Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 55 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nokianne spune:


Buna,
Cine poate sa ma ajute si pe mine cu un raspuns?
Daca am facut factorul XIII si mi-a iesit 109 (val.normale 80-150) si PAI =19 (val.normale 4-43) se impune sa fac si mutatia FactorXIII respectiv mutatiile PAI ?
Am deja mutatia A1298C genotip homozigot... insa am vazut ca sunt frecvente si mutatiile PAI si FactorXIII
Oare o sa imi raspunda si mie cineva?
Va multumesc ca nu ati uitat ce greu v-a fost si voua cand ati aflat ca suferiti de trombofilie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

danylini, de unde stii ca ai sinechie ?

Am vazut mesajul tau referitor la hematolog; ce sa zic ... imi pare rau;
Nu am retinut ce tratament iti recomandase ... parca ceva cu F...
I-ai zis la geneticiana despre dr. hematolog ?

am citit undeva ca prb. uterine ar da oprire in evolutie.
sa faci neaparat histeroscopia !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

danylini, nu cred ca sinechia sa aibe vreo treaba cu trombofilia, ci mai degraba cu curetajul (care este oricum o trauma pt uter) sau cu vreo infectie locala.
Cel putin la Viena asa mi-a zis dr cu care am nascut, ca spera sa nu fie nevoie sa imi faca si curetaj post partum (conditia era ca placenta sa se elimine complet singura), fiindca ma pot alege cu vreo sinechie sau te miri ce in uter. Am avut noroc si nu a fost nevoie de curetaj.
nokkiane, eu nu stiu sa iti raspund la intrebare, insa cred ca ar fi trebuit sa faci mutatiile factorului XIII si gena PAI, si nu factorii.
floaredemac iti doresc nastere usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

salutare
vroiam sa va intreb daca pe voi v-a mai durut burta pe la 17 sapt ca de doua zile simt asa o presiune si mai ales pe parti si in zona ficatului si dupa ce am citit ce ai scris floricico m-a luat si mai tare durerea
Deci mori de spaima frate cu medicii astia si cu atatea informatii. Nu mai bine sa nu stii prea multe...?
eu nu mai am rabdare pana marti , nu mai stiu nimic de bebe, am simtit eu ceva miscare fetaka f usoara si acuma tot astept sa mai simt ceva si ma iau dupa floricica asta ca ma provoaca la paranoia, dar cred ca la 17 s nu se simte prea tare si nici prea des bebele nu?
eu de la prima sarcina nu mai retin.....a fost demuuuuuuuulltttt.
va pup dulce

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 16+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, femibion2 - 1/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

nokianne si pt noi factorul XIII si PAI sunt mai putin cunoscute ... sunt mai noi ... nu stiu ce sa iti spun, eu probabil as face mutatiile. Am primit mesajul tau, dar nu am avut timp sa iti raspund ... din pacate, nu pot sa spun decat ca imi pare tare rau ... dar ma bucur ca ai descoperit problema

Gliana dupa descriere par a fi contractii nu le neglija sunati medicul sau macar ia NoSpa pana mergi la control. Pe bebe inca nu il simti asa de bine si e firesc ... inca 2-3 saptamani si il vei simti f bine.

Danylini m-am gandit mult la ce am vorbit ieri, legat de sinechie ... cred ca nu prea are legatura cu trombofilie ... mai degraba cu chiuretajul.

Imi place ca sunt cateva gravidute, sper sa fie tot mai multe cat e curand, pt ca din pacate vad ca lista cu trombofilice se ingroasa.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui antoemma

Floare de mac, sora mea (Dedicut) a nascut la 47 de ore de la ultima injectie cu Clexane de 0,4 si nu a avut nici o problema. A nascut prin cezariana cu anestezie rahi. Nu a sangerat deloc in plus si s-a vindecat foarte repede. Eu nu cred ca daca faci pauza de 24-48 de ore, asa cum recomanda dr Uscatescu, o sa sangerezi mai mult decat normal.

Mami de 2004 si 2010

si dupa cezariana la ce interval se face primul clexane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Gliana eu am avut contractii dureroase si dureri crunte de burta ca la menstruatie, pe la 16 sapt, no spa n-a mai functionat, doar gynipralul si-a facut efectul! Dr. m-a certat c-am stat 24 de ore cu dureri, nu sta asa ca nu-i de glumit cu durerile de burta!
Eu am simtit bebelina de pe la 17 sapt. dar la cateva zile si foarte discret, acum o simt seara si dimineata, are treaba multa la cum topaie!
Sanatate multa!
Pup toate fetele

21+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

am luat un no-spa dimineata, o sa mai iau unul acus. durerrile sunt usoare, nu am sunat dr sa-i spun , sper sa treaca,m-a ,,mancat" acum 2 zile sa fac sex si de asta cred ca m-a luat durerea ....nu ziceti la nimeni

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 16+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, femibion2 - 1/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Gliana sexu-i tare bun, mai ales acuma ca suntem niste bombe cu hormoni , mi-am abuzat si eu sotul, acuma m-am mai potolit!
Bine ca nu-s mari durerile, ia no spa si incearca sa te odihnesti cat mai mult, pana cedeaza, ai grja de ginerica!

21+ cu

Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot-sarcina obtinuta prin FIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

hahahha, da fly, am grija, stau ca o closcuta toata ziua, mi-am abandonat si munca si tot, acasa nu fac mare lucru, au preluat vitejii mei, sotul si fiica si cu atata tratament pe care il iau...Doamne iarta'ma...ar trebui sa fie numai bine. Durerile nu sunt puternice, ideea este ca am saptamani cand parca nici nu sunt gravida, burta este super relaxata, apoi vine cate o zi care ma doare ceva pe acolo ca la ciclu..dar usor nu durerile alea de mori....si simt si asa ca o greutate, presiune..nici nu stiu sa definesc. ma mai doare si de la clexane pielea, ca de...cate doua injectii pe zi...nu e usor...
Cu Dzeu inainte...
Va pupu si sa auzim numai de bine.
p.s....cat timp ar trebui sa mai iau acid folic?








mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 16+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, femibion2 - 1/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile, 1 acid folic de 5 mg/zi]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput