FIV in Ungaria 128

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

flory_ana stau ca pe ace...hai cu vestile. Numai la tine si la puctia ta m-am gandit . Am fost sa-mi fac analizele de sange si ficat si asa de preocupata am fost sa calculez exact ora la care intri, cam cat dureaza, cat iti ia sa-ti revii, sa te puna la curent cu situatia, etc. ca n-am avut timp nici sa ma cert cu cucoanele care s-au bagat in fata mea pe motiv ca "se grabesc la serviciu" . Multumesc pentru lamurirea cu anestezia . Eu inca iti tin pumnii, asa....just in case. Daca nu merge net-ul sau n-ai timp de forum, da-mi macar un sms...unul mic, scurt, doua vorbe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.ch spune:

Buna dragelor,
Va urmaresc de ceva vreme , citesc cu mare atentie sfaturile, intrebarile, reusitele din pacate si escurile.
Am sa povestesc si cazul meu , sa mai cresc sperantele viitoarelor mamici.
Ma numesc Anca sunt din Cluj si am 29 de ani ,
L active am avut 4 Inseminari( Giulesti – 1, OminiClinic Iasi -2 si 1- Cluj Gynia) dar farar reusita .
Am consultat foarte multi medici , care au spus , nu aveti nimik, mai incercati. In schimb la sot , spermograma a variat : cand 2 mil, cand 8 milioane. Anul trecut in februarie a facut operatie de varicocel – bilateral in Cluj la clinica Particulara la Dl Dr. Coman Ioan.
Dupa vreo 3 luni am refacut spermogramam si avea 64 mil la clinica Dl Dr mai sus mentionat , iar la Gynia doar 8 milioane.
Ne-am pus multe semen de intrebare de ce….?
Am trecut pe tratamente naturiste: Maca si gel de aloe vera de la Forewer, miere de albine cu polen si propolis .
In septembrie am inceput sa ne interesam de FIV – la Szeged.
In decembrie am avut prima intalnire la Szeged cu Dl Dr. Zadori, prima consultatie si am refacut si spermograma, sa vedem de ce rezultatele sunt asa diferite.
Spermogramam a iesit 25 mil , rezultat bun, iar la mine controlul a fost ok, si am stability ca vom incepep procedura FIV in februarie.
In ianuarie pt a-mi regal menstruatia , dl Dr. mi a prescris contraceptive – 28 zile , pe 6 februarie le am terminat , si pe 11februarie mi a venit menstruatia Pe 11 Februarie am si inceput tratamentul de stimulare, cu Gonapeptyl- 75, Gonal f, 75 si 112,5 , si merional.
Separat vitamine: Omega(am luat cu B si acid folic), femibion, vit.C, si Aspirina
A fost o stimulare cam lunga (deoarece racisem inainte de stimulare si am luat si ceva tratament primelel zile, si zic eu ca acesta fost motivul ), in 25 februarie, am facut punctia – a 14 zi de mestruatie.(6 foliculi extrasi , 3 s-au fecundat , 3 nu)
Am inceput sa iau Utrogestan 6 capsule si odihna multa si apa ….. multa
Pe 1 martie au crescut si s-au dezvoltat foarte bine, si am facut ET cu 2 embrioni.
Am fost foarte cuminte#61514; , nu am ridicat am stat in pat , a trecut greu primelel zile, am stat acasa la pat 5 zile , pe 7 martie am inceput serviciul. In a 9 si a 10 zi am avut mici scugeri roz, m-am panicat foarte tare , mi-am pierdut increderea, pe 11 seara a trecut si a fost ok, am facut testul dee sarcina , fireste negative, totul s-a naruit.
Am asteptat ziua de luni si ziua 13de la ET sa fac testul BHCG(, recunosc ca eram optimista doar 20%)#61514;
Am asteptat rezultatul cu inima stransa#61514; si am avut surprizaaaaa: 819, 5 #61514; nu imi venea sac red, am repetat si a 2 zi, deaci ziua 14 – 1243, si a 3 zi- pt medic, unde era 1889.
Am fost foarte incanta, atat eu cat si medical, si mi a prescris ecograf in cluj in ziua 16 de la ET, am facut eco endovaginal, si s-a vazul un saculet si 2 puncticele, era prea mic sa se pronunte daca sunt 2 bebelusi sau doar 1.
Am repetat la sfattul medicului inca odatat ecograful in 25 martie , a 24 zi de la ET a (6 saptamana ) si rezultatul a fost ca am un beblus, am ascultat si primelel batai ale inimii,(vorba doctoritei, este un inimos, ca bate tare inimioara#61514;)
Am fost foarte bucurosi :P
Astazi in 29. Martie, ziua 28 de la ET, am refacut BHCG sa vad cum este rezultatul: si este foarte bine: 52550#61514;
Asteptam ziua de luni adica undeva la 34 de zile de la ET pt un nou ecograf.
De mentionat ca nu am greturi dimineata, nu ma simt rau deloc( cateodata imi mai provoc singura greatat de la diverse mirosuri , dar imi trece repede), sunt in schimb foarte somnoroasa si obosita.
Va doresc si voua multa sanatate si bafta, sa aveti si voi reusite multeeee:P, copii sanatosi si frumosi.
Anca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atelocin74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca.ch

Buna dragelor,
Va urmaresc de ceva vreme , citesc cu mare atentie sfaturile, intrebarile, reusitele din pacate si escurile.
Am sa povestesc si cazul meu , sa mai cresc sperantele viitoarelor mamici.
Ma numesc Anca sunt din Cluj si am 29 de ani ,
L active am avut 4 Inseminari( Giulesti – 1, OminiClinic Iasi -2 si 1- Cluj Gynia) dar farar reusita .
Am consultat foarte multi medici , care au spus , nu aveti nimik, mai incercati. In schimb la sot , spermograma a variat : cand 2 mil, cand 8 milioane. Anul trecut in februarie a facut operatie de varicocel – bilateral in Cluj la clinica Particulara la Dl Dr. Coman Ioan.
Dupa vreo 3 luni am refacut spermogramam si avea 64 mil la clinica Dl Dr mai sus mentionat , iar la Gynia doar 8 milioane.
Ne-am pus multe semen de intrebare de ce….?
Am trecut pe tratamente naturiste: Maca si gel de aloe vera de la Forewer, miere de albine cu polen si propolis .
In septembrie am inceput sa ne interesam de FIV – la Szeged.
In decembrie am avut prima intalnire la Szeged cu Dl Dr. Zadori, prima consultatie si am refacut si spermograma, sa vedem de ce rezultatele sunt asa diferite.
Spermogramam a iesit 25 mil , rezultat bun, iar la mine controlul a fost ok, si am stability ca vom incepep procedura FIV in februarie.
In ianuarie pt a-mi regal menstruatia , dl Dr. mi a prescris contraceptive – 28 zile , pe 6 februarie le am terminat , si pe 11februarie mi a venit menstruatia Pe 11 Februarie am si inceput tratamentul de stimulare, cu Gonapeptyl- 75, Gonal f, 75 si 112,5 , si merional.
Separat vitamine: Omega(am luat cu B si acid folic), femibion, vit.C, si Aspirina
A fost o stimulare cam lunga (deoarece racisem inainte de stimulare si am luat si ceva tratament primelel zile, si zic eu ca acesta fost motivul ), in 25 februarie, am facut punctia – a 14 zi de mestruatie.(6 foliculi extrasi , 3 s-au fecundat , 3 nu)
Am inceput sa iau Utrogestan 6 capsule si odihna multa si apa ….. multa
Pe 1 martie au crescut si s-au dezvoltat foarte bine, si am facut ET cu 2 embrioni.
Am fost foarte cuminte#61514; , nu am ridicat am stat in pat , a trecut greu primelel zile, am stat acasa la pat 5 zile , pe 7 martie am inceput serviciul. In a 9 si a 10 zi am avut mici scugeri roz, m-am panicat foarte tare , mi-am pierdut increderea, pe 11 seara a trecut si a fost ok, am facut testul dee sarcina , fireste negative, totul s-a naruit.
Am asteptat ziua de luni si ziua 13de la ET sa fac testul BHCG(, recunosc ca eram optimista doar 20%)#61514;
Am asteptat rezultatul cu inima stransa#61514; si am avut surprizaaaaa: 819, 5 #61514; nu imi venea sac red, am repetat si a 2 zi, deaci ziua 14 – 1243, si a 3 zi- pt medic, unde era 1889.
Am fost foarte incanta, atat eu cat si medical, si mi a prescris ecograf in cluj in ziua 16 de la ET, am facut eco endovaginal, si s-a vazul un saculet si 2 puncticele, era prea mic sa se pronunte daca sunt 2 bebelusi sau doar 1.
Am repetat la sfattul medicului inca odatat ecograful in 25 martie , a 24 zi de la ET a (6 saptamana ) si rezultatul a fost ca am un beblus, am ascultat si primelel batai ale inimii,(vorba doctoritei, este un inimos, ca bate tare inimioara#61514;)
Am fost foarte bucurosi :P
Astazi in 29. Martie, ziua 28 de la ET, am refacut BHCG sa vad cum este rezultatul: si este foarte bine: 52550#61514;
Asteptam ziua de luni adica undeva la 34 de zile de la ET pt un nou ecograf.
De mentionat ca nu am greturi dimineata, nu ma simt rau deloc( cateodata imi mai provoc singura greatat de la diverse mirosuri , dar imi trece repede), sunt in schimb foarte somnoroasa si obosita.
Va doresc si voua multa sanatate si bafta, sa aveti si voi reusite multeeee:P, copii sanatosi si frumosi.
Anca








Felicitari, Anca !!!!!!
Ne bucuram si noi pt voi !!! si nu uita ca unde ai stat tu la garsoniera inaintea ta au mai stat 2 fete care si ele au reusit ba chiar si ce-a de dupa tine , inseamna ca este o camera cu Noroc !!!!!!!
i-ti dorim o sarcina usoara si la termen !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unacri spune:

Tonirro, poti sa imi scrii si mie, te rog, ce analize ai facut azi , eu tot nu ma prind ce anume am de facut la samge si la ficat....(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna Fetelor ,

Eu am primit raspuns de la Dr Zadori tre sa fiu pe 19 Aprilie in szeged a 5 zi de injectii si blood test mi a zis ca sa fiu dimineata acolo, sorry Dana tu ai numai consultatie? pe 12, parca ti s-a comunicat mai tirziu ca pe 20 Aprilie , sau de fapt a fost o greseala?

O zi buna la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisianadsd spune:

da a fost o greseala si acum trebuie sa merg pe 12 la control si sa-mi dea schema de tratament.sper sa incep cat mai repede.din 25 am inceput sa iau anticonceptionale si trebuie sa iau pana pe 12 cand merg la control dar oare apoi dupa cat timp incep stimularea?

dana
1extrauterina
1 fiv "nereusit"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.ch spune:

Iti multumesc frumos Gyongyi

Sa dea Domnul ca toate fetele sa fie cu reusita si cu bebey:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

Salutare unguroaicelor!

Ce de vesti bune la capitolul nostru! Proaspetelor gravidute le doresc sarcini usoare si sa ne traga repede dupa ele! Vad ca Szegedul a dat startul la bebei, urmeaza Budapesta!

Am inceput si eu AC-urile, pe 26 aprilie, ora 14 am eco de zi 6!
Tonirro, suntem acolo in aceeasi perioada!!!! Ce schema ai primit?


Am citit vestile despre problemele de sanatate ale dr K, sper ca totul s-a rezolvat. Ma rog pt sanatatea lui, e un om extraordinar care a facut multe familii fericite si simt eu ca si pe noi tot el ne va ajuta sa devenim parinti!

Flory_ana- pumnii stransi pentru tine, sa vii cu vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna Dana ,

Daca ai inceput pe 25 ar trebui cel putin 19 zile sa iei antibebi dar depinde de Dr ,el iti spune cite zile , termini antibebi si la maximum 5 zile iti vine menstr.si a doua zi incepi inject.socoteste si tu dar mie imi arata cca pe 12.-13 April sa termini antibebi, eu termin pe 10 Aprilie si in 15 Aprilie incep prima inject.,daca ai ceva nelamuriri trimi sms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

daniella,nu e obligatoriu sa iei minim 19 zile AC...eu am luat 18 zile spre exemplu.
medicul decide nr. zilelor de AC in fct. de programul lui.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput