tata a fugit cu fetita - ordin prezidential

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Nu pot sa cred ca in Romania zilelor noastre se poate intampla asa ceva...
Cred ca ar trebui sa ceri si sfatul altui avocat.
Sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste toate si sa iti strangi cat mai repede fetita in brate.

Cami si Luca-Ionut (25.09.2006)


A easy way to make some money


Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith

"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu cred ca esti dusa de nas intentionat. Nu mi se pare in regula sa ai hartia aia in mana si sa nu-ti poti lua copilul. Ce anume ti-a zis executorul, de ce mai trebuie sa astepti inca 3 saptamani? Ceva nu se pupa aici.
Mai consulta un avocat, eventual poti suna la politie sa intrebi, povestesti tot si intrebi cum trebuie sa procedezi si cum te poate asista politia in cazul tau.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

asta am gasit in C.P.C.(cod proc.civ.)actualizat 2011 referitor la ordonanta prezidentiala:

Art. 581. - Instanta va putea sa ordone masuri vremelnice in cazuri grabnice, pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere, pentru prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara, precum si pentru inlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executari.
Cererea de ordonanta presedintiala se va introduce la instanta competenta sa se pronunte asupra fondului dreptului.
Ordonanta va putea fi data si fara citarea partilor si chiar atunci cand exista judecata asupra fondului dreptului.
Ordonanta este vremelnica si executorie. Instanta va putea hotari ca executarea sa se faca fara somatie sau fara trecerea unui termen .
Art. 582. - Ordonanta este supusa apelului in termen de 5 zile de la pronuntare, daca s-a dat cu citarea partilor, si de la comunicare, daca s-a dat fara citarea lor.
Instanta de apel poate suspenda executarea pana la judecarea apelului, putand sa oblige partea la depunerea unei cautiuni.
Termenul de recurs este de 5 zile si curge de la pronuntare pentru partile prezente si de la comunicare pentru cele lipsa .
Apelul si recursul se judeca de urgenta si, cu precadere, cu citarea partilor.
Impotriva executarii ordonantelor presedintiale se poate face contestatie.



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

"este o procedura - cerere care se cheama "Ordonanta Presedintiala" si prin care orice persoana de poate adresa instantei (aceeasi care judeca si fondul) pentru a cere o masura temporara de incredintare minor, pana la judecarea cauzei principale."

Citeste mai mult pe: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_85535/ordonanta-prezidentiala-incredintare-minor.html#ixzz1IGEBSwA4



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca- spune:

Am plecat joi seara spre Bucuresti,am sunat la Politie cand am ajuns in fata blocului unde locuieste fetita mea cu "tatal" ei,a venit Politia dar nu a putut sa intre peste el in casa pentru ca aveam nevoie de un executor,ca sa poata fii executarea silita! A sunat Politia la usa,si tatal fetitei nu a deschis usa! Am mers la Politie am dat nu stiu cate declaratii cum ca nu a respectat Ordonanta Presedintiala,el trebuia sa-mi dea fetita pana la proces,fetita mi-a fost incredintata mie,iar el a refuzat sa-mi dea fetita,nici macar nu m-a lasat sa o vad l-am sunat si am intrebat unde e fetita mea,si a zis ca a plecat pe strazi cu fetita si ca nu mi-o da,ca face recurs la Ordonanta mea....De la Politie mi-au spus ca se depun toate declaratiile impreuna cu ordonanta,la tribunal si voi primi un executor din partea trbunalului,si nu mai trebuie sa astept atat de mult iar atunci executorul va lua legatura cu Protectia Copilului,Politie,etc si iar mergem la el la usa si de data asta ii "rupe" usa si intra peste el in casa! Oricum i 13.04 e procesul pentru incredinatrea coppilului,dar tatal fetitei mi-a zis deja ca oricum nu se prezinta la Arad pt proces si ca va face recurs,eu oricum voi castiga fetita la proces si imi va fi incredintata mie,dar problema e ca deja imi va fi incredintata mie,asa cum mi-a fost incredntata si pana la proces,tot nu pot sa-mi iau fetita pt ca tatl fetitei e un om bolnav psihic(parerea mea) si e in stare sa plece cine stie unde cu fetita si nu o gasesc! Si Politia pana il va gasi.... Nu stiu cum se va termina toata "povestea" astasper din toata inima mea sa nu aiba un final urat,pt mn sau pt fetita mea,pt ca repet tatal fetitei mele e in stare de orice cand se simte incoltit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

offff..mai Raluca..

tu ai familie?parinti, frati?ti-e cineva alaturi in toata nenorocirea asta?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca- spune:

Cum sa nu? am si parinti si 2 surori! cu tatat meu si una dintre surori am fost la Bucuresti,toata lumea mi-e alaturi,si fam si voi de pe forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

ma bucur.
cum o cheama pe fetitza ta?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca- spune:

Denisa Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Raluca mai ai ceva nouatati? Mai scrie pe aici ca iti face bine sa mai vorbesti si cu altii.
Vad ca ceea ce ai patit tu se aplica si in cazul ultra mediatizat al Columbenilor.Aceleasi faze din partea tatalui, sia cum si Monica cu ordinul in mana nu poate face nimic .Sper totusi ca nu trebuie sa astepti o luna sa iti poti lua copilul acasa, e totusi mult prea mic pentru asa ceva.Daca vorbeam de 8-10 ani copilul, mai ziceam cu totate ca si asa e dureros, da unu de 9 luni ce intelege din asta.

Mergi la inceput