Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

'Sfantul nebuniilor incipiente', de Elif Shafak, dupa ce am 'servit' 'Bastarda Istambulului' si 'Cele 40 de legi ale iubirii' de aceeasi mamzela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Ioana - cum le gasesti comparativ ?
Eu am citit "Bastarda" si am hotarat ca nu mai pun mana pe ES.
Nu contest oarece inspiratie in ideile de fond (felul in care tehnologia ne-a schimbat ca oameni,conflictul interior al minoritarului,ca si cel al emigrantului),dar... cartea mi s-a parut totusi fara profunzime,cam artificial construita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Eu tocmai ce am terminat de citit "Dansul dragonilor", si am ramas in mare suspans, pentru ca totul se termina (ca de obicei) in coada de peste, si cine stie cat o sa avem de asteptat pentru urmatoarea carte (mai ales ca Martin acum se ocupa si de scenariul serialului facut dupa cartile lui).

Cartea e interesanta, complexa, plina de detalii, de surprize, personajele sunt reusite, ca de obicei, dar e un pic frustrant faptul ca se inainteaza atat de greu cu actiunea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citesc Ana Gavalda "Impreuna" si e atat de frumoasa, adica serios parca imi vorbeste in limba secreta a creierului meu. Am ajuns la o scena care e atat de paroxistic emotionanta si simt ca urmeaza sa se intample ceva important, asa ca m-am oprit si nu mai pot continua! Sunt totalmente WACO!

Imi fac un dus si sper sa trec de scena :D in seara asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

JG, super, Impreuna va fi cu siguranta urmatoarea si pe lista mea (tocmai am primit-o in ultima comanda si isi astepta randul...)
Cea care alina ai citit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

Un rastimp am iesit putin din literatura contemporana.
Rasfoind selectiv "Fotografie de grup cu scriitoare uitate"(Bianca Burta -Cernat) am simtit nevoia unei mici evadari.
Si am ales Lucia Demetrius -"Lumea incepe cu mine !"
Autoarea imi placuse mult in "Triptic " si am regasit-o : cartea are tensiune,fluenta,ritm,atmosfera "belle epoque" ,se citeste in doua zile cu sufletul la gura.Punctul forte : portretistica personajelor,pur psihanalitica !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

JG, super, Impreuna va fi cu siguranta urmatoarea si pe lista mea (tocmai am primit-o in ultima comanda si isi astepta randul...)
Cea care alina ai citit?


Nu, dar imi fac comanda imediat ce termin doua carti profesionale, ca altfel n-au saracele nicio sansa :D

Am terminat "Impreuna", frumoasa, frumoasa carte! Si cand ma gandesc ca am luat-o intr-o doara, e ca un cadou neasteptat. Cum e "Cea care alina"? Ai citit-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

da, citit, placut si pus Anna Gavalda pe lista speciala de atunci
o sa incep cat de curand si Impreuna si voi putea compara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

JG, nu stiu daca ai citit deja, dar daca nu, cred c-o sa-ti placa si "Eleganta ariciului" de Muriel Barbery (spun asta pentru ca vad ca ti-a placut foarte mult "Impreuna") .

Pe mine ma asteapta acum niste Margaret Atwood (care-mi place), Murakami si Peter Ackroyd (de care nu am citit nimic pana acum), si mai am si un teanc urias de carti primite cadou... Intre timp m-am apucat sa recitesc "Manastirea din Parma" (una dintre cartile mele preferate, o recitesc macar o data pe an) si "Stapanul inelelor" (alta carte preferata), ca sa vedeti ce eclectica sunt ... Timp sa fie!

P.S.: Laura, ca vad ca esti fana de Martin, ca si mine, de cand am terminat cartea stau numai pe forumurile de pe westeros.org, unde ne spargem capetele sa intelegem tot ce se intampla si sa ghicim ce se va intampla, discutiile sunt foarte interesante ;).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

salcia, imi place teribil povestea si cum cresc persoanjele, cum apar elemente noi, intrigile, increngaturile, rasturnarile de situatii. Am momente cand imi vine sa dau cu cartea de pereti, o arunc cat colo, bodoganesc, imi zic ca Martin e un nebun sadic cu personajele sale ... apoi o iau repede la citit inapoi. Mai am cam jumatate din Dansul dragonilor.


Multumesc de pont!




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput