Sezatoarea canadiana (212)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Delia, si eu zic clar prima varianta.

Gandeste-te ca in varianta asta, Soimita ramane si in anii urmatori, cand e mai mare, e ok sa fie in grupa cu copiii de varsta ei.
Anca a fost numai in garderii din astea mari, programul era 8-18.00
Avea educatoarea ei, plus o remplacanta care venea cand educatoarea ei isi lua liber.
Sa stii ca la activitati sunt separati pe grupe, dar cand ies afara dup-amiaza sunt impreuna.

Weekend placut,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Delia, prima eu asa am ales acum 3 ani. Si nu imi pare rau. De fapt am fost nevoiti sa alegem, ca nu se adapta in mediul familial.
Mie nu-mi plac vacantele fortate f lungi uneori si ca pot inchide oricand gradinita..... si ca uneori programul e f. f. scurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:

Si eu votez pentru prima varianta, cam tot din motivele enumerate mai sus. E foarte important sa fie pusi copiii pe grupe de virsta,ratia de 6 copii la o educatoare e foarte buna, de fapt e la aproape la fel ca in mediu familiar, ceea ce nu gasesti peste tot, eu vorbesc acm dpdv BC ca nu mai stiu cum e in QC. Aici sint in general 8 copii la o educatoare.Plus ca in general astea sint deschise in afara de sarbatorile legale cam tot anul si tare bine prinde macar pina merge copilul la scoala sa nu programezi concediul dupa vacantele scolare.
Succes in luarea deciziei!

LauraB succes si tie cu gasitul de daycare. Poate poti sa mai astepti cu Montessori pentru Sophia pina la 2 ani jumate sau 3. Am auzit ca in Vancouver e si mai greu ca aici la suburbie. Poate vorbim sapt viitoare .

Weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Ai mei amandoi au fost in gradinita mare separati pe grupe. Nu stiu cum e cea in mediu familial, mie mi-a convenit mai mult asa ca isi organizeaza ele vacantele in asa fel incat sa nu te afecteze pe tine. Inchid numai in sarbatori legale. Activitatile le au pe groupe, dar de jucat se joaca impreuna dupa amiaza. Singurul dezavantaj la mine a fost ca e mai scumpa(nu e subventionata) decat ce gasisem eu in mediu familial care era subventionata.
Bafta la toata lumea la gasit gradinite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Delia, nu stiu daca ai facut inca alegerea, imi dau si eu cu parerea :)
Eu as alege mai mult dupa feeling, nu dupa cat de mare e gradinita, ai avut-o deja pe Sophia intr-o gradi, stii deja dupa ce sa te uiti.
Si gradinitele mari au dezavantajele lor, scriai ca sunt salile mari, ai intrebat cati sunt in grupa de varsta a Sophiei ? Unde l-am avut pe Victor inainte de asta unde e acum, aveau o sala mare pentru 22 de copii intre 18 luni si doi ani jumate, si ce daca erau trei educatoare si ziceau ca ii impart nu stiu cum, eu nu auzeam decat tipete de copii si tipete de educatoare din clasa aia, pentru ca nu puteau sa-i stapaneasca ceea e si normal la varsta asta, pe care eu una o vad foarte dificila, inca nu se pot exprima si se imping, se musca, se zgarie fara nici un avertisment. Clasele mai mici sunt de preferat.
Fiind cea mai mica in cea din mediu familial, nu ar avea astfel de probleme, ar fi "trasa" de cei mai mari, poate chiar protejata. Educatoarea araboaica, stiu ca nu au faima buna, dar din nou, vezi omul imediat, sunt sigura ca selectia gradinitei o vei face foarte natural. Eu zic ca pana la 2 ani, 2,5 ani este ok in mediu familial, ca sa nu zic ca sunt copii care merg pana la scoala in mediu familial si sunt super ok, depinde si de copil foarte mult.

Si noi incercam sa schimbam gradinita anul asta, cu una mai aproape de casa ca m-a omorat drumul. Luna asta lucrez trei zile pe saptamana si incep la 8.30, copiii mei sunt primii la gradinita, la 7, cu bolul de cereale in brate ca nu mai servesc micul dejun la gradinita, cica nu au avut cereri Cine mai duce copilul asa devreme la gradi, scoala, reusiti sa le dati sa manance dimineata ?

Codritu, ma bucur ca scrii, eu aveam impresia ca tu duceai fetita la gradinita care a luat foc si a fost mutata in alt local, sau ma insel ? La noi, din vara s-a schimbat proprietarul, a venit un chinez, a venit si control de la guvern si au primit o amenda usturatoare pentru ca taxau in plus fata de cei 7 dolari, pentru ca ne obligau sa semnam contracte separate pentru diferenta de bani (doar pe unii parinti,de altfel majoritatea, aia fraieri, ca mine ). Dar pot sa spun ca dupa jumatate de an, se vede diferenta, poate si pentru ca e chinezul asta un zgarcit, nu stiu, dar se vede. Nu mai au activitati extra, din alea cu personal din afara gradinitei, tot timpul numara copiii ca sa trimita acasa din educatoare sa nu le plateasca, au ratie la materialele didactice gen xerox-uri sau mai stiu eu ce vor sa faca educatoarele cu copiii, mancarea e mai saracacioasa, pana si kleenex-urile le-au transformat in hartie igienica. Eu sunt totusi multumita ca deocamdata educatoarele au ramas aceleasi, sistemul in gradinita la fel. Daca nu apuc locuri pentru amandoi in gradinita de langa casa, o sa-i duc tot acolo, nu am de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

merci mult pt sfaturi , am stat si am cantarit si vom merge la gradinita cea mare. Mai avem o inscriere pt iulie la cradinita in mediul familial, asa ca rezeerva. Noi am fost super multumiti de gradinita noastra mica si in mediu familial de pana acum, poate de asta am fost si reticenta la o gradinita mai mare. Diana, sunt delimitate fizic grupele de copii prin gardutz din ala de plastic si fiecare grupa avea si o educatoare cand am fost eu sa vizitez. Si sunt cate 6 copilasi in grup. Plus treaba cu vacantele, avem dreptul la 2 saptamani neplatite, dar nu sunt obligatorii si orarul foarte convenabil pt mine ( de la 7 la 6 seara), activitati extra din plin, curte mare cu topogane & stuff in spate. Eh, cam asta e, sper sa se adapteze puiuta mica. Asa o closca sunt, ceva de speriat.

Bafta la gasit gardinite LauraB si Diana, e o aventura, nu-i asa?

fetelor, va doresc o saptamana usoara si merci inca o data de ajutor

Va pupa fata

Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Am crosetat mici modificari la semnatura, avem pozici noi de la fotograf .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79

Am crosetat mici modificari la semnatura, avem pozici noi de la fotograf .



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Soimita todlerita



Delia f frumoase si deosebite poze.

Eu citesc regulat dar nu am mai nimic nou de scris.
Am trimis si noi invitatia prietenei dar citind acum din nou am realizat ca am uitat sa adaugam T4/slip de pay. Invitatia am facut-o insa la notar unde soata a declarat salariul si au semnat si parafat.Am trimis sapt trecuta info cu T4 dar deja depusesera actele la ambasada.Sper sa ii dea viza sa nu ma simt vinovata. O sa va tin la curent cu raspunsul lor.

Delphin
tu ti-ai gasit bilete pina la urma? Te intreb ptr ca Air canada are acum oferte ptr toata vara pina prin sept Montreal-Paris cu 800 tx inclus. Ma gindeam ca poate gasesti si tu din directia aia spre Mtl.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Lansez si eu doua sondaje... acum ca s-a terminat cel al Deliei.
Ce fond de studii ati ales voi, stiu ca intrebase Dragaica insa nu mai gasesc discutia, ideea e ca am retinut USC, dar de ce exact, nu mai stiu, parca ISELIN explicase cu lux de amanunte.
La Patrick am la UNiversitas si as vrea ca la Kevin sa-i schimb la USC insa nu prea sunt convinsa.

Apoi ce centre de joaca frumoase, curate mai linistite (stiu ca e pleonasm dar vor fi si bebei si nu vreau sa-i traumatizez de tot) recomandati voi pentru organizat ziua cupilului cel mare?

Multumim de idei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Azi sunt
Daca auziti de o directoare de gradinita din West Island batuta de un parinte, eu am fost aia.
Gratia blonda si cu fusta pana la c.. a inceput sa puna afise cu "nu e voie cu aia, nici cu aia, toate minunile luate din regulamentul guvernului, ce m-a atins pe mine, ca nu avem voie cu mancare din afara gradinitei. Ma duc si o intreb ce fac eu ca le aduc copiilor micul dejun de doua ori pe saptamana cand ii aduc la 7. Imi spune ca nu stie, ca o sa vorbeasca cu bucatarul si cu patronul dar ca in nici un caz nu pot sa le mai aduc mancarea.
Directoarea dinainte, chiar daca era la fel de poama si neexperimenata ca si asta, macar avea o atitudine mai deschisa, mi-a spus ca o sa gasim o solutie, i-am spus ca micul dejun pe care il aduc copiilor nu contine nimic alergen, este foarte basic, a inteles femeia si mi-a dat ok-ul.
Maine ma duc iar peste ea, o fi ea mai catolica decat papa dar sa nu se puna cu mama-leu ca nu-i va fi bine.

Doloress, eu i-am facut Soniei tot cu Universitas (din comoditate ), intre timp au scos si un program mai flexibil.
Loc de joaca, daca e vorba si de bebei, mie imi place la ZigZagZoo, a scris si Arturicii ca i-a placut ca e mai curat, spatiul e mai mare. Dezavantaje, e cam departe de voi si se plateste intrarea si pentru parintii invitatilor.

Delia, am vazut-o pe Soimita, e tare scumpa si fotogenica, Sonia n-a prea vrut sa stea la ultima sedinta foto (am fost la Sears si am incercat sa ii prindem pe amandoi in poza, ti-ai gasit !). Sunt sigura ca ai facut alegerea corecta, si eu simt asa o strangere de inima gandindu-ma ca-i iau dintr-un spatiu cunoscut, si-i duc la o alta gradinita, dar din pacate am din ce in ce mai multe motive sa o fac ...

Mergi la inceput