Prietene la bine si la greu - 114

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare,

Andrei a binevoit sa raceasca si el in we, asa ca suntem foarte mucosi. Dupa doua nopti cu urlete, este posesorul primei maselute.

Monis, nu stiu nici eu cum stam cu alergiile. La inceput nu am crezut ca este asa de greu, credeam ca este mult mai simplu de observat. Datorita efectelor, care pot aparea fie dupa cateva ore, fie dupa cateva zile, sau a modului de manifestare: tuse, diaree, eruptii cutanate,etc de cele mai multe ori sunt depasita de situatie. Astept sa crestem , poate vom scapa.
Copii care sunt alergici la proteina din LV, sunt in general alergici si la laptele de capra, soia.
De ex. eu i-am mai dat cate un iaurtel de 75 g, fara sa observ vreo reactie adversa. I-am dat sa guste LV din cana mea. Conteaza si cantitatea cred.
Am fost intr-o dupamasa in Altex, unde a sters toate cutiile si aparatele de praf, dupa care vreo doua ore a tusit asa sec. Intr-o zi am fost la cumnata care avea vreo 50 buchete de flori (avuse ceva examen de grad), iar Andrei dupa cateva ture de living a inceput cu tusea. Aceasta tuse o observ, cateodata, si cand iesim afara si sufla vantul. Este de scurta durata. Pediatra a zis ca sigur este din cauza alergiei.
No, ca m-am plans daca tot ai intrebat.

Licu, eu am incercat multe produse speciale pentru DA. Sa-ti recomand cea mai buna efectiv nu pot, pentru ca in perioadele de acutizare nimic nu era bun pentru noi. Este foarte importanta hidratarea pielii, in general in primele 5 minute de la baita.
De vindecat nu vindeca niciuna, doar amelioreaza. Trixera, Exomega, Lipikar, Emolium sunt toate bune. Depinde de buzunarul tau.
Din experienta personala, cele enumerate mai sus sunt mai bune decat Bubchen Milk. Sunt mult mai grase.

Am inceput mesajul de dimineata. Intre timp am fost pe afara, am dormit si eu un pic cu Andrei si acum am o durere i,grozitoare de cap.



CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna ziua

Astazi am fost din nou la doctor si ne-a recomandat sa continuam atat Hidrocortizonul,car si antibioticul pana vineri,cand mergem la alt control,si mai vedem ce se mai intampla pana atunci.

Dupa administrarea Hidrocortizonului,crizele de tuse s-au rarit foarte mult. Dupa prima doza de antibiotic am observat o schimbare vizibila a starii ei generale,astfel incat,de alaltaieri, am din nou fetita care se joaca,damseaza,canta si rade
Sunt foarte multumita de branula,nu plange absolut deloc la injectii,ba chiar vorbeste si rade! Daca ar fi fost injectii intra-musculare, eram traumatizate amandoua la ora asta

Astazi mi-a explicat doctorul mai detaliat ce si cum,a spus ca a observat si el cat de speriata si pierduta am fost la primul controlsi m-a menajat putin...Am doar cuvinte de lauda pt dumnealui,si nu sunt singura!

Nu mai accepta solidele,dar avem timp dupa ce scapam de boala....deocamdata incerc sa nu o stresez cu nimic.

De astazi am inceput si eu sa iau Biseptol(la recomandarea doc de familie),pt ca nici eu nu ma simt mai bine. Si cam atat despre noi...

Va pup pe toate si doresc multa sanatate puiutilor raciti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui grigore_tina

Licurici saru'mana.Imi plac cateva de acolo.Daca nu se descurca soacra pot apela?

sigur, daca vrea sa stie vreo ceva, cat ma pricep explic si eu
Si eu la palariutele facute dupa dimensiuni am masurat si rasmasurat de enspe ori cat sa inmultesc, cat sa nu..si tot sunt convinsa ca nu sunt ok ca dimensiune
Sa tineti cont daca lucrati cu fir de bumbacel ca mai intra si ala la apa si sa faceti palariuta mai larguta initial.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Uoff, dar tare multi fulgusori de ai nostri sufera de dermatita asta
Cristina , multumesc de sfaturi, sunt foarte convinsa ca ce e bun pt un copilas nu e bun si pt altul, pana nu probam noi nu vedem ce si cum.
Iar cu Bubchenul, eu cel putin am fost sa zic multumita cat de cat de el, evident ca in limita pretului si calitatea e cum e. Pana prin toamna nu am suferit de DA, si era super ok Bubchenul, ba la un moment dat laptele de la Bubchen l-am folosit direct pe fata ei asta toamna ca sa o curat, nu o mai spalam deloc cu apa pe fata, si o stergeam cu un tampon imbibat in laptele ala. S-au vazut rezultate intr-o saptamana. Adica intr-o saptamana a scapat de obrajori patati si aspri.
Incep sa cred ca si apa de la robinet e prea dura pt pielicica ei..
Imi pare rau de alergiile piticului tau, uite ca nestiind cum e sa fii in cauza nici nu imi inchipuiam ca trageti atata cu ele..Poate cu varsta se amelioreaza si nu va mai fi nevoie de atata precatie.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 17+ cu Iris/ul

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Raluci sa-mi spui, te rog, ce iti spune de azil. Trebuie s ao internez pe babuta saptamana asta. Nu va mai spun cum miroase la mine acasa. Aseara la 11 :30 bagam masina ca lenjerie la spalat. Dupa o ora dupa ce am schibat-o, a facut din nou pe ea. IAra am schimbat-o. Azi dimineata, deja nu mai aveam cum, ca intarziam. Offf!


caminul Sf Vasile com Afumati

mami de 1 An pt. Remus Andrei(8 nov '09)

in asteptarea lui cu trandafirul in gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Licurici eu vroiam sa zic ca s-ar putea sa te pun pe tine la munca.si la facut bani

sarcina usoara Smara ,Licurici,Ionela,Many,Dana.n!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Dana pe unde esti, nu ne mai spui nimic?

mami de Vlad (29.10.2009) si 8+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui many_bani

Dana pe unde esti, nu ne mai spui nimic?

mami de Vlad (29.10.2009) si 8+
Multumesc Doamne!



Many, mie imi este foarte rau...am tot timpul stari de voma (chiar si noaptea), dureri groaznice de cap si ameteli. Ma simt extrem de slabita, de abia fac cativa pasi...ii multumesc lui Dumnezeu ca David este cumintel ca altfel nu stiu ce faceam. Partea cea mai rea este ca s-ar putea sa ma interneze sa ma puna pe perfuzii...nu stiu cum va fi avand in vedere ca aproape nici la toaleta nu ma pot duce fara David, cum va fi el fara mine...
Astazi am fost la medic. Am 6 saptamani si 3 zile de sarcina iar DPN pe 25 noiembrie.

Atat de la noi...de mai mult nu sunt in stare...

Va pup pe toate!




Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Dana,imi pare foarte rau pt tine... Sper din tot sufletul sa treaca perioada asta si sa nu fie nevoie sa stai in spital.
Dar daca va trebui sa stai in spital,ai cu cine sa-l lasi pe David?
Iti doresc multa sanatate si la bebe mic sa creasca frumos. Si-l pup cu mult drag si pe David


La injectia din seara asta a inceput fata mea sa planga....s-a inrosit si s-a umflat manuta,asa ca am scos branula... Deci maine iarasi la spital,sa o chinuie cu una noua





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Dermatita: la Ana merge Stelatopia si Aderma Exomega. Tot asa, trec bubitele si apoi revin.

Vorbitul cu pers II sau III, eu am inteles ca oricum am vorbi, picii nostri vor incepe prin a vorbi despre ei insisi la pers III. Cred ca le e mai simplu asa, mama e mama, tata e tata, fiecare e cineva. La eu si tu e dificil, ca sunt dinamice si mereu se schimba, de aceea cred ca va fi o etapa mai tarziu sa le inteleaga. Nepoteii mei aratau fara greseala piciorul/ochii/gura lui tata, mama, bunicul etc, dar piciorul meu sau al tau ii incurca destul de tare. Eu ii vorbesc Anei cu tu si eu in general, dar imi mai scapa si cate un face Ana, drege mama.

Ma bucur ca e mai bine Annabelle, sanatate si lui Renus, iar pe Coque o asteptam cu vesti bune.

Mergi la inceput