Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (113)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata

Sebastian Petru Andrei de Lalala13
Stefan Andrei de cristina97

Diana pentru a 1000 oara te intreb de scaun auto aveti Maxi Cosi Opal? daca ma tine memoria si urmatoarea grupa? BeSafe?

am redus "cercul" la 3 modelele de scaun
Maxi Cosi Pearl, Maxi Cosi Tobi sau Britax Duo Fix

Paula mi-a venit a rade dar nu e de ras...de acum geamuri inchise si lantul pus la usa de la intrare iar rabatarea geamurilor se face doar in camera in care e adultul

o sa ne lipsiti la balaceala, asta a zis Marius

Rody pupam cucuiul lui Isa sa treaca repede...

iar am problema cu mesele
ieri ne-am trezim la 8 si papam LM
la 11 mar+branza
somn pana la 14
la 14 carnita+orez+legume
la 18 pere+iaurt+biscuiti
am adormit la ora 20...si ne-am mai trezit dimineata la 8
imi lipseste ultima masa de LM...am incerc sa ii dau pe la 22 dar nu a vrut asa ca nu stiu cum sa pastrez cele 2 mese de LM...eventual sa scot una dintre celelalte? dar care?

Ramona cum sunteti cu somnul? sper ca mai bine...

Adriana cu mare intarziere...mea culpa...iti spun si eu LMA


Matei - luna a 9-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

'neata de la Cluj,

am zis sa vin rapid sa beau cafeaua de la Alice, ca cine stie cand mai apuc sa intru azi. E frumos afara, sper sa fie si cald, sa ne "aerisim" cat mai mult.

La multe lunite Sebastian si Stefan Andrei!

bambi, da, ai inteles bine, chiar ii dau/dadeam mancare in manuta. Evident, e vorba de alimente moi, sau care se topesc in gurita, si care nu prezinta pericol de inecare. Exista o metoda de diversificare BLW (baby led weaning) prin care bebelusii nu sunt hraniti deloc cu lingurita, sunt lasati sa manance singuri atunci cand sunt pregatiti. Mai multe info si imagini poti citi aici

Paula, da, la noi a avut succes BLW-ul, in sensul ca chiar gusta de toate, doar ca nu inghitea nici 10%, ajungea aproape tot pe jos. Pacat ca n-am mai avut rabdare, dar eram stresata si eu ca nu lua in greutate, masa dura o vesnicie, mizeria era cat casa, si cand a acceptat lingurita am schimbat macazul. Da' nu ma las, de azi incep sa-i dau iar cate ceva in manuta zilnic, sper sa reinvete.



Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooana
ieri ne-am trezim la 8 si papam LM
la 11 mar+branza
somn pana la 14
la 14 carnita+orez+legume
la 18 pere+iaurt+biscuiti
am adormit la ora 20...si ne-am mai trezit dimineata la 8
imi lipseste ultima masa de LM...am incerc sa ii dau pe la 22 dar nu a vrut asa ca nu stiu cum sa pastrez cele 2 mese de LM...eventual sa scot una dintre celelalte? dar care?


Matei - luna a 9-a 08.07.2010

" Indiferent ce vei face in viata va fi nesemnificativ. Dar este important sa o faci!" - Mahatma Gandhi


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip






Cred ca ai putea scoate fructul de la masa de la ora 18, ca oricum papa dimineata fructe si poate daca papa mai putin, pe la 20-21 primeste si LM.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

De azi incep si eu cu branzica. Ieri i-am dat mamaliguta cu lapte (LP), i-a placut.
Voi cum le dati iaurtul/branzica? In fiecare zi? Alternativ?

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu

am dormit atata de mult ca nu-mi vine sa cred!! de fapt, am dormit toate, ca la 9 fara 10 minute am sarit din pat ca arsa si-am fugit la Maria sa ne pregatim de scoala . deh, ne-au ajuns si 10 minute daca nu am avut mai multe, cu tot cu pieptanat si codite... adevarul e ca Isa se trezise la 6.45 si a baut doar 120 ml lapte dar apoi avea chef de povesti. ne-am jucat cu tati in patul mare si apoi am mutat-o la ea unde s-a intors rapid pe-o parte si-a adormit. eu am ramas in pat facand iar planuri si am adormit!! ea inca doarme

alice, multumesc Marei ca te trezeste asa devreme si prepari si capuccino pentru mine, lenesa!

bumble, eu incerc sa nu fiu cicalitoare cu ea, suntem prietene bune! de vreun an are program: vine de la scoala la 2, pana se spala, mananca, se joaca cu pisoiul, mai povestim...la 3 incepe temele, la 4 curatenia. cand le termina, e libera sa faca ce vrea. de multe ori nu are ce curatenie sa faca, daca e bine facuta cu o zi inainte doar hainele ei, geanta si patul le are de facut (asta daca nu le fac eu dimineata...). problema e cand vin inca 3-4-5 in casa si fac haos, pai nici nu mai ai unde calca, sa nu mai zic ca scot si hainele din dulap sa faca parada modei. si ca sa nu mai zic ca saptamana trecuta a trebuit sa-i schimbam patul: probabil eu sarit in el si s-a indoit de mijloc ca o covata, plus ca au iesit de la locul lor (sau s-au rupt) scandurile . pentru copilarii nu o cert, nici nu o pun sa mature, sa stearga praful, sa spele pe jos, sa spele vase. doar elementarul. dar uneori pare prea greu si, cumulat cu altele (obsesia pentru anumite jocuri online unde intra sa se joace cu colegele de clasa si ar renunta si la mancare si la somn pentru asta), ma fac sa-mi ies din calmul meu de obicei. bine, ca noi acum ne certam, acum ne pupam...

eu daca ii dau Isei firimituri prea mici, le strange intre doua degete si baga degetele in gura, mesteca la ele de numa!! daca sunt bucatele mai mari stie sa le tina si sa muste din ele (in fine, sa rupa, ca inca nu putem vb de muscat cu 2 dinti )



delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Buna dimineata delfinariu
Pupam delfinasi care-si sarbatoresc lunitele
Eu am profitat ieri ca sotul era acasa si am facut curatenie generala -ma rupt.Casa nu este foarte mare dar necesita mult timp , plus ca sunt si 2 bai -unde am frecat de mi-au iesit ochii.
Nu mai facusem asa curatenie de nu mai tin minte . Eu de obicei faceam pe bucatele de cand s-a nascut Giuliano pentru ca nu ma puteam concentra. Eu odata ce incep o treaba imi place sa o termin .Dupa ce am terminat curatenia am calcat lucrusoarele lui Giuliano si cateva de-ale nostre .
Vreau sa a spun ca sunteti norocoase voi mamcile care aveti soacrele sau mamele aproape .Va puteti lasa copii un pic si va puteti concentra si la alte chestii, din pacate eu nu pot beneficia .
Am dormit de la 22:30 si Giuliano la fel chiar daca de vre-o saptamana are nopti agitate.
Apropo de programul de somn, cand Giuliano era mai mic nu adormea prima de 23:-24 , de vre-o 2 luni adoarme de la 21-21:30 , mi-a data tot programul peste cap si mie , eu nu pot sa-l las nesupravegheat.
Va dorim o saptamana frumoasa

mami fericita de Giuliano (07.07.2010)


http://picasaweb.google.com/102421590206055963392

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

neata motatelor

eu am fost harnicuta, am aspirat juma de casa..stat la o inka cu vecina, am culcat bbelasu si fug si eu ca ma ustura ochii deja.

e cald si la noi, vom sta mult pe afara, Stefan are bicicleta si musai sa o probeze pana il va durea fundu de la sa :):)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

De azi incep si eu cu branzica. Ieri i-am dat mamaliguta cu lapte (LP), i-a placut.
Voi cum le dati iaurtul/branzica? In fiecare zi? Alternativ?

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8


Imi aduce aminte de tinerete, de vacantele petrecute la tzara, la mamaita mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

ooana, poate reusesti sa le mai aduni mesele, sau poate accepta lm la ora de culcare. sau poate a fost un incident ieri... uite ce scrie pe pagina PediatruCluj:

Citat:
Alimentatia

Orarul si numarul meselor este acelasi ca in luna precedenta si anume 3 mese principale si 2-3 gustari. Am vazut foarte multe mamici care ofera bebelusilor pufuleti sau chiar chipsuri. Atrag inca o data atentia asupra efectului nociv al acestor " alimente" ( vezi articol http://pediatrucluj.blogspot.com/2011/03/alimente-interzise-bebelusului_18.html) care nu aduc nici un beneficiu bebelusului, ba dimpotriva ii ofera un aport caloric care va potoli foamea, determinadu-l pe acesta sa refuze urmatoarea masa.


Practic :
Micul dejun

- are la baza laptele ( ratia ideala ar fi 150 -170 ml)., fie ca inca-l alaptati fie ii serviti formula de continuare; in functie de greutatea copilului se pot adauga cereale in lapte sau se poate servi o felie de paine unsa cu unt sau pasta de branza la care se adauga laptele. Nu-i mai serviti laptele din biberon; invatati-l sa bea din cana chiar daca la inceput va fi reticent.


Gustare(10 -11)

- piure de fructe ( mere, pere, banane, piersici, nectarine, prune, avocado, mango, etc )
eventual cu adaos de biscuiti sau chiar 1 piscot

Pranz ( 12-13)

- supica de legume, galuste, perisoare ( de vita , pui, curcan) + piureu de legume cu carne, ficat, galbenus de ou, peste ( cod, somon, salau).


Gustare 16-17.00

- iaurt cu fructe ( preparat in casa, nu din comert), branza de vaci cu piure de fructe in diferite combinatii ( banana, piersica, mar copt, etc) , 1-2 biscuiti, 1 piscot, cereale (adaptate varstei); mai puteti incerca mamaliga cu branza, paste cu barnza, budinca de orez, budinca de macaroane, papanasi


Cina

- lapte ( nu uitati dupa masa de seara spalarea dintisorilor )

Daca bebelusul dumneavoastra are dintisori ( in mod normal ar trebuie sa existe 4, uneori chiar 8 ) trebuie sa inlocuiti legumele pasirate cu bucatele mici, pentru a-i stimula masticatia si a ajuta astfle la dezvoltarea maxilarului si mandibulei; ii va face placere sa se serveasca cu manuta si, chiar este indicat sa-i permiteti
Insist asupra renuntarii la masa/mesele de noapte daca nu ati facut deja acest lucru, din cauza efectului nociv asupra dentitiei cu aparitia precoce a cariilor dentare cu dificultati de alimentatie consecutive, pierderea dentitiei temporare precoce dar si anomalii ale dezvoltarii mandibulei care vor necesita multiple interventii ortodontice.


delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Sebastian Petru Andrei si Stefan Andrei, sa cresteti mari si cuminti!!

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput