Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui galisia

Ioana - cum le gasesti comparativ ?
Eu am citit "Bastarda" si am hotarat ca nu mai pun mana pe ES.
Nu contest oarece inspiratie in ideile de fond (felul in care tehnologia ne-a schimbat ca oameni,conflictul interior al minoritarului,ca si cel al emigrantului),dar... cartea mi s-a parut totusi fara profunzime,cam artificial construita.

Da, da, da ... si eu am citit Bastarda. In afara de ceva informatie istorica, Bastrada mi s-a parut un roman telenovelistic gen Sandra Brown .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Laura, sa stii ca multi fani gandesc fix ca tine, din ce am vazut pe forum. Chiar au zis foarte multi ca au dat cu cartea de pereti cand au terminat-o (sa vezi la sfarsit nebunie si soc si groaza, dar nu spun nimic !), si au venit pe forum sa protesteze impotriva lui Martin (unii chiar au zis ca renunta la serie, dupa cartea asta, de suparare ). Stii ca sunt si fani care se duc pe unde are el aparitii si fac scandal, il huiduie, e nebunie mare (deh, amor cu nabadai).

Oamenii sunt suparati ca e asa sadic, pe de-o parte, si ca se lungeste foarte mult, pe de alta parte (practic nu se inainteaza prea mult in actiune cu cartea asta fata de "Festinul ciorilor"; am vazut multi oameni nemultumiti de "Festinul..." si de "Dansul...", oameni care spun ca sunt mai slabe decat primele trei carti). Acum toti stau cu teama ca va mai dura nu-stiu-cati ani pana reuseste s-o scrie pe urmatoarea, ba chiar unora le e frica sa nu moara fara sa termine cartile (el a zis intr-un interviu ca editorii stiu in mare cum se va termina, si producatorii filmului).

Cand termini discutam mai multe, ca eu am acum mintea plina de diverse idei si scenarii (oamenii de pe forumul respectiv urmaresc cu maxima atentie toate detaliile si am ajuns la niste piste foarte interesante...). ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Salcia merci de recomandare, am pus pe lista "Eleganta ariciului".
Si mie imi place foarte mult M. Atwood :)

Ma tentati din ce in ce mai mult cu Martin, dar mi-e oarecum frica sa ma apuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

JG, nu stiu daca ai citit deja, dar daca nu, cred c-o sa-ti placa si "Eleganta ariciului" de Muriel Barbery (spun asta pentru ca vad ca ti-a placut foarte mult "Impreuna") .

Pe mine ma asteapta acum niste Margaret Atwood (care-mi place), Murakami si Peter Ackroyd (de care nu am citit nimic pana acum), si mai am si un teanc urias de carti primite cadou...

Salcia, ce interesant: eu chiar le-am pus alaturi pe raft pe Anna Gavalda, MB cu Eleganta ariciului si Marg. Atwood .
(din cea din urma am citit doar Ochi de pisica deocamdata si as cam carcoti in privinta ei ).
Eleganta ariciului a fost o lectura placuta, intr-adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pentru cititoaerle de Anna Gavalda : filmul "Impreuna" e simpatic si destul de fidel.
(actrita pricipala e Audrey Tautou).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

peste vreo 30 de ani, Audrei Tatou ar fi cea mai potrivita pentru rolul portaresei din Eleganta ariciului .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Maria-Alexia, .
In Eleganta ariciului actrita care joaca portareasa e destul de buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ups, nu stiam ca exista si film

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Citat:
citat din mesajul lui salcia

JG, nu stiu daca ai citit deja, dar daca nu, cred c-o sa-ti placa si "Eleganta ariciului" de Muriel Barbery (spun asta pentru ca vad ca ti-a placut foarte mult "Impreuna") .

Pe mine ma asteapta acum niste Margaret Atwood (care-mi place), Murakami si Peter Ackroyd (de care nu am citit nimic pana acum), si mai am si un teanc urias de carti primite cadou...

Salcia, ce interesant: eu chiar le-am pus alaturi pe raft pe Anna Gavalda, MB cu Eleganta ariciului si Marg. Atwood .
(din cea din urma am citit doar Ochi de pisica deocamdata si as cam carcoti in privinta ei ).
Eleganta ariciului a fost o lectura placuta, intr-adevar.


Trebuie sa incerci "Asasinul Orb". Din punctul meu de vedere e a masterpiece.

Refuz sa ma uit la film (Hunting and gathering, adica), deocamdata. Nu m-am abtinut si am vazut trailerul si... iar baiatul ala din jeux d'enfants? eu nu-l vad absolut deloc atat de nevrotic pe Lestafier. Chiar ma oftic ca m-am uitat, acum am pus o fata peste asa bunatate de personaj :((

Desigur, e foarte posibil sa fiu nedreapta cu filmul, o sa revin dupa ce o sa-l vad, daca o sa-l vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

hihi, pai asasinul orb de-abia-abia o incepusem (=10 pag) fix inainte sa se propuna tema noua la citim impreuna, si apoi m-ai corupt cu impreuna. sa vad ce incep azi, sunt cam... nehotarata

Mergi la inceput