma fotez sa manac cate ceva, care oricum nu are nici un gust, numai strugurii imi plac
in rest astep fiecare eco cu nerabdare sa-i vad, inimioarele le-am auzit la amandoi, de vazut am vazut doar unul ca unul e mai sus si doamna doctor nu a vrut sa insiste prea mult
maria bafta maine
succes la toate fetele in focuri eu va urez sa aveti ovocite bune, eu am avut doar 6 si am doi bebici la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Hellen sarcina usoara si bebici la termen !
Spune-mi te rog din cate am citit ,parca tu ai facut monitorizarea pe parcursul tratamentului fiv, la Iasi cu d-na dr Grigore?
Cum a decurs?De cate ori ai fost?Cum faceai apoi ,trimite-ai email cu dimensiunile foliculilor si iti ajusta doza de tratament? Tratamentul l-ai gasit in Iasi sau ai dat comanda,ma gandesc daca iti mareste doza si nu gasesti tratamnet ,de dat comanda n-ai timp...
Eu ma gandesc sa fac la Sibiu si distanta e destul de mare,sa stau cazata vreo 10 zile pe acolo m-as plictisi rau de tot,asa ca vreau sa-mi i-au in calcul si varianta asta...Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Camelia,ce mai faci??Ai nascut??
Bafta fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:



Claris, poti face monitorizare la Iasi numai daca iti accepta doctorul cu care faci FIV, nu e cum vrei tu, dr Dracea a acceptat monitorizari doar de la dr Grigore pt ca se cunosc si lucreaza bine impreuna, asa ca trebuie sa intrebi dupa ce te hotarasti unde faci FIV, eu stiu ca ai "cochetat" si cu Chisnaul, nu-i asa? Si trebuie sa mai iei in calcul ca monitorizarea dureaza mai mult de 10 zile, mai faci si inhibare 21 zile sau in functie de protocol, apoi stimulare 10-12 zile si inca 2 zile pana la punctie, plus 3-5 zile pana la ET.
De medicatie depinde ce iti da, nu stiu daca Gonal se gaseste la Iasi, cand am facut noi FIV nu era, dar Menopur gasesti mereu la Sesnsiblu de la Moldova. Iti spun sincer ca nu m-am gandit prea mult la ce clinica vom face FIV si chiar daca nu am reusit din prima, nu am nici un regret, am fost f multumiti de Gynera. Oricum, indiferent ce alegeti, va doresc mult noroc si Doamne ajuta!

Fetelor, noi miercuri rasturnam caruta! deocamdata nu am emotii, parca nici nu-mi vine sa cred ca suntem atat de aproape de intalnirea cu puii nostri. Ma bucur ca acest topic ramane "populat" de proaspete gravidute si multe aspirante atat de aproape de a deveni gravidute, va doresc ce-mi doresc si mie, bebei sanatosi , voiosi, voinici!

Pupici tuturor!

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Camelia,sa te auda Dumnezeu!
Noi iti tinem pumnii ptr miercuri!Sa ne scrii cum a fost si sa ai parte de bebei sanatosi si frumosi!Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Camelia nastere usoara si bebici sanatosi si frumosi !Multumesc pt raspunsuri,asa e cochetam cu ideea de a face fiv la Chisinau,deocamdata o sa fie o idee de rezerva ,totusi sper sa nu mai fie cazul,am auzit de multe fete de la noi care au reusit acolo.

Eu merg la dr Carauleanu Magda,sunt multumita de ea,sper sa fie de acord medicul cu care o sa fac Fiv sa fiu monitorizata in Iasi.Si d-na dr mi-a recomandat-o pe Dr. Laura Dracea sau daca vreau ceva mai ieftin, la Chisinau a auzit si ea de rezultate bune.La Gynera nu-mi permit,mai ales daca fac Fiv cu icsi si imi transfera si blastocisti se ridica multisor costurile,asa ca m-as orienta catre Sibiu,totodata voi depune si dosarul poate intru si eu in program,sa beneficez de reducere.

Deocamdata am facut o parte din analizele pt fiv ,printre care si cele de trombofilie,chiar daca nu am pierdut nici o sarcina,nici nu am avut...le fac pt preventie,mai am cateva de facut si imi i-au de-o grija cu asta.
Numai bine fetelor,sarcini usoare celor insarcinate,celor care urmeaza sa nasca :nastere usoara si bebei sanatosi,celor in focuri:mult noroc; si mamicilor:copii cuminti si mancaciosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Spuneti-mi va rog monitorizarea intra in pretul fiv? Daca o faci in Iasi,banuiesc ca nu mai platesti monitorizarea la Bucuresti....
Cum e procedura pana la urma? Trimiti email sau un mesaj pe telefon ceva cu rezultatul la ecografie si iti ajusteaza tratamentul? Dozarea hormonilor din sange stiu ca dureaza cateva zile pana vin rezultatele,se fac undeva in Iasi la urgenta? Sau nu se cer?

Mergi la inceput