Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 55 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

mama floareo...eu nu ma inghesui sa ajut o gravida ce s-a apropiat de termen, ca acusica vine nunta, la job e muuuult de munca si tare mi-e ca o sa aiba si 40 de pagini capitolul de mutante

va pup pe toate si va doresc weekend placut

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Mai fetelor, cand citesc ca faceti sex in sarcina, ma ia cu ameteli. Puteti sa imi sariti in cap, dar sexul in sarcina poate genera contractii, hematoame, chiar si deschideri de col. Stiu ca anumiti medici dau voie la sex, altii insa interzic categoric.
O sarcina este totusi altceva decat o stare normala a organsimului. Cred ca de aia se si numeste "sarcina".
Am fost si eu insarcinata 24 de saptamani (din pacate doar 24 de saptamani), dar nici nu am vrut sa stiu ca exista sex in perioada aia...(a fost o sarcina extrem de pretioasa, obtinuta greu, prin FIV).
Nu doresc sa intru in polemici cu nimeni pe tema asta. Pana la urma, fiecare este liber sa creada si faca ce doreste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Fetelor,

eu stiu ca in momentul in care avem orgasm corpul elibereaza o substanta numita oxitocina.Asta in stare pura dar bineinteles ca prelucrata, se da femeilor pt a provoca travaliul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

balanta apreciez opinia ta, nu te contrazic, dar in cazul meu sexul din perioada de inceput de sarcina m-a echilibrat, m-a ajutat sa revin la o oarecare stare de normalitate, dupa experienta dificila a FIV-ului si a luptei cu infertilitatea. Ma gandesc de multe ori, ca experientele astea te pot termina psihic, chiar si in cazul unei reusite, pe principiul "Inca o victorie ca asta si suntem pierduti!"
Cred ca tine strict de fiecare cuplu in parte, ce alege sa faca sau sa nu faca in sarcina.
Plus ca medicii de la clinica unde am facut FIV, precum si cel care ma monitorizeaza nu au interzis raportul sexual, cu exceptia cazului in care imediat dupa apar dureri, contractii, sangerari sau orice alta stare de disconfort. N-a fost cazul meu. Episodul de contractii a aparut la mine la vreo 2 saptamani de la ultimul raport sexual, deci nu pot face o legatura directa si sa spun ca asta a fost cauza.
Recunosc ca acum mi s-a cam domolit apetitul, probabil incep sa mi se declanseze senzorii de "closca".
Nu subestimez nicicum valoarea copilului meu, dar ma gandesc in acelasi timp ca trebuie sa raman echilibrata si sa nu cad prada tuturor temerilor care m-ar putea coplesi.
toate fetele, weekend placut!

21+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Balanta subscriu la cele spuse de tine si sunt de acord 100%. Mai ales cand sarcina este obtinuta atit de greu, nu exista absolut nimic tentant pe luma care sa ma faca sa o pun in cel mai mic pericol. Sunt posibile contractii, transmiterea eventalelor infectii si multe altele.....
Dar lucrul asta este exclusiv alegerea fiecareia dintre noi, doar mi-am exprimat o opinie personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nokianne spune:


Nu ma obisnuiesc deloc cu ideea ca am trombofilie...cu atat mai mult cu cat eu am dus de fiecare data o lupta specila in a obtine o sarcina...si pierzand din aceasta cauza 3 sarcini pretioase!!!!!!!!!!
Am facut intre timp si mutatia FactoruluiXIII,GenaPAI, Homocisteina, Folatii serici, B6,B12 la care astept rezultatele!
Mai e vreo analiza relevanta care mi-a scapat mie?Amintesc ca am facut si Profil trombofilia ereditara, screening trombofilie si SAFL si mi s-a confirmat MTHFR A1298C homozigot
Vrea careva dintre voi sa imi spuna si mie care este clasificarea dpdv al gravitatii a mutatiilor MTHFR?
Am gasit-o intr-un capitol mai vechi insa tot nu am inteles daca MTHFRC677 heterozigot e inainte sau sau dupa A1298C homozigot?!

Poate totusi vreti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nokianne spune:


Fetelor..stiti ce e si mai greu de inteles?!!!
Ca atunci cand intru si eu pe un forum unde din pacate imi e locul...voi nu mai vreti sa scrieti...

Nu mai lupta nimeni pt bebe pe aici??!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

NOKIANE BA LUPTAM MULTE PENTRU BEBE DAR NU STIU SA-TI RASPUND LA CE INTREBI TU, SCUZE, NU TE PANICA PRIVESTE ALTFEL LUCRURILE , EU UNA SUNT FERICITA CA AM UN RASPUNS LA SARCINILE OPRITE IN EVOLUTIE SI PE VIITOR STIU CE TREBUIE SA FAC SA REUSESC SA-MI TIN PUIUL IN BRATE

--------------------------------------------
Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nokkiane, nu stiu de ce esti asa suparata pe noi. Daca nu ti s-a raspuns la ceva, probabil ca nimeni nu a stiut ce sa iti spuna.
Ai facut ambele profile de trombofile ereditara?
Eu nu stiu clasificarea gravitaii genelor MTHFR. Stiu doar ca MTHFR C677T homozigota este cea mai rea, ca MTHFR C677T este mai grava decat MTHFR 1298A>C si ca o alela homozigota face cat doua heterozigote, insa strict la intrebarea ta, nu stiu sa iti raspund.
La mutatii mai conteaza si asocierea lor (in cazul in care ai mai multe, anumite asocieri sunt mai grave decat fiecare mutatie avuta in sine).
Eu am trei mutatii si o asociere nu prea fericita (plus varice), insa cu vitamine si Clexane, am tinut sarcina fara sa am probleme legate de trombofilie in sarcina (baietelul meu s-a dus la ingearasi din cu totul si cu totul alte motive).

Eu nu stiu cum e sa pierzi trei sarcini (am pierdut una si mi-a rupt inima in doua...); doar imi imaginez ca e foarte, foarte greu cand e vorba de 3...
Trombofilia nu este ceva fara de leac; e mult mai bine ca acuma stii ca ai trombobilie. Nu ai de ce sa te panichezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Am citit in fuga ce ati scris, sunt iarasi fara net si sunt la cineva in vizita, asa ca abuzez.
Ii raspund doar lui Gliana, legat de miscari: eu le-am simtit acum abia dupa 20 de saptamani, din cauza ca placenta este anterioara. Fetele stiu ca m-am dat de ceasul mortii, eram disperata ca nu simtnmic desi la eco se vedea ca se misca. Primul copil a avut placenta posterioara, si am simtit muuult mai devreme si mai viguros. Uita-te pe eco sau in carnetul de gravida, sau intraba la urmatoarea eco despre placenta.
Va pup si va raspund mai detaliat cand imi fac astia netul, ca imi vine sa urlu noaptea cand nu pot dormi si nu am ce sa fac....



37+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput