Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 55 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Buna dimineata, fetele.
Eu am intrat intr-o stare de depresie de 3 zile, de cand am primit rezultatele: am si mutatia fact. XIII si gena PAI, ambele heterozigote, pe langa MTHFR A1298C , tot heterozigot.
Am tot sperat sa nu le am, dar…
Nu am chef sa-i trimit mail dr. Uscatescu, nu am chef de nimic.
Oricum eu nu reusesc sa raman insarcinata, presupun ca daca se intampla minunea, o sa-mi dea doza maxima de Clexane, nu?
Imi vine sa nu mai merg nici la servici, unde totul are legatura cu copiii, vad cazuri de fete care au 30 de ani si cate 8 copii…eu maine-poimaine fac 40 si simt ca n-am realizat nimic…
M-am rugat ca, daca e sa nu am copii, sa-mi dea Dumnezeu un semn, poate aste e semnul, ca tot imi mai apare cate o mutatie, si eu ma incapatanez sa vad…
Cand il mai vad si pe sotul meu suparat atunci cand testele de sarcina ies tot negative, imi vine sa plec, sa ma tot duc…
M-am mai descarcat putin, la servici se pare ca nimeni nu ma intelege, toti au copii si-mi dau sfaturi “bune”.


MTHFR A1298C heterozigot,nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

floricica mie dr U nu mi-a zis nimic de intreruperea Clexanului si de aceeasi parere a fost si dr cu care nasc. asadar tot in fiecare seara ceva mai devreme le fac cam pe la 8-9 caci dr |U a zis ca dupa 4 ore doza de clexane in organism se injumatateste iar dupa 8-12 nu mai e nimic. dr ginecolog a zis ca oricum ar fi minim 6 ore dureaza travaliu asa ca nu-i problema poate sa-mi administreze anestezia epidurala. daca asa mi-au zis ambii eu nu intrerupt injectiile ca desi mai am un pic si intram in 38 de spat.
Floricica tu de ce faci teste non stres? mie nu mi-a zis de ele ginecologul.sa-l intreb eu la controlul de joi?

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara DPN 13.04. 2011 la Elias cu Dr Rotaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, copii au fost, sunt si vor fi permament in jurul nostru...Trebuie sa invatam sa traim cu asta si sa acceptam ca noi inca nu avem.
Din pacate, unii oameni sunt rai si agasanti si adesea pun intrebarea cretina: "dar voi de ce nu aveti copii?". Eu deja sunt imuna si le raspund pe masura, adica: "asta e problema mea si a sotului", etc. Am invatat sa nu ma mai doara atitudinea unor neaveniti...
Cand am pierdut copilul, am avut ocazia sa vad adevarata fata a oamenilor pe care ii consideram apropiati. Unii m-au lasat balta, si sincer, ma bucur ca a fost asa, fiindca nu am nevoie de oameni ipocriti langa mine. Altii, de la care ma asteptam putin spre deloc sa fie langa mine, mi-au intins o mana si le-a pasat.
A fost un moment bun sa fac "curatenie" in viata mea....
Eu la lucru sunt seaca, rece si distanta. Nu sunt prietena cu nimeni, nu discut necazurile/problemele mele cu nimeni.
Cand am avut probleme cu copilul si am stiut ca il voi pierde, mi-am anuntat seful, care s-a purtat exceptional, exemplar, a fost un mare domn, si el s-a ocupat de restul. Nu stiu ce a vorbit cu echipa din care fac parte, dar nu am intampinat nici o intrebarea aiurea cand am revenit la lucru.
Eu cred ca la serviciu trebuie sa fii echidistant si sa nu ai intimitati cu nimeni. Parerea mea.
Vad ca ai doua IA nereusite. Daca imi permiti o sugestie: poate ar trebui sa treci la FIV (daca iti permiti financiar, etc).
Daca ti se va da tratamentul corect pt trombofilie, nu ai de ce sa ai probleme din cauza ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Balanta te-am visat aseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

carmen
mai investigheaza-te putin pe partea de gineco
si da, cum spune balanta, incearca si un fiv
si lasa-i in pace pe cei care au cate 8 copii:)
eu am primit "sfaturi" in a ramane insarcinata de la:
1) am auzit ca exista un medicament minune numit elevit
2) tu esti bolnava cu capul de asta nu ramai insarcinata
3) de la prea mult stress. ia-ti o vacanta
pana la
4) poate ar trebui sa te mai rogi putin
asta in conditiile in care n-am spus nimanui problemele mele si n-am cerut sfatul nimanui!!!
doar pt ca atunci cand eram intrebata de ce nu am copii ridicam din umeri. atata faceam ridicam din umeri.
ia masuri serioase. nu urgente:) pt ca te poti pripi ci serioase.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

floricica mea, eu asta chiar ca nu stiu, dar o sa intreb, pana acum am o singura eco facuta la 6 saptamani. parca au fost si azi ceva falfaieli, dar inca nu realizez sigur. Marti voi vedea ce face bebele si dupa aceea voi merge si la Sv mai des sa fac eco. Cred ca panica asta a noastra se datoreaza acestei trombofilii nenorocite si sarcinilor pierdute anterior pt ca inainte sa trec prin asa ceva...la prima sarcina eram super ok dpdv mental, nu ma panica nimic.
va pup pe toate

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 16+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, femibion2 - 1/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Fetelor am si eu o intrebare pentru voi. Nu are legatura cu trombofilia, dar am citit intr-un capitol ....vechi (nu mai stiu care) ca erau cateva fete care aveau prezenti anticorpii antispermatici. Voi luati medrol? Va intreb pentru ca dr. cu care am facut analizele de infertilitate mi-a spus sa iau in luna in care fac inseminare, iar dr. cu care fac ineseminare a spus ca nu e cazul. Nu am luat la niciuna din inseminari si ma intreb mereu daca am facut bine sau nu.
Carmen, imi pare rau ca ti-au mai iesit si astea, dar ma bucur ca le-ai descoperit la timp si nu a trebuit sa pierzi nici o sarcina. Legat de IA sau FIV si eu m-am gandit mult timp ce sa fac. Imi propusesem sa fac max 5-6 inseminari si daca nu reusesc sa trec la FIV(maxim 1 din motive financiare).La mine prima inseminare reusita a fost a 4-a. Daca dr. ti-a spus ca ai sanse cu IA, cred ca ai putea sa mai incerci 2-3. Cred ca toate am avut momente in care ne-am simtit la capatul puterilor, dar sunt convinsa ca vei gasi puterea sa mergi mai departe.

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Am si eu o intrebare pentru gravidute sau cele care au nascut deja.
Bebelul meu a fost tot timpul cu o saptamana in avans ca dezvoltare, acum la ultima eco a pierdut avansul si avea exact cat varsta clinica, dar tot 550 gr ca in urma cu 10 zile. Deci practic nu a luat in greutate. Daca ecografia a fost bine facuta!
Dna dr Uscatescu ma asteapta luni sa vedem ce facem cu tratamentul. Ati avut stagnari de crestere la bebeii vostri? Bebe e la fel de energic. Acum fac si tratament pt contractii si intr+un final vad ca s+au potolit. Fac injectii cu nospa+scobutil+diazepam si gynipral 1/2 la 6 ore. Ma ingrijoareaza stagnarea asta. Toate ecografiile mi le+a facut medicul meu. El nu era ingrijorat a zis ca e in grafic si nu trebuie sa maresc doza de clexane. Asa a zis si dna dr U marti, dar pe baza ultimului eco unde era mai grasut si mai mare decat clinic si analizele de coagulare bune. Nu pot sa nu fiu speriata, asta vara am pierdut sarcina din cauza nenorocitei de trombofilii.

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Multumesc mult pt. sustinere, fetelor.
Balanta, nici eu nu am prietene la servici, doar colege, dar se pare ca sefa mea trebuie sa stie orice, asa ca eu tre’ sa-i spun de fiecare data pt. ce plec(si am in fiecare luna cel putin un drum la Bucuresti).
Cand am facut prima inseminare anul trecut in iulie, am plecat 5 zile in concediu si cand m-am intors mi-a “scos” ochii ca era Curtea de Conturi in control si nu se putea descurca singura colega mea(care de altfel, isi lasa cererea de concediu la mapa si ii este aprobata, ca nu e indispensabila ca mine, care trebuie sa ma milogesc pt. fiecare zi pe care mi-o iau).
5ab1na, sa stii ca e adevarat ca stresul e un factor important in infertilitate.
Eu le raspund ca m-am maritat tarziu, de aia nu am facut copii…
Alexa, astept sa vad ce zice dr. cand mergem in aprilie la control, dupa ce ia si sotul meu tratamentul dat de dr. U.
Din pacate, nu ne permitem un FIV…o sa mai incercam IA sau IAD…


MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput