Ce citim azi?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ce ti-e si cu cartile astea vampiresti
Am evitat cu gratie nebunia Twilight, fenomenele de masa nu o atrag prea tare pe fiica-mea. Insa cand prietena ei cea mai buna s-a apucat de cartile din Casa Noptii a trebuit sa ma resemnez. Am pus o conditie: cumpar un singur volum pe luna.
A rezistat vreo 3 volume, pana a gasit pe net varianta originala, in engleza. Si s-a apucat s-o citeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

E draguta si Casa noptii...rrox3, bravo fetei tale ca citeste in engleza! Eu am citi Twilight si mi-a placut. Nu atit pentru vampiri, care pot fi numiti orice, numai vampiri nu...Auzi, vampiri care stralucesc in soare, Bram Stoker cred ca se rasuceste in mormint...Insa mi-a placut stilul, scriitoarea are un vocabular f bogat si scrie descriptiv. Imi luasem si cartile audio ca sa le pot asculta, face bine la imbogatirea vocabularului. Un amic de-al meu care o displace cu indirjire pe Meyers, zice ca scrie ca o mormona...
Eu am lasat vampirii deoparte pentru ca mi-a facut pofta corap de politiste. Asa ca am inceput cartile lui Janet Evanovich, pe cele unde Stephanie Plum este personajul principal. Simpatice...
Voi ce mai cititi?


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

De citit, n-am mai citit decat Dilema, da' am vazut Biutiful si a meritat fiecare minutel. O experienta foarte densa si un protagonist pe gustul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu am intrat intr-un vartej cu munca si abia acum am descoperit subiectul. M-am dezmortit pe la Generale:)
Intru sa va spun ca eu am descoperit-o pe Atwood (stiu , cam tarziu) si dupa ce am savurat Asasinul orb, sunt acum la Ochi de pisica. Nu stiu cum sa trag de ea sa nu se termine
Ramona, in afara de Amos Oz nu cred ca am citit alti scriitori israelieni, parca niste poezie, dar cred ca am sa-l caut pe David Grossman - s-o fi tradus ceva in romana de el? (sper ca nu-i iara traducere la a saptea mana, adica din engleza sau alta limba de circulatie, cum am patit cu Amos Oz, pt.ca nu cred sa n-avem traducatori buni din ebraica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Bey,mie mi`e rusine sa dau pe aici.Ma tot gindesc ca lumea buna are alte gusturi dar de cind am citit`o pe Ramona cu vampirii ei (si`am vazut ca nu ati luat`o la cataroaie) am zis sa ma bag si eu in seama.
De vreo 3 ani mi-am redescoperit vechea pasiune a copilariei si adolescentei.Am iubit sa citesc.citeam pe unde apucam (si noaptea pe intuneric spre disperarea alor mei).Acum am intrat tare in politiste,putin paranormal,mistery...(dupa ce am renuntat la vampiri,temporar).Bani sa am ca am de unde alege.
Acum nu am nimic nou(tot zic sa ajung la librarie si nu reusesc) si recitesc "Roadside Crosses" de Jeffery Deaver(autorul lui The Bone Collector)
Ramona,ai citit ceva de Simon Kernick?Eu abia l-am descoperit si prima carte citita "Relentless" este chiar un "nail biter".

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am dat Lolita deoparte pt 'Urzeala Regilor' lui Martin si imi place de nu o pot lasa din mana!! Multzam de pont cui mi=a zis de Martin! E super povestea si imi place f mult cum e scrisa cartea.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Indeed...bune gusturi. Eu citesc Preoteasa din Avalon de Marion Zimmer Bradley. E penultima din seria de sase. Pana acum pot spune ca am descoperit o abordare fericita a prea-utilizatei legende a lui Arthur.Citesc destul de incet pentru ca nu prea am timp de cand m-am insurat dar tot fur o ora pe zi. Necazul e ca m-am aruncat mai nou pe filme de razboi. Sper sa imi treaca asa cum mi-a trecut si cu filmele SF.

O posibila si plauzibila explicatie a conflictelor actuale

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

iarina, nu stiu ce sa-ti spun de autori israelieni tradusi in romana. Eu ii citesc in engleza. Stiu ca AB Yehoshua a fost tradus - Un divort tardiv - si a fost chiar o traducere reusita. Nu stiu cine l-a tradus si cartea a ramas acasa in Rom.
Si mie imi place Atwood, e deosebita...
hanen, nu l-am citit pe Kernick, dar l-am adaugat la lista de TBR.
La mine cititul merge dupa starea de spirit. Acum nu ma pot concentra suficient sa citesc o carte "grea" pe de o parte si am nevoie de evadarea pe care mi-o ofera cititul pe de alta parte. Cartile urban fantasy mi se par potrivite, baieti frumosi din astia "badass", multa actiune,citesc cite o carte pe zi/noapte.
Tocmai am terminat trei carti ale lui Lilith Saint Crow - este young adult si cu vampiriri si werewolves, f dragute. Seria este "Strange Angels" si astept cu nerabdare a patra carte.Seria este in stilul lui Vampire Academy.
Citesc o alta carte a lui St Crow acuma - Taken (nu-i la fel de buna ca si celelalte carti ale ei) si pe urma ma asteapta Cassandra Clare cu "Clockwork Angel" (ati citit seria ei The Mortal Instruments? Simpatica si aia).
Spor ca citit va doresc!



Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Hey,am venit sa ma laud.Am ajuns la librarie!
Si am luat Simon Kernick (again) cu The murder Exchange si James Patterson (e prima data cind il citesc) cu 9th Judgement.
am fost in dubii cu "The Help" a lui Kathryn Stocket si A Thousand Splendid Suns a lui Hosseini.
Am zis ca e prea mult pt. o zi,dar le am in agenda.

N-am avut timp sa va citesc ,revin acum sunt putin agitata(se tin cutremurele lant,ma duc sa verific fetele din Japonia)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Hannen, sunt curioasa cum o sa ti se para A thousand splendid suns, mai ales ca tu esti din interior, ca sa zic asa. Da-mi un feedback cand o termini (sunt curioasa, da' sa nu-ti inchipui ca vreau sa ne incaieram, departe de mine asta). Tot de Hosseini poti citi The kite runner - e f. draguta, nu-i genul de carte grea, dar iti stoarce ceva lacrimi

Mergi la inceput