Medicii de la DENT ESTET 4 KIDS va raspund

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Buna ziua,

Baietelul meu de 1 an si 10 luni are carie de biberon in faza de inceput, doar smalt sarit si un dintisor macinat putin.

Se poate face ceva pentru a putea preveni macinarea dintisorilor atat de timpuriu? Peste tot mi se spune acelasi lucru ca nu si ca nu am ce face, doar sa ma uit neputincioasa cum ramane fara dintisori.
Chiar nu exista nimic fiind in faza de inceput?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna ziua!

Baitelul meu are doi ani abia impliniti si acum au inceput sa-i iasa ultimii molari. am observat ca incisivii centrali de jos s-au strambat un pic desi au iesit drepti. in plus , la inceput avea dintzisorii f albi insa acum au mai pierdut din albul acela perfect desi dulciuri ii dau f rar, ciocolata deloc si il spal pe dinti. Flor eu nu i-am mai dat de la 18 luni dupa ce am citit cate ceva despre pericolul de a face fluoroza.

As vrea sa stiu:
1. cum trebuie sa procedez in privinta incisivilor care s-au strambat
2. cum sa mentin albul dintilor
3. sa reincep administrarea fluorului si in ce cantitate
4- de la ce varsta sa merg cu el la dentist ptr preventie

Va multumesc si va felicit ptr initiativa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Nu mai raspund medicii sau s-a schimbat locatia discutiilor? As avea si eu niste intrebari, dar am vazut ca ultimele mesaje sunt postate de mult timp si au ramas fara raspuns. Nu as vrea sa intreb in van... Mai primim ajutor in scris de la medici stomatologi?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Elfica - sigur ca poti adresa intrebari - medicii vor raspunde curand

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr_A_Popa spune:

[quote]citat din mesajul lui beluistef

Buna ziua,

Baietelul meu de 1 an si 10 luni are carie de biberon in faza de inceput, doar smalt sarit si un dintisor macinat putin.

Se poate face ceva pentru a putea preveni macinarea dintisorilor atat de timpuriu? Peste tot mi se spune acelasi lucru ca nu si ca nu am ce face, doar sa ma uit neputincioasa cum ramane fara dintisori.
Chiar nu exista nimic fiind in faza de inceput?

Multumesc

****************************************
Elena, mamica de Yanis ,Luisa & Beatrice

Buna ziua,

In primul rand trebuie sa renuntati la biberon in timpul noptii si sa instituiti masuri de igienizare corespunzatoare.
In al doilea rand trebuie sa veniti cu copilul la medicul dentist pentru o evaluare a leziunilor existente, pentru a putea stabili o atitudine terapeutica.

O zi buna,
Dr. Alexandra Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr_A_Popa spune:

[quote]citat din mesajul lui nafi

Buna ziua!

Baitelul meu are doi ani abia impliniti si acum au inceput sa-i iasa ultimii molari. am observat ca incisivii centrali de jos s-au strambat un pic desi au iesit drepti. in plus , la inceput avea dintzisorii f albi insa acum au mai pierdut din albul acela perfect desi dulciuri ii dau f rar, ciocolata deloc si il spal pe dinti. Flor eu nu i-am mai dat de la 18 luni dupa ce am citit cate ceva despre pericolul de a face fluoroza.

As vrea sa stiu:
1. cum trebuie sa procedez in privinta incisivilor care s-au strambat
2. cum sa mentin albul dintilor
3. sa reincep administrarea fluorului si in ce cantitate
4- de la ce varsta sa merg cu el la dentist ptr preventie

Va multumesc si va felicit ptr initiativa !

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629

Buna ziua,

Vizitele la medicul dentist se recomanda a fi incepute dupa varsta de un an.
In functie de rezultatul consultatiei, se vor recomanda mijloacele de profilaxie necesare fiecarui pacient.

O zi buna,
Dr. Alexandra Popa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am o fetita de un an si jumatate si are probleme cu dintisorii, respectiv la incisivii superiori intai se sparge smaltul, apoi se curata incetul cu incetul si s-au si tocit putin. Totodata, ei nu au crescut complet, ci jumatate - maxim 3/4. Acesti incisivi cu problem i-au aparut la 9 luni si jumatate - 10 luni si foarte repede, chiar inainte de un an, deja aparusera problemele. Mentionez ca nu a pus gura niciodata pe biberon, a supt doar san (ce e drept, suge si noaptea), de spalat pe dinti nu am spalat-o cu pasta de dinti, ci doar ii frec dintii cu periuta. Dulciuri nu i-am dat decat la tortul de un an si atunci o lingurita si mai recent putin chec si cozonac, altceva nimic. Toti medicii mi-au spus ca nu am ce face, ca e devreme, peste 1 an - 1 an si jumatate sa merg la control, sa vada daca e cazul de aparat ortodontic, care sa faca loc dintilor permanenti, in caz ca cei de lapte se vor toci si nu vor cadea singuri. Toti stomatologii cu care am vorbit au fost de parere sa nu ii dau fluor, dar unii au si vazut-o pe fata, altii doar au auzit relatarile mele. Totodata, toti dintii ies albi si apoi se ingalbenesc, mi s-a spus ca e ori de la dulciuri, ceea ce nu e cazul ei, ori un PH care produce colorarea dintilor. Am cum modifica aceasta? La 1 an si jumatate are 15 dinti si masele (8 incisivi, 4 masele si 3 canini) si se pregateste sa iasa si al 16-lea (ultimul canin), daca va ajuta cu ceva informatia. Incisivii centrali sunt colorati in maro, dar mi s-a spus ca nu pare a fi carie, ci coloratie si ca se datoreaza colorarii de la Fe sau altele asemanatoare, dentina fara smalt permitand aceasta.

Spuneti-mi, va rog, parerea dvs. cu privire la cele de mai sus. Ce am de facut, cand si de la ce ar putea fi, o lipsa din nastere, un defect de smalt sau e vina mea ca inca o alaptez? Cu ce difera alaptatul de zi fata de cel de noapte, ca nici dupa cel de zi, de la somnul de pranz nu o spal pe dinti. Ar trebui sa o spal dupa absolut fiecare masa? E posibil sa se mai strice si alti dinti? Dar ca dintii definitivi sa iasa cu probleme?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

16 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Rog si eu un raspuns la mesajul meu anterior... Cand am intrebat daca mai e valabil ajutorul medicilor am primit raspuns in aceeasi zi si acum au trecut multe zile si nimic. Ar trebui sa imi raspund singura pe baza raspunsurilor la problemele similare cu a mea, de aceea nu mi-a raspuns nimeni?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr_A_Popa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

Am o fetita de un an si jumatate si are probleme cu dintisorii, respectiv la incisivii superiori intai se sparge smaltul, apoi se curata incetul cu incetul si s-au si tocit putin. Totodata, ei nu au crescut complet, ci jumatate - maxim 3/4. Acesti incisivi cu problem i-au aparut la 9 luni si jumatate - 10 luni si foarte repede, chiar inainte de un an, deja aparusera problemele. Mentionez ca nu a pus gura niciodata pe biberon, a supt doar san (ce e drept, suge si noaptea), de spalat pe dinti nu am spalat-o cu pasta de dinti, ci doar ii frec dintii cu periuta. Dulciuri nu i-am dat decat la tortul de un an si atunci o lingurita si mai recent putin chec si cozonac, altceva nimic. Toti medicii mi-au spus ca nu am ce face, ca e devreme, peste 1 an - 1 an si jumatate sa merg la control, sa vada daca e cazul de aparat ortodontic, care sa faca loc dintilor permanenti, in caz ca cei de lapte se vor toci si nu vor cadea singuri. Toti stomatologii cu care am vorbit au fost de parere sa nu ii dau fluor, dar unii au si vazut-o pe fata, altii doar au auzit relatarile mele. Totodata, toti dintii ies albi si apoi se ingalbenesc, mi s-a spus ca e ori de la dulciuri, ceea ce nu e cazul ei, ori un PH care produce colorarea dintilor. Am cum modifica aceasta? La 1 an si jumatate are 15 dinti si masele (8 incisivi, 4 masele si 3 canini) si se pregateste sa iasa si al 16-lea (ultimul canin), daca va ajuta cu ceva informatia. Incisivii centrali sunt colorati in maro, dar mi s-a spus ca nu pare a fi carie, ci coloratie si ca se datoreaza colorarii de la Fe sau altele asemanatoare, dentina fara smalt permitand aceasta.

Spuneti-mi, va rog, parerea dvs. cu privire la cele de mai sus. Ce am de facut, cand si de la ce ar putea fi, o lipsa din nastere, un defect de smalt sau e vina mea ca inca o alaptez? Cu ce difera alaptatul de zi fata de cel de noapte, ca nici dupa cel de zi, de la somnul de pranz nu o spal pe dinti. Ar trebui sa o spal dupa absolut fiecare masa? E posibil sa se mai strice si alti dinti? Dar ca dintii definitivi sa iasa cu probleme?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

16 +

Buna ziua!

In legatura cu problema fetitei dvs, desigur cel mai bine este sa mergeti la o consultatie la un medic pedodont.De aparat ortodontic nu se pune problema la aceasta varsta. Daca sunt coloratii dentare, este necesara o sedinta de profilaxie, daca este vorba de carii dentare va fi nevoie de tratarea acestora (obturatii).
Despre fluor: in mod normal se administreaza inca de la nastere. La varsta de 1,5 ani este prea tarziu, intrucat cei mai multi dintre dinti sunt deja formati. Aceste informatii au caracter orientativ, dar pentru un diagnostic de certitudine si un plan de tratament corect, este necesar un examen clinic.
O zi buna!

Dr. Alexandra Popa - DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Buna ziua,
Avem si noi o problema cu baiatul de 2 ani si 2 luni. Incepand de la primii dinti il spalam iar de pe la 1 an am inceput sa folosim pasta specifica varstei. De 3 luni am observat pe dintii de sus pete maronii/galbui de la jumaatea dintilor in sus, practic la baza dintelui. Nu stiu ce sunt, cateodata parca i se mai curata, alteori e mai rau. Il spalam mai nou si de 3 ori pe zi. Nu inteleg de la ce este. Am citit pe net si sunt pareri diverse, ori exces de fluor/ori deficit/ori inceput de carii/ ori o bacterie. Chiar nu inteleg cauza si sunt constienta ca trebuie sa ajung cu el la dentist, insa nu colaboreaza sub nici o forma atunci cand e vorba de deschis gura.

De asemenea inca isi suge degetul atunci cand aodarme si saliveaza excesiv mereu. Are toate maselele si toata dantura iesita( i-au ieisit f devreme dintii). Vroiam sa va intreb daca este vreo legatura/motiv pt care se intampla salivarea excesiva.

Va rog sa imi raspundeti!
Multumesc

Mergi la inceput