Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Multumesc Zumzu si Ziki pt ca ati spus de jucarii zornaitoare Lamaze. Azi au sosit. Sper sa-i placa piticei. La mami sigur ii plac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza1977 spune:

Hellou,hellou mamici cu puiuti dragi!
am intrt si eu putin sa va salut.va citesc in fiecare zi,nu am disparut insa nu prea am timp,stiti voi cum e....sunt solo night @day la job de mamicutza.taticul ba e la lucru ba la scoala asa ca nu pot sa fac mare lucru.va raspund si eu la cate ceva....

Spalatul geamurilor.va recomand cu mare caldura este o ustensila ca la benzinarii de iti speli parbrizul cu ea,are coada mai lunga,burete si ceva cauciuc si in 5 min ai terminat geamul,nush'cum se numeste...acum am un lapsus

Vomatul in jet. mai eu am constatat ca bubu al meu l-a mostenit din pacate pe sot,in sensul ca dupa ce mergem cu moshina undeva,tot varsa dupa calatorie,chiar si dupa 5 ore daca ii dau ceva de mancare,lucru care ma dispera.....sotul are rau de masina,si doar cand conduce el nu are nyik.no ce pot spune,imi pare rau se pare ca copilu nu va merge cu busu nicaieri,nu tu excursii,nu tu mare,nu tu munte,nyik...superb....

despre noi:am fost la eco abdominala si pt.solduri,ma speriasem care copilu ceva ca plange aproape de fiecar data cand il schimb si abdominala deoarece papa f.putin este cand papa LP Nan doar in jur de 640 ml/zi,ceea ce mie mi se pare putin la varsta asta.tre sa merg again la pediatru.la eco totul perfect. la varsta asta are doar 6 kg.ufff

Bubu al meu cand se apuca de plans,sau e agitat ii cant melodia pt copii In padurea cu alune aveau casa 2 pitici..... sa vedeti cum se opreste din plans si incepe sa rada.poate va merge si vou figura.... ehhhh nu functioneaza de fiecare data dar in majoritatea timpului merge figura

in leg.cu diversificarea ca eu vreau sa o incepem pe la 4 luni sa vedem ce zice doftoru'.ce masinarie de gatit legume in aburi recomandati? si ce storcator? vreau o masinarie care sa patrunda bine legumele.... asa si inca o intrebare oare va trebui vasele sterilizate,lingurite si farfurii? cum?

off multe intrebari.....
nu mai stiu daca am uitat ceva sau nu,oricum mai revin eu...
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

No stati asa..paranoia se intorce cum rade ma Anka bebele tau in hohote ?? al meu e cu 3 sapt mai mare..da nu l-am auzit.
rade cu gura pana la urechi si de multe ori o da intr-un chiuit subtire asa si scurt..si de cateva ori a facut ''haaa'' razand. dar nu hohot.
acu am la ce ma gandii




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

am nevoie de ajutor de la mamici "pricepute"

daca dosarul de indemnizatie e bagat pe numele lui tati /cel de alocatie trebuie s-o intocmesc pe numele meu?
mentionez ca dos .de ind. a fost predat in alta localitate.javascript:insertsmilie('')
Deci asta de alocatie trebuie depus aici la mine la primartie unde apartin?
Era una toanta care n-a STIUT sa explice lui Mama..Eu nu am av vreme sa merg.


Mitsu bishu';sarumana.Ai pu spozici cu voi?si Eu vreau sa va vad.
+UNA MAMICA PE LANGA SIMO CU MAAARE RESPECT PENTRU MAMI LAVI.


----------------------------------------------------------
Tunde
-mamica fericita de printesuca Sonia-Diana 10.02.2011 si de barbatel Florin Mario 04.03.2004


Multumesc pentru sprijin si ajutor- tie Sfinte Doamne si Sfintei Fecioare Maria de la Sumuleu ...sa nu ne parasiti niciodata!

AMR 6!KILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

anka, stai asa, nu te panica! Sunt unii bebelusi carora nu le place sa stea pe burta.. Al meu in schimb refuza contactul cu burta mea... Desi avea colici infioratori. Nu statea nici cand era epuizat/ pe cale sa adoarma, se facea ca o barcuta asa si ma impingea cu manutele Deci nu e bubu tau "defect", nici tu, nu e musai sa ii placa pe burtica!




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza1977 spune:

shines,spune-mi te rog cat cantareste edi al tau si cat papa pe zi asta ca sa fiu si mai paranoia decat sunt acum si cand incepi diversificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Mamicute cu vechime, va multumim ca ne impartasiti si noua experientele voastre. As avea si eu nevoie de sfatul vostru. Nu stiu daca sa vaccinez sau nu copilul cu Rotarix. Initial am zis ca nu, dar acum ma gandesc ca se apropie varsta la care se face si nu as vrea sa regret ca nu l-am facut. Dr pediatru mi-a zis ca eu decid, nu vrea sa ma influenteze si am inceput sa strang pareri. Prietena mea care a fost vizitata se seful sectiei de neonat de la Cantacuzino i s-a spus sa il faca neaparat. Fina mea la care am fost sambata mi-a zis si ea sa il fac ca fii-sa a contactat virusul de 3 ori in primul an din parc si pt ca era vaccinata a tinut-o doar o zi, ceilalti copii nevaccinati au tras o sapt, plus ca s-au imbolnavit toti in casa. O prietena buna cu bebe mare si bb mic mi-a zis ca fii-su mare a luat ROtavirus la 1 an jumate si a facut o forma ff grava. A ajuns in pre-coma, cjemat salvarea, dus de irgenta la spital ... Horor! Atunci a zis ca la urmatorul bb il face orice ar fi. Cand a veni bb 2 dr Stanciu la care merge ea cu copii, un super-mega dr, i-a zis sa nu il faca, ca e singurul vaccin pe care nu il recomanda, fara sa argumenteze insa. Eu nu vreau sa trec prin socul de a-mi vedea copilul in coma sau chiar daca nu se ajunge la ceva atat de grav, nu vreau sa ajung cu copilil in spital. Am o trauma provocata de tragedia unor prieteni care au ajuns cu fetita la Budimex cu o problema si acolo a contactat o bacterie care i-a mancat la propriu plamanii. Fetita a murit. Ma rog, asta a fost o paranteza. Ce va rog eu pe cele care ati luat decizia de a face sau nu acest vaccin care sunt argumentele, lasand la o parte aspectul financiar. De ce este atat de controversat? Citind cat de cat (nu prea am avut timp sa aprofundez) Rotavirusul poate omori bebelusii mai ales intre 6 si 12 luni.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Simo, tu esti si mai intrega la minte decat mine si mai cu experienta, deci sa nu te aud ca te sperii de ceva.

Cred ca nu stiu sa descriu io hohotele. El poate sa rada asa, usor, cu gura pana la urechi si se aude "squeaky". Sau poate sa rada asa, continuu, sa zic cateva secunde. In alea cateva secunde scoate un zgomot din gat, un fel de "haha" gajait. Ca un fel de horcait, exact asa se aude, dar pe tonalitati, exact la un hohot de ras.
Deci nu se aude cristalin, se aude ca un hohotit dogit. In fine, nus' sa descriu dar e tare amuzant.
Noi practicam de mult timp treaba asta. Pana acum era evident ca vrea sa scoata sunetele alea dar nu reusea. II iesea un horcait si mai ciudat. Acum l-a mai perfectat, are mai multe tonalitati. Si trebuie sa-l starneacsa cineva. Adica io incep sa rad la el si el ma imita si uite asa, radem unu de altu' ca prostii.
Si io-i zic "gata, bubu, ne potolim, te culci acuma". Si el baga iar hohotitul ala gajait si io iar mor de ras si uite-asa trece ziua....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

buna dragelor! dosarul pt alocatie trebuie facut pe numele mamei cu siguranta!

am ffost chemata azi de dr la control avand el un sentiment ca ceva ceva se va intampla dupa controlul de ieri..si culmea..col sters..maine analize pt spital si joi nasc:D asa ca data s-a schimbat..nasc joi pe 31.03 si nu pe 4 cum am zis..

o sa fiu in 38 de sapt fix:D

si va rog sa ma ajutati cu info daca aveti bune si actuale:D vreau sa-mi iau sling cu inele de vara..ce ma sfatuiti? ce material? de la ce firma? la ce sa ma uit cu atentie? am cautat pe net..si toti zic ca ale lor sunt cele mai bune..dar..poate voi aveti mai multa experienta in acest domeniu:)



Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor,pestisor de 12.03.09 si de fluturas
AMR 9 zile de

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Shines, , aici ar fi mai multe lucruri de spus, am si eu vina mea si pasarelele mele. In fine, nu dezvolt acum ca si asa m-am intins cu povestitul si nu prea era cazul.

Tunde, si la tine!

madalina_m, eu nu am contraargumente foarte solide, stiu doar ca majoritatea vaccinelor contin conservanti pe baza de mercur si alte treburi care pot cauza autism... Asta o stiti cu toatele. Riscul a luat proportii in ultimii ani, e ingrijorator de mare incidenta! In plus, vaccinul il faci impotriva uneia/ doua/ maxim 3 tulpini de virus care sunt cunoscute in momentul acela si se poate foarte bine ca bby sa faca ceva ce a aparut in sezonul ala, necunoscut. Cel putin la vaccinul antigripal asa e, eu personal il consider cea mai mare tampenie. Rotavirusul nici el nu e constant, de cand cu vaccinurile astea se mai adapteaza si el, sufera tot felul de modificari atunci cand se "prinde" de cineva deja vaccinat... Sunt cazuri. Si apar tot felul de hibrizi carora nu ai cum sa te opui... Nu stiu, poate vorbesc tampenii, asta e doar parerea mea si eu personal merg pe principiul "cat mai putine vaccinari, daca e posibil niciuna!".




Lavi, de Conrad si Aaron Victor

Mergi la inceput