Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mey, tot e bine ca citim ceva, macar afise (glumesc, nu m-am putut abtine, mai ales ca eu, in ultima vreme, am un spor de 5 pagini/zi - ca ma omoara o sinuzita - in ritmul asta ma apuca sfarsitul anului)
in alta ordine de idei, frumoasa ideea afisului.

in alta ordine de idei, eu sunt fericita ca am retras-o pe fi-mea de la gradinita, lu' fi-miu i-am spus ca merge numai la educatoarea care ii place, la abuzatoare i-am spus pa, am facut o gramada de ordine psihica la mine in apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Bun,deci eu ce citesc?
Nu ca as avea timp!Surpriza e ca a luat la mate S spre B,deci am treaba si va retin inutil.
Trebuie sa citesc cum sa il fac sa se concentreze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Sotron ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

N-ar fi cinstit!Vad ca cititi deja de vreo 20 de zile,deci treaba pare serioasa.Ma alatur ,cu drag, la urmatorul proiect de anvergura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai in ce clasa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Intr-a doua.Of!Nu e inafara subiectului ,ca ia si excelent ,insa nu stiu de ce nu se poate concentra, sa le dea bune.Tatal lui e f sensibil la calificative.Eu mai putin ,dar ma deranjeaza mai mult cind vad ce banal e testul ,ca stie sa- l faca si da rateuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai poate tre sa faceti cu el jocuri de concentrare. poate e uneori f stresat la teste (ma gandesc). adica daca intelege notiunile inseamna ca problema e pe altundeva.
joaca sah?
(in alta ordine de idei, eu nu am reusit niciodata sa invat tabla inmultirii - calculele le fac prin adunare ; inmultirile cu 6, 7 si 8 au fost cosmarul vietii mele. nu stiu daca e la capitolul inmultiri, dar poti verifica si pe zona aia - maica-mea incerca sa ma invete inmultirile cu rima - dar, din pacate, daca saseoriopt patrus'opt e ok, optorisase patrus'sase nu mai tine...)
vezi si tu, cauta cauza si convinge-ti sotul sa nu faca o tragedie din calificative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Intr-a doua.Of!Nu e inafara subiectului ,ca ia si excelent ,insa nu stiu de ce nu se poate concentra, sa le dea bune.Tatal lui e f sensibil la calificative.Eu mai putin ,dar ma deranjeaza mai mult cind vad ce banal e testul ,ca stie sa- l faca si da rateuri.

dulcetica


Poate se grabeste si din neatentie greseste uneori la teste banale.
Cu incurajare si mult exercitiu devine mai sigur pe el. Starnirea curiozitatii in autodepasire a functionat in cazul fiului meu.
La ore, imi spunea invatatoarea (in clasa a doua),avea obiceiul sa se concentreze la ceea ce citeau/spuneau colegii lui,cand ii venea randul se emotiona(isi pierdea concentrarea) si daca gresea ceva izbucnea in plans.
La varsta aceea,imi amintesc , cand trebuia sa citeasca lectura obligatorie (pentru ca lectiile din manual aproape ca le memora in clasa , eram disperata pe-atunci), eu citeam o pagina el pe urmatoarea,pana cand mi-a zis ca-l ,,doare gura" si prefera sa citeasca in gand . Foarte greu l-am determinat sa citeasca, cu matematica statea mult mai bine,mai tarziu incepuse sa citeasca dar in niciun caz ceea ce trebuia pentru scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Fumoasele straine- Mircea Cartarescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Oh,merci pentru sustinere!
El e foarte bun la mate,dar scrie incet si nu termina,uita sa adune vreo coloana etc.Problema nu cred ca e numai la el ,ci si la doamna-sa,care nu prea adapteaza volumul/cantitatea la nivelul de clasa a doua.
Da,facem sah si ii place.Aseara a jucat o partida cu mine si una cu taica-su.Pe mine m-a batut!E in faza in care mai triseaza.
Eu sint cam nebuna si uneori imi pierd rabdarea la lectii,tip si sperii copilul si probabil vecinii.Important e ca deja constientizez si asta e primul pas sa redresez.
Pare stresat de scoala ,ca azi dimineata imi cerea sa mai repetam si e stresat si de taica-su ,ca ascunsese caietul in sertarul biroului.Of!
Azi ma duc sa studiez niste carti de lectura.

Mergi la inceput