Prietene la bine si la greu - 114

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Dana imi pare tare rau ca esti in starea asta, nici eu nu sunt departe si numar zilele cu speranta ca dupa sapt.12-13 sa se mai amelioreze. Se pare ca dintre toate numai Ionela este mai bine, restul am cam trecut prin stari de rau diverse. Eu la sarcina cu Vlad mancam, beam vomitam acum nu, am greata in gat de cand deschid ochii pana ma culc. Mai beam cate o gura de apa minerala, imi mai taia greata, acum nu mai merge si ma si baloneaza. Am facut suc in casa ptr. Vlad si am baut si eu, atat sucul cat si fructele(mere, citrice etc) imi dau o arsura la stomac de nu pot sa o duc. La sarcina cu Vlad am stat in perfuzii, dar nu internata, mergeam la clinica(unde am facut FIV) si stateam 3-4 ore numai cat tinea perfuzia, dar ptr. ca vomitam si dr. s-a speriat de cat slabisem si sa nu ma deshidratez. Am inteles ca sunt ceva pastilute ptr. grata, dar parca nu as incerca, o sa vorbesc cu dr. joi cand merg la echo.
Te si ai grija de voi.

Lumi chiar vroiam sa te avertizez despre branula, Vlad cand a fost operat a stat cu branula cam o sapt. Dupa 3-4 zile s-a umflat manuta si pur si simplu nu mai putea baga injectia, nu intra, a trebuit sa o schimbe, dar oricum tot mai bine decat intepat de fiecare dat. Va si multa sanatate.

Licu tu cum mai esti, a trecut raceala? Sa ne anunti cand simti primul piciorus, ca de acum cam este timpul

Gata ma bag si eu la , maine o noua zi



mami de Vlad (29.10.2009) si 8+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Raluci cum mai este ochisorul lui Bubu?

mami de Vlad (29.10.2009) si 8+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:


Buna seara fetele!
Intru si eu pe aici, dupa o per in care am simtit nevoia de o pauza de net ,la care s-a adaugat si faptul ca nu mai pot deschide pc-ul ziua ca fimea se pune pe bocit sa tasteze

N-am citit nimic din urma, dar am inteles ca Anabelle este bolnavioara, sa se faca bine repede

Danku sper sa reusesti sa o internezi pe bunica.Asa cum ti-a zis si Raluci, mamaia mea a fost la Sf Vasile com Afumati(cauta pe net ca au site) , un azil ce merta banii care ai dai.Mama platea 1500 ron + pampersii, dar s-ar putea sa ceara taxa in func de boala pacientului.Oricum, ceea ce mi-a placut mie cel mai mult a fost grija medicilor pt ei + curtea azilului care pare mai degraba o pensiune la munte decat un azil

Altceva ce sa mai zic????
In ultimul timp am tot fost pe la spital cu Maya
Intai cu picioarele, apoi cu stari febrile fara cunostinta de cauza, apoi cu o raceala naspa iar acu 3 zile am ajuns cu conjunctivita.....a avut mititica niste ochisori rosii

cam atat imi vine in minte


fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea ( oct-2009)


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

neata....


va servesc cu calda si,pt fie un ceai fie un fresh de fructe

Dupa operatiunea aspiratorul de ieri...s-au schimbat lucrurile. Odata,ca pana la culcare nu i-au mai curs mucii,parea perfect sanatoasa ,iar in al doilea rand., odata adormita a fost pt toata noaptea...s-a trezit la 7 pt bibe si a readormit imediat(se auzea la un mom dat ca respira mai altfel,dar nu atat de deranjant pt ea cat sa se trezeasca).Cea fost si mai k lumea,a fost faptul ca Dragos a hotarat sa nu se mai trezeasca noaptea asta sa manance pana pe la 5.30 ....asa ca am cam dormit legat

Astazi le fac ciorbita de peste si....habar nu am... inspiratie ZERO ..... am studiat lista si degeaba . Poate posteaza cineva meniul si


O zi buna



Dragos si Eva _30.11.2009



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Neata!!
Vin si eu dupa o noapte chinuita, Amalia s-a trezit pe la 12 asta noapte cu febra 39.6 din senin..Noroc cu novocalminul, i-am bagat un supozitor si in o ora era cat de cat ok. Nu mai zic ca gemea si se zvarcolea micuta de mi se rupea inima..Sper sa fie de la a 4 maseluta care ar da semne ca vrea sa iasa. La prima maseluta mi-a facut febra tot asa, urmatoarele au iesit fara mare tam-tam, ultima vad ca se lasa iar cu scandal.
Asadar as dori o branula ceva si io..desi urasc cofi.

Lumi, asa e cu branula, dupa 2-3 zile si la Amalia a dat gres si s-a invinetit manuta, de a trebuit sa schimbam locul fix pentru inca 2 ture de administrare antibiotic-asta era asta vara. De atunci slava Domnului nu a mai fost nevoie.
Si imi aduc aminte ca si cand am avut cezariana si mi-au montat branula dupa vreo 4 zile se umflase si la mine mana si nu mai functiona, tot asa a trebuit montata alta..
Sanatate multa Annabellei!

Gabitz, deci voi sunteti mai bine Noi avem supica de pui de tara la pranz, dupa-amiaza habar nu am nici eu ce as putea sa ii mai dau, ieri a avut lapte cu gris.

Bubu cum sta cu tusea?

Simina, sper ca i-au trecut toate micutei, ce tratament ati primit pentru conjunctivita? ti-a zis care ar fi cauzele ei? a tras-o curentul sau alta cauza?

Many, eu nu mai zic nimic de starile mele, teoretic am scapat de greturi, dar ...practic ma simt si eu foarte lesinata si terminata, drept dovada duminica mi-am luat tensiunea si aveam 7.8 cu 4.4...unde eu inainte de sarcina aveam 12 cu 7.
De simtit nu am simtit nimiic!! si sunt tare ingrijorata..sunt in sapt18, si ma asteptam eu..ca la a doua sarcina sa simt si eu ceva mai devreme miscarile..La prima am simtit primele miscari clare in sapt20.


va pup, am o stare de mare...kko..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Neata la ora 11

Fetelor va multumesc pt incurajari. Tati se gandea la chestia cu cresa dar l-am lamurit eu ce si cum. Vad ca si noi sunteti pro mamaie

Many, exact asa cum povesteti tu ca te simti, eram eu in sarcina cu Ema. Senzatia de greata o aveam non-stop. De la Fundeni(unde ma duceam eu pt analize la sange) mi-a dat Magne B6 ca sa mai reduca senzatia de greata. Ca nu prea reuseam sa le iau pt ca varsam cand bagam pastila in gura asta e partea a 2a Si mi-a mai dat vitamina C efervescenta (Redoxon). Aia imi placea, ca o luam dimineata si imi mai lua din greata.

Dankutza m-ai imbolnavit...cum arata fostul Carpe diem Vacanta placuta. Te asteptam cu impresii si poze.

Dana, tot asa rau te simteai si in sarcina cu David?

Licu, a mai aparut febra? Ar fi bine sa fie maseaua de vina si nu vreo raceala.

fulgusorii bolnaviori.

Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:





Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Bravo Ruxi

mami de Vlad (29.10.2009) si 8+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

hello,
am intrat si eu sa dau binete, dupa ce m-am delectat cu capitolul acesta. Noi tot bolnavi, dupa ce ne mai trecuse, ne-am incumetat la un weekend de Strehaia care s-a prelungit vreo 10 zile. Sanatate multa puiutilor bolnaviori.
Dana sarcina frumoasa si fara probleme iti doresc!

Magda tin si eu pumnii pentru data de 16 mai si ma rog pentru Andrei. Aseara nu m-am culcat pana nu am citit blogul lui si am vazut toate pozele .

Lumi la pisicoasa. Ma bucur ca ati ales varianta injectabila la antibiotic, eu ma tot chinui cu siropele, care mi se par ca fac mai mult rau decat bine. Plus ca le vomita si nu reusim sa i le mai dam deloc.

Licu, tare faina e palarioara rechinasei . Alea de pe site=ul ce le-ai pus, m-au dat gata. tare mult mi-as dori pentru mine vreo cateva modele, dar stiu ca e mult de munca si nu te incumeti, dar poate pentru soricel una cu masinuta , ce zici?

Tina, poate ai mai scris, dar nu am retinut, mai ales ca am sarit din citit, de la cine comanzi scutecele tip chilotel si cat costa? Si eu ii iau de la pampers lui Dominic cu 62 lei din kaufland, daca ar fi mai ieftine pe undeva m-ar interesa si pe mine.

Eu azi noapte nu am mai dormit de la 2, din cauza ca am visat ca eram gravida si mai aveam si gemeni. Imi doresc tare mult o fetita, de fapt ne dorim, dar parca nu acum si nu chiar gemeni. Dupa ce m-am trezit din vis ma gandeam ca daca e adevarat ce mai fac?? De la cine sa cumpar un carucior second hand de gemeni, scenarii de scenarii pana la 6 azi dimi, cand mi-am trezit sotul sa ii zic visul...de fapt "cosmarul" cum zice el. Se pare ca mi=a venit ciclul intre timp, asa ca ma relaxez ca nu sunt gemeni .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata fetele cucuietele

Apuc si eu sa zic cateva cuvinte ca e nebunie la birou

Lumi, pupici multi si rabdare Tb sa trecem prin toate din pacate!

Licu, eu din cate stiu conjuctivita care apare in timpul unei viroze se face tocami din cauza asta. In rest, se ia de la altcineva care are deja. Eu am folosit la Giulia o crema cu antibiotic insa imi scapa numele. La ea era deja la amandoi ochii si in trei zile i-a trecut. Apoi am luat si eu de la ea insa doar la un ochi si am folosit aceeasi crema. A, kanamicina era

Dana

Monis, noi experimentam o diaree acum insa e ciudata in sensul ca nu face des (maxim de trei ori pe zi) insa face f mult. Cum laptele nu este recomandat in situatii de genul asta am incercat sa-l indoiesc cu lapte de soia si l-a baut fara probleme. Asa ca m-am gandit ca laptele de capra in special ar merge amestecat cu cel de soia de exemplu (asta ca ziceai tu sa nu fie prea multa grasime).
Apropos de discutia - bun UHT-ul? - am vazut dimineata la romani un reportaj tocmai despre asta si spuneau ca este mai bun decat cel "proaspat".

Mai zic ceva si fug la treaba: nu credeti ca e prea mult pt pielea copilasilor sa-i spalam zilnic cu geluri de dus/sapunuri sau alte produse si sa si aplicam creme? Eu folosesc un gel pt corp si par si nimic altceva si are o piele impecabila (zise cioara)Pam-pam

Last but no least: bravo Ruxi


poze

Mergi la inceput