Prietene la bine si la greu - 114

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

LauraA, si eu tot un singur gel de spalat din cap pana in picioare folosesc de cand s-a nascut, nu am schimbat cu absolut nimic in privinta asta. Sa nu mai zic ca de dat cu crema sau lapte de corp o dadeam din an in pasti, si totusi de vreo 2-3 saptamani s-au agravat tare petele.De as posta pozicile cu petele va ingroziti.
La dermatita asta vad ca nu face prea bine nici balacitul mult la baita, apa prea fierbinte si tind sa cred ca nici baile zilnice..Oricum apa de la robinet e clar mai dura aici in zona ca si eu am o piele super uscata, cand eram la mama acasa parca nu eram asa
Am luat si eu Exomega azi , va zic in cateva zile cum stam cu petele.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 18+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Ramoc eu iau de aici.Sunt 60 ron 52 de buc.Posta te costa 3 ron cu plata in cont.Daca iei mai multe cutii o data tot 3 ron e transportul.

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many,Dana.n!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Cauta in utile copii si adulti.

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many,Dana.n!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ziua buna

Se pare ca la noi a trecut perioada proasta pentru Mihnea dpdv al burticii dar mai avem un canin de iesit si ne da dureri de cap.
A inceput lumea sa ma innebuneasca de cap ca e prea mamos.Toti ma sfatuiesc sa fac ceva ca e de rau ca sta numai cu mine sik ca acum, daca va mai sta inca 2 ani pt al doile va fi si mai rau. Ma enerveaza chestia asta. Normal ca daca il doare ceva vrea la mama. Si cand esti mare la greu astepti o vorba buna de la mama... apoi asa mic.....
Una peste alta mie nu mi se pare deloc dependent de mine. Pleaca afara cu oricine, daca e in parc si dispar nu are nicio problema ( nu voia nicicum sa mearga in alta parte si i-am spus ca eu plec iar el va ramane singur si am plecat) . In fine... asta e... lumea tre'sa-si dea cu parerea

Dana , imi pare rau ca te simti chiar asa rau. Sper sa te tina putin starea asta si se revii pe baricade pentru David

Many, eu spun ca ma simt bine dar am si eu mancaruri de care nu ma pot atinge, zile in care mi se pare ca frigiderul miroase gretos si nu mai spun. E drept ca nu vomit( inca, la prima sarcina am avut vreo 2 sapt si d'astea mai pe la 10-11 sapt... deci le astept "cu drag"). Astept si de lka voi vesti bune

Lumi, imi pare rau ca aveti problemute cu braanula dar si eu stiu ca se schimba la un interval de timp. Sper sa nu va mai chinuiti. Tu cum esti? Ce face R?

Licu imi pare rau de rechinasa.... Ufff!!! asa febra mare de la masele? Saracuta!!!

Simina si voi cu vesti proaste?!

Cuscri, na ca tot asa-ti spun chiar daca planeaza divortul peste odraslele noastre, FELICITARI pentru Domnita Mergareata! De-acum sa te tii!!!!!!!!!!!!!!

Laura_Andreea sa stii ca si eu cred tot asa despre pielea micutilor. E prea mult sa fie degresata si rasdegresata cu spuma de baie+geluri+sampon. Noi folosim sapunel de casa din cap pana in picioare mai nou si ne place. Si cremele mi se par cam mult date zilnic. Din pacate dupa episodul de DA am folosit crema destul de des ( pe tot corpul la 2-3 zile) dar deocamdata nu am curaj sa renunt la ea. Cu toate astea, la vara cred ca voi renunta ca mi se pare ca nu mai poate transpira pielea corect de incarcata ce e







Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Saluti,

Eu tot cu alergatura, acum mai nou dupa o refinantare ca nu se mai poate cu creditele astea .

Sanatate multa tuturor. Bubulica e bine multumesc de intrebare, ochisorul a trecut, foarte putin mai are mizerii dimineata dar ii dam cu lapte, iar tusea am combatut-o cu prospan, de data asta ridichea ne-a tras tzeapa.

Va pup

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare,

La noi este innorat si urat afara, asa ca azi n-am iesit, inca. Astept sa se trezeasca Andrei si va trebui sa-i facem o vizita pediatrei. Tuseste foarte urat.

O felicit pe plimbareata Ruxi. Acu sa vezi mami, cum o fugi ea prin parc dupa baieti. Avem in parc doua fetite de varsta noastra, cu care ne petrecem in general timpul. Cum il vad pe Andrei cum fug la el pentru a-l trage/ impinge. Al meu o ia la fuga de cum le vede, de parca i-ar fi frica.

Ionela, sa stii ca si mie mi se spune ca e mamos. Ce se intelege prin acest cuvant nu stiu nici eu. Andrei sta si cu tati, matusi, bunici, alte persoane etc. Nu-i problema daca dispar eu din vizor. Acuma daca-i place sa se alinte la mami la tzitzi asta e, eu n-as zice ca-i mamos. Andrei isi petrece 99,99% din timp cu mine.

Referitor la cremuitul copiilor, eu zic ca nu e prea mult, atunci cand situatia o cere. Cand copilul are o piele sanatoasa, este normal sa vezi altfel situatia. In perioadele de remisie, cand pe corp se vad doar urmele eczemelor nu dau cu nimic, dar atunci cand eczemele sunt foarte rosii, chiar iesite in relief, si mai ales pe tot corpul, imi vine sa ma bat cu capul de pereti. Pe deasupra Andrei se si scarpina. Atunci da, dau cu crema pe picioare dupa fiecare spalat la curulet, chiar de mai multe ori pe zi. Nu este chiar o placere sa fugi dupa copil si sa-l dai cu crema, sa tii minte pe care pata ai dat si pe care nu, atunci cand ii aplici si tratament. La fel cum nu este usor nici sa-i dai tratamente luni de zile. Din noiembrie ii dau Fier si Ketof, seara si diminieata, si mai trebuie sa continuam. Daca stau si ma uit la el, vad un baietel perfect, si de multe ori ma intreb, daca chiar este nevoie de aceste tratamente. Continui in schimb cu ele, si sper ca intr-o zi sa nu mai fie nevoie de ele. Imi pare rau ca m-am intins atat, dar am simtit nevoia sa ma descarc si eu. Pam-Pam

Edit: se pare ca am folosit un cuvintel nepermis pe aici (derivat din crema), si mi-au modificat textul de n-am inteles nici eu ce vor sa spuna
CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Am si eu doua intrebari

1. se poate vedea undeva cine aproba si dezaproba mesajele?
2. a castigat cineva la concursul "lupta cu raceala si gripa" si ce?

Multumesc mult


mami de Vlad (29.10.2009) si 8+
Multumesc Doamne!



1. nu cred. de ce?

2. uite am aruncat acum un oki - vezi aici

pupam mamica




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Gabitza i-am pus si eu copilului apa de mare asta iarna cand am fost la mama (ca i se usca groaznic nasul de la caldura din casa) si asa cum zici si tu, dupa 2 zile, il distra f tare puf-ul. Dar ce-i drept eu nu l-am aspirat niciodata, pariu ca nu l-ar mai fi amuzat .

Cristina nu credeam ca e chiar asa la voi, ma gandeam la ceva mai 'simplu'... imi pare rau de Andrei. Dar a mostenit pe cineva din familie?
Aia cu proteina din lapte o fi cum zici... eu stiam ca aia din laptele de vaca e cea mai agresiva. Stiu oameni cu alergie la lv dar care beau linistiti lapte de capra... in fine.
La Cluj stiu ca sunt cei mai buni alergologi din tara, poate ajungi cu puiul la un consult ca sa stii la ce sa te astepti. Aparent la unii se mai diminueaza cu varsta, insa nu la toti. Am avut o colega de serviciu care era alergica la tot. La tot, tot, pana si la deodorantele celor din jur, simtea cand incepe si se uita in oglinda si isi vedea buzele cum se umflau . Nu mai zic ca atunci cand facea cate o injectie cu penicilina unui pacient, dupa serviciu venea la mine cu fiolele de HSHC sa-i bag in vena, altfel ajungea rau de tot. Si ajunsese la un mom dat ca o ducea dintr-un hidrocortizon in altul. Dupa o vizita la Cluj, a luat nu stiu cate saptamani tratament si a scapat, facea f f rar si doar la alergeni puternici, nu la orice matza care trecea pe trotuarul de vis-a-vis ca inainte...
Si sunt niste ani de atunci, probabil ca tratamentele au evoluat mult.
Cat despre cremele contra DA, normal ca niciuna nu vindeca, pentru ca trateaza un simptom si nu cauza...

Lumi azi cum sunteti? si-a facut biseptolul treaba la tine?

Dana sper sa nu ajungi la perfuzii, sau daca, atunci oate nu vor fi cu internare, sa stai doar cat dureaza administrarea si apoi sa te intorci acasa. Cine te ajuta cu David in perioada asta?




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Laura_andreea ce chestie... nu i-ai dat cumva vreo leguma de asta care e "sanitara" (care sa curete colonul)? zic si eu...
Ar fi o idee cu laptele de soia, insa eu am asa o pata pe creier cu soia care e modificata genetic, ca pur si simplu nu pot cumpara. Dar acum ca zici, cred ca as putea sa-l lungesc cu lapte de seminte....
Cat despre reportajele de la romani.... hai sa fim seriosi

Iar cu spalatul zilnic, avem discutia asta pe aici de cand am nascut copiii... stii cum e, unii sunt pro spalat, atii cu spalatul mai rar. Eu ii fac baie zilnic la modul de doua palme de apa in cada mare si il las 10 minute la joaca; la sfarsit ii spal mainile si funduletul cu un sapun organic. si chiar si asa imi pare mult... dupa ce s-o mai regla cu somnul seara, ma gandesc sa raresc baile. Dupa baie l-am dat doar cu exomega in ultimele luni, dar nu de fiecare data, si mai am un ulei de migdlae care sta la rand sa-l folosesc.

RamoC ce vis . Spor la surioara, daca va apucati de treaba

Ruzxi go-go-go






Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

RamonaC, multumim!

Maine va rugam sa ne tineti pumnii stransi la control!

Magda, mami de Rares si Iarina
_Blogul lui Rares

Mergi la inceput