Pufi de ian-feb 2010 (6) - Felicitari Bea !

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Salutare mamici!

Vine primavara cu butoaie?
Hai la o si la descarcat impresii sa plece uratele alea de butoaie!

Sorina, Livia inca putin rabdacol! Au si ei perioade, avem si noi, pt ca suntem oameni toti. Si pe mine m-au incercat niste nervi similari prin decebrie, dar am facut asa incat sa am 1-2 ore pe zi ALE MELE, in care m-am plimbat fara ei, singura, prin magazine si pe la biblioteca, desi mi s-a parut ciudat, si ma simteam handicapata...fara carut, fara copil...


Simpli esti cea mai buna mamica! Si Ariana e o fetita norocoasa! Legat de alaptat si intarcat. Eu credeam acum 1 luna ca o sa alaptez pana la adanci batraneti. Dar vad ca de fapt titi este mai mult pentru confortul lui sufletesc. De cand am inceput sa ii dau sa bea si altceva decat LP, adica ceai, sta mai mult la san doar cand trebuie sa se linisteasca, sa adoarma sau cand ma intorc acasa, fiind plecata fara el. Poate e doar o perioada, nu merge si asa?

Noi suntem ok, plimbareti in general. Ma bucuram tare mult ca se incazise, pt ca iesisem si noi de 2 ori pe zi, ca vara tercuta. Si acum in casa...consemnati.

Weekendul asta profit ca e mama la mine si imi iau sotul si mergem la film! Si la cumparaturi. Ca tare bine e sa mai evadezi.

Asta seara, pupandu-ne in statia de autobuz, era sa pierdem masina, bucurosi ca ne putem tine in brate si pupa, ca 2 boboci .
Am fost in Cora si am vazut asa niste rochite de fetite, bebeluse...si se uita si imi zice: "mai, tu vrei o fetita!" eu "daaa". Dar cum a zis ca suntem prea multi sagetatori in casa, vrea sa asteptam un pic, sa mai nimerim si alta zodie... Ce vina am eu, ca a ales Kiti sa fie sagetator? Ca trebuia sa fie capricorn.
Asa ca astept sa vedem ce rezultat are Bea. Sa stii ca sunt tare nerabdatoare! Sa fie cu 2 liniute!

Ma bag la somn, ca maine iar bag traseu de cumparaturi, de cu zori.

Va pup si va urez noapte-buna!





Mami a lui Cristi



www.lucrumanual.tk/cercei/54-cercei-picatura.html" target="_blank">Cercei "Picatura", mov cu perluta roz


www.lucrumanual.tk" target="_blank">Obiecte handmade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna dimineata..va las o cafelutza de week-end,cu frisca si scortisoara....

Nyny, Tomaca, Livia ...Multumesc pentru felicitarile legate de capitol! Am vazut ca fetele aveau chef de vorba, eram la pag. 21, iris era cu tati si aveam cateva minute, si mi-am zis ca nu prinde rau sa stiu sa fac si eu capitol nou, poate e nevoie vreodata...

Miki....nu-i problema asa mare, ma mai apuca spumele, dar imi trec repede...Iris e dificila, acum avem bonus si maselele pe tzeava, nu pot pleca nicaieri fara ea, sa-mi limpezesc creierii, ca nu sta cu nimeni...dar ma motivez singura. Dragalasi sunteti, cu pupaceala in statia de autobuz..
Petrecere frumoasa in w-e asta, la cumparaturi, si la film!

Bubu...mmmmiam...branza cu smantana...bun-bun, am papat acum, dimi!
Ruxita...din pacate nu, nu am putut s-o scot afara atat cat mi-as fi dorit niciodata, pentru ca nu statea nicaieri(nici in brate, nici in carutz), obisnuia sa planga foarte tare. Acum sta afara la mine in brate, nu plange, dar am eu o conditie medicala care nu-mi prea permite s-o tin in brate cu orele (desi o fac, deseori).
Despre inteles...poate nu o inteleg in totalitate, cum am spus. Dar chestiile pe care le inteleg(sau cred eu ca le inteleg) si nu le pot repara sunt cele care ma omoara.
De ex. faptul ca urla la lapte de la 2 sapt de viata, ca mai apoi, la big D nu mi-a acceptat nici pana in ziua de azi nici un produs lactat, cu analize de alergie la proteina LV si soia facute si refacute(deci fara alergie la lapte) mie imi spune ca nu-i place laptele...Nu stiu ce sa cred, altceva. Dar...ce pot sa fac? Sau, mai bine zis...ce poti face unui sugar de cateva luni(3, 4)nediversificat, caruia pur si simplu nu-i place laptele? (nu-i vorba de marca de lp, ca le-am cam incercat pe toate). Ce-i dai sa manance, si mai ales...cum...daca refuza?

Deci, de principiu, pe mine ma oftica chestiile carora nu le pot gasi solutii (inca), si pe care nu le pot lasa balta. Astea ma mai baga cateodata in butoi, nu faptul ca mai urla-maraie, ca nu doarme, sau ca nu mananca destule solide, cateodata. Astea-s ca si picatura, care umple paharul.




Am facut o placinta. Tratati cu ignore, daca vreti...
Nu vreau sa stric dispozitia nimanui, am simtit nevoia sa vars sacul, si sa explic putin, sa nu credeti ca sunt chiar caz de balamuc.


Un week-end cald, tuturor!

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Neata!

dormit bine...in general..trezit la 8.............
e ok.....

ploua..........nu e ok........



Fetele cu butoiul..........
eu mereu ziceam sa va pregatiti sufleteste pt masele, ca sunt criminale, si nu-s eu cea mai moale femeie de pe lume, ca atunci cand vreau pot muta muntii de pe loc, dar chiar si asa si pe mine m-au facut varza maselele...............

e greu
stiu prin ce treceti, dar numai voi va puteti ajuta, gandind ca nu va fi vesnica treaba, si orice ati face tot ii va durea si tot vor fi maraiti/speriati/indurerati.....

asa ca..............adunati-va toata puterea..............
e greu..........va mai trimit si eu niscaiva ochelari roz, cum zice ruxita.....si tre sa fiti tari pentru puii vostri.....

sorina...........mersi de cap...am uitat.....
lasa mama ca trece..........
te cred ca e greu sa nu afli raspunsuri la intrebari si sa traiesti oarecum in ceata............dar vor fi maxim 5-6 luni, in care iris va putea vorbi si poate-poate o sa dezlegati misterul.........

pacat ca nu stai mai aproape, ca ti-ar imblaniz-o Ivan, cat ai clipi..........

p.s. nici cu ela, sau cu tati nu vrea afara?
nu ai incercat?
sa mergeti in we, daca e vreme buna si s-o poarte tati in brate?????
nu stiu............de departe nu prea pot analiza situatia..........

eu am iesit cu ivan de cand avea 2 saptamani...asa mi-a zis neonatoloaga.........
doamna iesiti cu el afara, numai daca nu sunt -10 grade......at nu....
si sa ies tot cate 3 minute in plus..........
panaajung la ora, apoi cat ne tine......


dar voi ati fost cu probleme de la nastere si chiar inainte....deci..............a fost altfel treaba......


dar uite ca ai crescut o fetita sanatoasa/frumoasafoc/cu oki superbi.....asa ca sa speram sa fie bine........


nu ai incercat sa ii duci jucarie?
sau sa mergeti cu carutul, sa impinga ea???????

scuze, ca ama dau asa cu parerea, dar incerc sa ajut, daca pot, daca nu.................soooorryyyyyyyyyyyyy



livia
in aceeasi situatie am fost si eu ca tine.......
imi pare rau ca suferi......si plangi, dar nu prea rezolvi nimic......decat sa te descarci.........
stiu cum e sa fie toata ziua cu tine..........sa nu poti merge nicaieri, daca mai e si marait..apoi fereasca bunul dumnezeu.............

dar, musai sa fii tare......
ca sa iti zic eu asa o chestie, la noi a tinut treaba asta cu maraiala, masele aproape 2 luni............
in care mai sa nu o iau razna cum zici tu, si cand venea sotul acasa, ma mai intreba, da ce ai?de ce esti nervoasa?????????????

chiar ma gandesc de multe ori, ca mamele, sunt mame si tatii sunt tati....
viata asta cu munca si lucrul te innebuneste..........
vin acasa...........nu au chef de nimic, asa ca tot noi tre sa facem si programul de seara...........

si mereu imi bat capul, ca imi fac asa o idee in creierasul meu ca eu is mama lui, eu is cu el ziua, eu ii fac tot, asa ca practic eu il cresc, si nu astept ajutor de la nimeni, chiar daca se ofera.............
si il cresc, si nu ma astept sa vina sotul sa zica, vaiiiiii vad ca esti obosita, nu vrei sa dormi?????

nu...............pot eu si obosita sa am grija de el..........

asa ca mai bine asa..........sa gandesc ca e in totalitate responsabilitatea mea, si gata...........




dar tie ti-ar face bine o iesire ceva, pur si simplu sa iesi, macar vreo 3 ore, sa te plimbi aiurea si in ploaie, daca ploua, sa ascutli cum apa cade pe pamant....sa reflectezi asupra lucrurilor si sa faci ceea ce iti place....................





na, ca m-am intins cat o zi de post..................


Bea, mami de Ivan nazdravan...(14.01.2010)


You are perfect...to me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Neatza...

Sorina sarumana pt cafelutza...e cea mai buna asta de weekend. Bine ai facut ca ai varsat sacul .
Apropo... am uitat sa-ti zic. Mara mea a inceput sa manance foarte bine. Nu stiu cat o tine minunea, dar sunt foarte multumita de ea in privinta asta. Un factor decisiv cred eu ca a fost si eliminarea totala a dulciurilor. Dimineatza mai avem ceva probleme pt ca nu mananca mai repede. Suntem tot timpul in intarziere si parca nu as vrea nici sa o trimit nemancata la gradinitza.

Micki_mica spor la cumparaturi

Gata ma duc sa schimb si sa hranesc copiii.
Sa aveti un weekend frumos si linistit


Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

sorina...........mersi de cap...am uitat.....
lasa mama ca trece..........
te cred ca e greu sa nu afli raspunsuri la intrebari si sa traiesti oarecum in ceata............dar vor fi maxim 5-6 luni, in care iris va putea vorbi si poate-poate o sa dezlegati misterul.........

pacat ca nu stai mai aproape, ca ti-ar imblaniz-o Ivan, cat ai clipi..........

p.s. nici cu ela, sau cu tati nu vrea afara?
nu ai incercat?
sa mergeti in we, daca e vreme buna si s-o poarte tati in brate?????
nu stiu............de departe nu prea pot analiza situatia..........

eu am iesit cu ivan de cand avea 2 saptamani...asa mi-a zis neonatoloaga.........
doamna iesiti cu el afara, numai daca nu sunt -10 grade......at nu....
si sa ies tot cate 3 minute in plus..........
panaajung la ora, apoi cat ne tine......


dar voi ati fost cu probleme de la nastere si chiar inainte....deci..............a fost altfel treaba......


dar uite ca ai crescut o fetita sanatoasa/frumoasafoc/cu oki superbi.....asa ca sa speram sa fie bine........


nu ai incercat sa ii duci jucarie?
sau sa mergeti cu carutul, sa impinga ea???????

scuze, ca ama dau asa cu parerea, dar incerc sa ajut, daca pot, daca nu.................soooorryyyyyyyyyyyyy




Bea...sarumana...
Tare ar mai fi frumos s-o mai imblanzeasca Ivanel...

Mai statea si la tati in brate...dar acum, zilele trecute n-a mai vrut..
Si jucarii, am incercat, acadele, sa le fosneasca, diana, sa se scalambaie...
Am scos-o si eu de la 2 sapt afara...pana pe la o luna jumi statea, dormea....apoi...urlaaaa
Ma bagam cu ea in padurice, in parc, faceam dansul ploii, s-o adorm in brate...apoi o puneam in carutz...de-astea....asa am plimbat-o pana in octombrie...apoi...ea s-a marit, nu mai doarme, mie mi-au slabit puterile, ca rabdare am, dar fara putere...e egal cu zero...

Acum am reusit sa vad in gurita ei...fiecare masea are cate un coltz aproape iesit, ca un punctuletz alb...poate ies, si se mai usureaza durerea...

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Neatza...

Sorina sarumana pt cafelutza...e cea mai buna asta de weekend. Bine ai facut ca ai varsat sacul .
Apropo... am uitat sa-ti zic. Mara mea a inceput sa manance foarte bine. Nu stiu cat o tine minunea, dar sunt foarte multumita de ea in privinta asta. Un factor decisiv cred eu ca a fost si eliminarea totala a dulciurilor. Dimineatza mai avem ceva probleme pt ca nu mananca mai repede. Suntem tot timpul in intarziere si parca nu as vrea nici sa o trimit nemancata la gradinitza.



Oaaa, ce ma bucur de Marutza....ce crezi ca a avut efect, oare? Poate faptul ca te-ai relaxat tu?
Sa stii ca diana avea aceeasi pb...stii ce-mi spunea?...ma lesina, cand o auzeam...: "Nu pot, mami, sa pap asa de dimineatza, ca am dintzishorii moi"!
Nu prea voia sa pape inainte de ora 9...nici acum nu poate...max o cana de lapte, sau un iaurt de fructe.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

ce bine..............poate poate ies...........

offfffff greu trebuie sa iti mai fie cu asa fetita cu caracter ca ea..............dar merita!!!!!!


Bea, mami de Ivan nazdravan...(14.01.2010)


You are perfect...to me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

ce bine..............poate poate ies...........

offfffff greu trebuie sa iti mai fie cu asa fetita cu caracter ca ea..............dar merita!!!!!!


Merita totul.
Cand zambeste....imi da aripi.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Citat:
citat din mesajul lui nyny

Neatza...

Sorina sarumana pt cafelutza...e cea mai buna asta de weekend. Bine ai facut ca ai varsat sacul .
Apropo... am uitat sa-ti zic. Mara mea a inceput sa manance foarte bine. Nu stiu cat o tine minunea, dar sunt foarte multumita de ea in privinta asta. Un factor decisiv cred eu ca a fost si eliminarea totala a dulciurilor. Dimineatza mai avem ceva probleme pt ca nu mananca mai repede. Suntem tot timpul in intarziere si parca nu as vrea nici sa o trimit nemancata la gradinitza.



Oaaa, ce ma bucur de Marutza....ce crezi ca a avut efect, oare? Pate faptul ca te-ai relaxat tu?
Sa stii ca diana avea aceeasi pb...stii ce-mi spunea?...ma lesina, cand o auzeam...: "Nu pot, mami, sa pap asa de dimineatza, ca am dintzishorii moi"!
Nu prea voia sa pape inainte de ora 9...nici acum nu poate...max o cana de lapte, sau un iaurt de fructe.

Mami de adolescenta Diana-Teodora (30.05.1995) si pufuleatza Iris-Alexia (22.02.2010)


Tare faza cu dintisorii moi ... ce le mai trece prin cap...

Da. Clar ca si eu sunt mai relaxata
Si pe Mara tot pe la 9 o apuca foamea. In weekend nu-i zic nimic dimineatza de mancare si imi cere singura. Tot e ceva.

Mamica fericita de Mara si de David
Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

neata si scuze ca dau buzna asa, dar....ati schimbat parola? mi-o puteti trimite si mie, pliiiz?!

ma duc la recuperat....LMA Alicredo!!!

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput