Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Aventuri din ultimele zile: am terminat Lolita. Mi-am revizuit total parerea, o gasesc intr-adevar o carte frumoasa si ultra-rafinata. Chiar daca indispune rau pe alocuri.
Apoi aveam chef de ceva usor, am pus mana in real - ca tot e promotie mare - pe un Cezar Petrescu, Calea Victoriei. Yep, o sarisem in liceu. Bine am facut , nu cred ca o termin nici acum.
Asa ca am luat la rand Cititorul lui Schlink. Rapida, frumusica. Vreau sa revad filmul - ale carui imagini mi s-au fixat chiar mai bine decat ale cartii, dar la care n-am avut rabdare pana la sfarsit (timpul de filme imi mananca rau din cel de somn, de multe ori renunt sa le vad pana la capat ).
Si tot incerc sa-mi fac chef & curaj sa incep Ada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Merci Ramona, maine trec pe la Carturesti si caut niste autori israelieni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Hannen, sunt curioasa cum o sa ti se para A thousand splendid suns, mai ales ca tu esti din interior, ca sa zic asa. Da-mi un feedback cand o termini (sunt curioasa, da' sa nu-ti inchipui ca vreau sa ne incaieram, departe de mine asta). Tot de Hosseini poti citi The kite runner - e f. draguta, nu-i genul de carte grea, dar iti stoarce ceva lacrimi

"Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Iarina,mi le-a recomandat o DC`ista draguta si iubita acum citeva luni .Stii de ce am lasat`o din mana in ultima clipa???
Tocmai pt. ca stiu ca o sa doara!Pt.ca stiu ca fiind in "interior" as vrea sa gasesc interiorul asa cum "trebuie" dar ma tem ca voi descoperi un interior "nezugravit,cu lucrurile vraiste".
Intelegi ce vreau sa zic.Nu stiu ,mi-a fost teama pt. ca eu traiesc intens si o carte si un film(si parerile strainilor de pe net) si nu vreau sa imi pun iar milioane de "de ce-uri".
Poate o sa`mi fac curaj sa le iau.



************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Maria-alexia, ma bucur ca ti-a placut 'Lolita! Nabokov nu-ti da confort niciodata, iti da multe altele:)
Nu lasa 'Calea Victoriei', nu-i asa rea, ai sa vezi

Eu am citit dintr-o suflare 'Mutilare' de Dan Stanca. Sunt chestii care mi-au placut foarte mult (unele imagini sunt de-o frumusete care-ti taie respiratia) si alte chestii care nu mi-au placut deloc. 'onirismele' nu mi-au placut niciodata, delirul mistic cu atat mai putin.

Cred ca o sa mai caut ceva scris de nenea asta. Voi ati citit ceva? V-o placut?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka inteleg ce vrei sa zici Acu' cu onirismul nu prea m-am impacat nici eu de-a lungul vietii, deci nu ti-as recomanda nimic.am intrat sa va zic ca am o mirare....nu prea am gasit scriitori israelieni prin librarii (tot imi vine sa scriu evrei, si nush de ce nu-mi vine, am senzatia c-o sa lezez pe careva) si m-am cam enervat....asa ca am decis sa fac niste cumparaturi de pe amazon, ma enevreaza sa stau la mana editurilor si a ce au chef sa traduca si renteaza

Mi-am facut comanda in engleza si germana, lista lunga, cel mai mult o astept pe Jhumpa Lahiri cu ultima ei carte Unaccustomed Earth. A citit-o cineva? Mi-a placut teribil Interpreter of maladies.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pe TVR1 e acum filmul Sylvia (Sylvia Plath)!!!!!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina
Mi-am facut comanda in engleza si germana, lista lunga, cel mai mult o astept pe Jhumpa Lahiri cu ultima ei carte Unaccustomed Earth. A citit-o cineva?


Slabuta rau :(( un fel de copy/paste nereusit, penibil chiar, al celorlalte culegeri de povesti(ri) cu indieni - marca Lahiri (sorry, nu-s fan ). Cu cartea asta, autoarea mi s-a parut captiva-n cercul ei cel strimt! Nimic nou!

maria-alexia, ma bucur ca ti-a placut Nabokov...

Io dau batai cu Ada (si-s complexata rau) si mai am de terminat Viata e in alta parte a lui Kundera si www.amazon.com/Burnt-Shadows-Novel-Kamila-Shamsie/dp/0312551878" target="_blank">Umbre arse a Kamilei Shamsie. Daca e sa recomand ceva pe anul asta/trecut-neaparut in romaneste e www.nytimes.com/2010/04/19/books/19harding.html" target="_blank">Tinkers a lui Paul Harding!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

aolica, apropo de 'Ada'! Si eu ii dau bataie si nu stiu cum se face ca exact atunci cand as citi ceva cu acribie am un zilion de catralioane de chestii de facut. De-alea cu 'trebuie, ca altfel..'

Sunt intr-o pasa cam ofticata din cauza asta. Mai ales ca m-as opri sa comentez la fiecare paragraf! In ritmul asta, o termin sigur pana de Craciun:)

Am cetit ieri 'Scarile Levantului', ca m-am fatait prin oras cu hartii (hartiile, actele, documentele ma sperie ingrozitor!) si cu caciuleli pe la decanate/rectorate (poate-poate imi da si mie cineva neste banisori sa plec la o conferinta:) si asta se poat citi in tramvai/autobuz:)

Edit: lilanda, e buna 'Umbre arse' asta? denizel, cum ti s-a parut filmul?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka iti placu Maalouf?
Lilanda, deci zici ca-i slabuta? ptiu, si ce-o mai asteptam....

Sanatate baietelului, corap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ha, deci nu-s doar io ramasa in urma cu ada ca mi-era si rusine sa zic ca n-am ajuns la jumatate da' in schimb am inceput sa fac calambururi, se uita de dimineata dentista la mine ca la dentist era si cu noaptea-n cap, cred ca am bulversat biata femeie.

(din cele de mai sus se intelege ca andrei e mai bine - ma rog, in masura in care poate fi bine un copil cu otita cu timpan perforat - poate scapa de antibiotice injectabile, tineti-mi pumnii la controlul de diseara)

Mergi la inceput