Medicii de la DENT ESTET 4 KIDS va raspund

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Onaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

Citat:
citat din mesajul lui Dr.C.Onaca

In situatia fetei mele, daca de abia acum cresc cele definitive( de 6 ani) trebuie sa astept sa se termine cresterea? Acum sunt la baza gingiei.

Molarul de 6 ani trebuie sigilat cat mai repede. El apare in spatele maselelor de lapte, o zona mai dificil de periat de catre copii. Dintii noi erupti nu sunt complet mineralizati, fiind, timp de un an, mai susceptibili atacului carios. Aceasta este perioada optima cand trebuie efectuata sigilarea.

Toate cele bune,
Dr. Carmen Onaca - DE4KIDS



Multumesc!! Ne programam si pentru asta!!


Alexia & Ana
blog magazin


Cu mare placere!
Dr. Carmen Onaca - DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.EV spune:

Ba da, puteti folosi si acele periute.Important este sa mentineti igiena orala.

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Citat:
citat din mesajul lui Dr.EV

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

un medic pediatru mi-a recomandat ca incepand cu varsta de 6 luni sa-i perii gingiile lui bebe. Ce parere aveti?Ce pasta de dinti recomandati in acest caz? Am intrebat medicul meu pediatru daca ii pot da bebelului inca de pe acum cu Flor Vigantoletten pt prevenirea cariilor dentare si nu a fost de acord cu acest lucru.
Si o ultima intrebare. Pt calmarea eruptiilor dentare ce recomandati? Dentinox?


In legatura cu igiena orala, inca de la nastere,gingiile bebelusului pot fi masate si sterse cu un tifon umed, iar la aparitia primilor dinti sunt recomandate periutele speciale (ex: tip degetar). Pentru copiii mai mari exista periute adaptate fiecarei categorii de varsta (pana la 2 ani, intre 2 si 6 ani ,etc)Similar exista si pasta de dinti cu continut de fluor adaptat varstei.Pastele pentru adulti nu sunt recomandate copiilor, mai ales celor mici, intrucat acestia de obicei inghit pasta in loc sa clateasca si sa scuipe excesul.
Pentru calmarea durerilor legate de eruptia dentara, puteti achizitiona de la farmacie geluri ce contin si un anestezic.(ex: Calgel)




Sa inteleg ca nu recomandati pana la aparitia dentitiei folosirea acelor periute speciale pentru gingii? Pana la folosirea periutei "pe deget" exista alte doua tipuri de periuta, pentru gingii,concepute si reomandate in functie de varsta. Ne indicati sa ramanem doar la varianta clasica, cu tifon???

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.EV spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

buna

baietelului meu de 6 ani si 8 luni acum ii erup molarii din spate, toti 4, sa inteleg ca dupa ce sunt complet afara se sigileaza imediat ?

incisivii inferiori definitivi i-au erupt si ei insa incisivii de lapte nu se dau batuti si nu se misca, asa ca are doua seturi de incisivi paraleli acum. Este neaparata extractia celor de lapte chiar daca nu se misca? va avea nevoie de aparat dentar oare?

merci

lia


Da, sigilarile sunt recomandate imediat dupa eruptie.(inainte de eventuale carii).Dintii insa trebuie sa fie erupti suficient (sa nu fie acoperiti (nici macar partial) de mucoasa.
In legatura cu incisivii inferiori, cei de lapte de obicei trebuie extrasi, in cazul in care au aparut deja dintii definitivi.
Nu va ingrijorati deocamdata de pozitia mai linguala a definitivilor, intrucat isi pot reveni si de la sine!
Copilul trebuie evaluat dupa cateva luni si daca este cazul , in special daca exista o nepotrivire maxilare-dinti (dizarmonie dento-alveolara cu inghesuire) se poate recurge si la aplicarea unui aparat ortodontic.

Dr.Elena Vuzitas -DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

multumesc mult pt raspuns

mi-e teama ca extractia sa nu fie traumatizanta, dureroasa, avand in vedere ca implica anestezie injectabila, incisivii temporari inferiori nici macar NU se clatina iar cei definitivi sunt erupti de aproximativ 2 luni, nu au insa un ritm alert de crestere, sunt lati si au nevoie de mai mult spatiu decat ar oferi chiar si extractia corespondentilor temporari...off, copilasul e cooperant, insa nu vreau sa-l doara, nu ar merita, nu are nici o carie macar, multumesc lui Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna ziua!
Fetita mea are 11 luni si 4 dintisori(incisivii centrali si laterali de pe arcada inferioara). Acum, ca sunt iesiti bine, se observa pete albe, mai mate, in interiorul dintelui (ca in poza asta, pe care am gasit-o la FLUOROZA DENTARA).
Inteleg ca este unul dintre aspectele fluorozei?
Ce implica acest diagnostic?
Cum procedez in continuare?
Dentitia definitiva va avea de suferit?
Fetita este usor rahitica, exista vreo corelatie intre rahitism si fluoroza?

Majoritatea mamicilor carora m-am "plans" despre aceasta problema mi-au spus ca dintii i se vor toci/rupe cu siguranta. Mentionez ca nu i-am dat suplimente de fluor, a baut/i-am preparat formula cu apa fiarta si racita de la reteaua de apa potabla a orasului, laptele praf pe care il consuma contine 5.9 micrograme fluor la 100 ml lapte preparat (ea bea cca 400 ml/zi deci ar fi aprox. 23 micrograme de fluor din laptele praf).
Sigur ca voi merge si la stomatolog pentru a avea un diagnostic concret si a institui un tratament daca este cazul dar pana atunci va rog mult sa incercati sa-mi raspundeti la intrebari!
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr.C.Onaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

Buna ziua!
Fetita mea are 11 luni si 4 dintisori(incisivii centrali si laterali de pe arcada inferioara). Acum, ca sunt iesiti bine, se observa pete albe, mai mate, in interiorul dintelui (ca in poza asta, pe care am gasit-o la FLUOROZA DENTARA).
Inteleg ca este unul dintre aspectele fluorozei?
Ce implica acest diagnostic?
Cum procedez in continuare?
Dentitia definitiva va avea de suferit?
Fetita este usor rahitica, exista vreo corelatie intre rahitism si fluoroza?

Majoritatea mamicilor carora m-am "plans" despre aceasta problema mi-au spus ca dintii i se vor toci/rupe cu siguranta. Mentionez ca nu i-am dat suplimente de fluor, a baut/i-am preparat formula cu apa fiarta si racita de la reteaua de apa potabla a orasului, laptele praf pe care il consuma contine 5.9 micrograme fluor la 100 ml lapte preparat (ea bea cca 400 ml/zi deci ar fi aprox. 23 micrograme de fluor din laptele praf).
Sigur ca voi merge si la stomatolog pentru a avea un diagnostic concret si a institui un tratament daca este cazul dar pana atunci va rog mult sa incercati sa-mi raspundeti la intrebari!
Multumesc anticipat!

Ioanaluiwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan-Gabriel (03.12.2005) si Sonia-Alexandra(06.05.2010)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3 , www.dropshots.com/T_Ioana6" target="_blank">4(NOU) , Filmulete serbare



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"






Evident, pentru a pune un diagnostic corect si a institui un tratament este nevoie de o consultatie clinica.Doza de fluor de 23 mcg, pe care fetita dvs o primeste din laptele praf, este foarte mica. Doza zilnica de fluor recomandata cand se face fluorizare cu pastile pana la 2 ani este de 0,25 mg pe zi.Rahitismul nu are legatura cu fluoroza. In patogeneza rahitismului sunt implicate nivelul scazut de fosfor dar si organele care regleaza metabolismul calciului si al fosforului. In rahitism apar anomalii dento-maxilare cu eruptie dentara intarziata. Anomalii ale structurilor dure dentare, smalt si dentina.Daca fetita a avut rahitism este posibil sa prezinte mai degraba o anomalie de smalt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Buna ziua,

Fetita mea are 11 ani, i-a cazut acum vreo 4-5 saptamani un premolar si de atunci nu i-a crescut si nici nu sunt semne ca ar vrea sa iasa. Se vede ceva alb sub gingie, dar inca nu a iesit nimic.
Este normal? sa mai asteptam?

Multumesc anticipat!

_

www.invitatielasucces.ro/" target="_blank">Invitatie la Succes

spune-mi ceva bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dr_A_Popa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena

Buna ziua,

Fetita mea are 11 ani, i-a cazut acum vreo 4-5 saptamani un premolar si de atunci nu i-a crescut si nici nu sunt semne ca ar vrea sa iasa. Se vede ceva alb sub gingie, dar inca nu a iesit nimic.
Este normal? sa mai asteptam?

Multumesc anticipat!

_

www.invitatielasucces.ro/" target="_blank">Invitatie la Succes

spune-mi ceva bun




Buna ziua,

Referitor la intrebarea dumneavoastra, va pot spune ca o perioada de 4-5 saptamani nu este mare pentru eruptia dentara, insa pentru a sta linistita este necesara o consultatie clinica, poate si radiologica pentru a ne asigura ca este suficienit spatiu si ca nu exista blocaje in eruptia dentara.

Cu stima,

Dr. Alexandra Popa DE4KIDS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Multumesc mult pentru raspuns!
Asa am sa fac, o sa ma duc la un control, sa fim siguri.

Sarbatori cu pace!

_

www.invitatielasucces.ro/" target="_blank">Invitatie la Succes

spune-mi ceva bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corinna1982 spune:

Buna ziua!
Am o fetita de 1 an si 7 luni, care face parte din categoria copiilor cu eruptie dentara foarte grea si dureroasa, cu tulburari de somn si nervozitate.
Pe langa asta ne confruntam cu o anomalie dentara de numar, in loc de un incisiv lateral are doi dintisori unul mai mic si unul mai mare.
Intrebari:
Aceasta anomalie se mentine si la dintii definitivi?
Trebuie scos unul dintre dinti?
Se poate si are rost sa-i facem acum radiografie dentara. pentru ca nu sta nici sa ma uit eu la ea in gurita, dar un dr?
Exista vreo metoda pentru accelerarea eruptiei dentare? - pt ca acum ii erup primii molari, dar de 2 luni sunt inca in stadiul de 2 coltisori, toti odata si e foarte chinuita.

Multumesc

Mergi la inceput