Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (113)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Bambi, vb serios. Adica eu asa voiam sa isi ia el sa manance, dar nu a vrut...Pe altceva pe orice pune mana, baga in gura. Mancarea nici nu a dus-o la gura. Si i-am pus bucati destul de mari in farfurie, dar fierte bine, chiar se topeau in gura. Le-am lasat mai mari bucatile , sa fiu sigura ca face mizerie cat mai mare in casa, dar totusi speram ca macar din greseala sa bage si ceva in gura. Mai perseveram...Si ce ma mira iarasi e ca safe feeder-ul il duce automat la gura, deci stie ca acolo are mancare. Probabil ii tb un timp sa isi dea seama ca si din manuta se poate manca...
Ilinca, te-am intrebat pe tine ca stiu ca tu ai aplicat cu succes metoda BLW, dar se pare ca ai nostri flacai se vor curatei.


Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Btz - Scuze dar ai povestit cu atata har incat am ras cu larimi . Imi amintesc de motanul meu care se tot baga in picioarele noastre cand vroia iubire. Intr-o dimineata ea grabita, el iubitor l-a calcat pe labuta incaltata (cizme cu toc). Sa vezi ce respect avea dupa dragul de el fata de cizmedupa (si inca are - motalau de 16 ani).Le ocoleste pe unde le gaseste. Sa speram ca si patania voastra va fi ultima de genul asta.

Rodyca - Eu eram exact cum e Maria si acum sunt super ordonata. Poate are o perioada mai rebela. Crezi ca ar vrea sa faca dansuri, tenis, inot... ? Ma gandes ca asa vei reusi sa o scoti din casa si sa o si disciplinezi un pic (zic si eu - nu ma pricep).
Cat despre patania Isei - imi e groza sa nu cada si a mea. Citind intamplarile voastre am ajuns asa o tin numai pe jos si in tarc. Pupam sa treaca.

Paula - Doamne ce o fi fist in sufletul tau. Bine ca ne-ai zis - daca o patim si noi o sa ne speriem mai putin .

Aelita - Am ras cu larimi iar. Cred ca ii trezesc pe ai mei pana la urma.

Racusor - Aseara cand cautam pozele am dat peste poze cu Andrai mic, mic - acum cand am gasit pozele de care vorbeai tu parca nu pot sa cred cat de mare si frumos s-a facut asa de repede. Nu ca nu era bebe duce dar era asa de mic, cu fluturas in capsor - of Doamne, Doamne iar acume omulet perfect. Bravo mami - ai facut treaba buna!

Bambi - Acum imi explic de ce ultima oara ne-au puricat la acte cel de la vama. Oricum eu inca sunt surprinsa cat de putin se uita la copil. Asa de la ghiseu in jos(in carut) se vede doar varful capului. Ma rog or stii ei ce fac.

Denisa - Orice tratament faci in primul rand ai incredere in doctor. Daca ai 100% vei fi bine (oricum esti). NU poti lua si soacra la doctor si eventual sa o faca sa dispara???

Carmen - Ce sot atent ai! Oricum tu nu ai nevoie sa mai slabesti - la tine e doar de intretinere, nu?


Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Despre noi:

Cred ca am reusit sa o trec la ora de vara. INca adoarme seara pe la 8.30 in loc de 8 dar oricum asta varia.

Mancare puiuta:
piersici
vita cu orez si fasole verde (borcan combinat cu fasolica congelata)
iaurt cu banane si piersici
cereale cu lapte

Mancare noi:
Supa de gainusa bio(noi am ramas cu zeama - carnea i-am pregatit-o ei - au iesit cam 14 portii de carnita - sunt la congelator).
Pilaf cu ciuperci ... delicios.

Carmen- PLS de unde sa iau carne de vita bio!!! Tu parca ziceai ca stie sotul tau un loc in Viena.


Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

diana eventual sa o duca la un magician sa o faca sa dispara. si daca gaseste vreunu bun, sa imi spuna si mie

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_Eva spune:

Cum credeti voi - doctor, magician, voodoo ... numai sa va fie voua bine!

Diana, mami de pui iubit Eva (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

eu ii voi da o luna. am incredere in doc mea. nu e genu sa indoape cu medicamente, si tot timpul cauta alternative

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)
da-i,Alice,credeam ca si vigantolul are multe.asta de il dau aici are multe vitamine,si seda 1 an.si aici s-a marit doza,in anii trecuti sedadea mai putinsi au ajuns ei la concluzia ca trebuie mai mult,probabil prin statistici.la 1 an nu se mai da la copii cu dezvoltare normala,dar se continua la cei care au nevoie inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DIANA mmm ce vednica ai fost,ce de bunatati ai facut !

azi la pediatru,cu Miguel,a zis ca nu se vede schimbare dupa ventolin si ii da in plus un sirop (corticoides ).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

bambi, Isa a probat banana www.youtube.com/watch?v=TRhXYhyY7eA" target="_blank">la 6 luni fara o saptamana, acum mananca si bucatele de paine si de biscuite, fructe doar in safe feeder iar legumele le strange in pumn pana le face pireu, dar nici vorba sa le duca la gura. la inceput nici biscuitii nu-i vroia, apoi i-am dus eu mana la gura si a dat de gustul lui, asa ca de atunci stie ca biscuitele e de mancat! nu conteaza daca are sau cati dinti are, ei musca si mesteca si cu gingiile.

ilinca, stiam ca o sa ma certe PAULA , si eu mai cert fetele cand nu pun centurile la bebei. dar eu nu am unde s-o pun pe Isa decat in patul mare sau in patut (bine, sau in scaunul de masa sau in premergator...) cand lipsesc un minut-doua din camera. pe jos pe gresie n-o pot lasa... nu s-a lovit tare, nici n-a plans, i-a ramas o urma rosie care acum seara la baie nu se mai vedea deloc...

diana, la dansuri a fost inscrisa la scoala 2 ani, dar nu prea faceau nimic, ascultau muzica, asa ca n-a vrut sa mai mearga. la inot vrem s-o ducem, dar a fost in renovare piscina municipala, eventual dupa ce venim din tara, desi imi ia cam o ora sa o duc pana acolo - in total 3 ore de stat in oras cu Isa...

ma duc si eu sa ma trantesc mai devreme in pat, Isa doarme de o ora, dupa baita si laptic. noapte buna, delfinariu


delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

neataaa. am dormit si eu pana la 8 45 da a fost super agitata mara azinoapte. a si mancat de 2 ori. se trezise cu o foame, ca atunci cand era mica, plangand.. acum e dincolo se joaca

e cafea/cappuccino/ceai

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Buna dimi!

Sebastian Petru Andrei de Lalala13
Stefan Andrei de cristina97

Desi am tot citit ieri, timp de scris n-am gasit..

Rody, eu tot la fel eram la varsta Mariei, din pacate, maica-mea a luat-o cu cicaleala tare si pana sa ma marit nu ne-am inteles aproape deloc..

Btz, mie mama mi-a prins degetele in usa si le-a cam zdrbit. Nu are sens sa spun cat a plans saracuta.. Mie oricum mi-a trecut, n-am asteptat maritisul.

Paula, pe Raul, exploratorul.
Al meu nu are unde sa faca scheme de astea.

Ilinca, parca si mie mi-e cumva sa spun ca n-am timp aici, ca fetele cu 2,3 copii nu se mai plang, dar ne cred ele pe cuvant..

Al meu papa firimituri mari, i le pun pe masuta si care le baga in plisc, care pe jos.. altfel nu pot manca, e un pofticios si face uun scandaaal!


Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Luna 8

Mergi la inceput