Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hesstia spune:

Noi ne-am focusat momentan pe Eric-Emmanuel Schmitt, ne place mult stilul lui. Se citeste usor, rapid, imi place ca nu se pierde in fel si fel de detalii inutile, dar usurinta asta de a scrie nu mi se pare deloc ca denota un scriitor prost, din contra, un scriitor bun care stie sa surprinda exact esenta lucrurilor si sa faca propuneri indraznete si/sau interesante pe care nu le lasa nerezolvate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bine ai venit, Hestia !

Am citit intr-o veselie zilele astea caci sunt in concediu. Am citit si terminat 2 romane pentru copii - unul ca sa pot verifica ce citeste cel mijlociu, alt roman cumparat pentru copii : Anna Gavalda "35kg d'espoir". Dragute amindoua.
Apoi un roman de un scriitor din Guatemala "ingerul schiop". Foarte interesant caci e vorba de un sechestru cu o mutilare si intilnirea de dupa ani cu cei care au facut-o.

Tot incerc sa termin un roman politist de Fred Vargas si nu merge destul de repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Oscar si Tanti Roz a citit cineva? Cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Anna Gavalda - Darul unei zile. Foarte dragut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

J G, si mie mi-a placut mult carticica asta. Si mai mult inca Impreuna .

Am inceput Trei tigrii tristi. E... complicata, in genul Sotron-ului. Doar ca pe prima am citit-o dintr-o suflare, aici inca pufai din greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

maria_alexia, ma bucur mult ca ti-a placut :)

Am inceput sa citesc Un barbat intra in camera - Nicole Krauss. Sunt la inceput de tot dar pare sa fie pe gustul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hesstia, Ioana, si eu il citesc pe Schmitt cu mare placere. Nu am citit orice de el, una dintr carti (cea cu Mozard) am lasat-o fara sa ajung la capat. Dar Domnul Ibrahim si florile Coranului (unde si filmul e asa de dulce), Baiatul lui Noah si Oscar... (filmul nu mi-a placut asa de mult) sunt foarte frumoase. Par simple, dar in simplicitate se ascunde mult adevar si multa durere. Le recomand oricui!

Sa imi spuneti daca sunt singura care s-a bocit la Oscar citeva ore bune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si eu am inceput Trei tigri tristi si mi-a amintit de Sotron.

E putintel speciala datorita traducerii care a incercat sa pastreze vii diferitele "dialecte" ce se vorbesc in Cuba.

Chiar m-a distrat avertismentul de la inceput care spune ca unele pasaje se asculta mai bine decat se citesc asa ca n-ar fi rau sa citim cu glas tare.

Uneori ma surpind dand glas cuvintelor.
"purma" = pe urma
"pacas" = pe acasa

Plus ca are pagini scrise in oglinda.

Si eu pufai, da' nu ma las.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai pun si eu tigri tristi la citit atunci, dar am 2 bucati de terminat - alice in tara minunilor (nu am citit-o pana la varsta asta ) si autobiografia lui alice b. toklas (pe care o recitesc, de fapt).

acu tre sa citesc si cartile copiilor, ca am luat o leapsa cu morcoveata - tin minte ca in copilarie mi-a placut (nu mai tineam minte ce-i cu ea) si e O-Ri-Bi-La, infioratoare, inspaimantatoare. ma intreb ce naiba era in capul meu de 9 ani cand mi-a placut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Corap, poate ti-au placut pozele? Aveau rochii de-alea cum visam eu cand eram mica si baietii cu palarie si papion.

Mergi la inceput