Alaptare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

dimineata era pe bucatele de fructe moi. Era prin aug-sept, pepene galben, piersica, avocado stropit cu lamaie, para, mar copt, gutuie coapta in cuptor, am avut noroc ca se gaseau.
Dupa-amiaza era ora de bucatele de legume bagate la steamer, cartof, morcov, buchetele de conopida, buchetele de brocoli pe care le tavaleam prin putina branza de vaci. Ii mai faceam perisoare din carne de pui cu orez si morcov. Initial am incercat sa i le pun pe farfurie, dar facea un mare dezastru si arunca cu farfuria, asa ca i le puneam direct pe tavita de la scaun, tin minte ca odata a venit tatal meu si a intrebat de ce ii pun sa manance asa, ca la catei:))
Si, mama Doamne ce mai facea in jurul ei si cum se freca cu legumele in cap, o lasam doar in pampers la masa. Acum mi se pare f caraghios si rad cand imi aduc aminte dar atunci eram chiar f stresata.
Cereale n-a mancat niciodata, biscuiti servea doar d-aia de bebe (facuti de mine nu-i placeau, desi jur ca erau deliciosi), stiu ca seara ii puneam in fata un iaurt cu doi biscuiti in el si baga mana dupa ei.

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Ioana, cand ai povestit despre baietelul tau, parca o vedeam pe Mara mea. Ea are 1 an si 1 luna, suge si ziua, nu neaparat de foame, dar nu adoarme fara san.
Noaptea se trezeste de cate 5-6 ori pt tzitzi, adorm asa cum povestesti tu, cu ea sub brat, pt ca nu da drumul sanului.
Nici ea nu prea manca solide, dar de vreo luna e mai bine, a inceput sa manance mai diversificat.
Eu m-am inarmat cu rabdare, sper sa treaca si perioada asta. Nu vreau sa o intarc pana la 2 ani, nu accepta lapte praf si cred ca ar fi un chin sa o obisnuiesc, plus ca nu sunt convinsa ca ar fi mai sanatos. Imi pare rau ca nu stiu ce sfat sa iti dau, dar nu esti singura, te inteleg perfect .
Dintisori are? Eu mai pun suptul asta continuu noaptea si pe seama eruptiei dentare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Misiaka spune:

noi am scos alaptatul noaptea de la 3 luni ... sa invatat asa si nu a mai cerut decat dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

... ce frumos, sa scoti alaptatul seara de pe la 3luni... eu la varsta aia n-am stiut despre asta, iar acum e prea tarziu...

Si da, cred ca il voi alapta si eu pana pe la 2 ani, daca s-o putea, chiar daca , probabil, dupa aceea vor fi probleme cu dormitul la el in patut... cred ca o s-o mai duc asa pe tzitzi, cat s-o mai putea...

Adevarul e ca azi am observat ca tocmai ii mai sparge gingia inca un dintisor, deci si de la asta era marait... Sapt asta mi-a fost pe antibiotic, ca era racit si cu nasul blocat de nu putea sa suga si il apuca plansul de suparare... de aia nici n-am mai dat pe aici in ultimele zile, va rog sa ma iertati

Macar am de acasa pompita de scos mucii la bebelus, si cu aia m-am descurcat, ca altfel nu stiu ce ma faceam... Acum in sfarsit pare sa fie mai spre bine, doarme mai mult,suge mai usor, deci se insanatoseste.

Va multumesc ca nu m-ati uitat si imi scrieti in continuare, numai bine tuturor

PS:bucatelele de fructe imi imaginez ca i le dadeai fierte...?
Stefi are 5 dintzisori, dar parca tot mi-e frica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Nu am dat fructe fierte - doar legumele fierte.
Fructele mai moi - de genul pepene piersici, caise, para moale... de-astea

Cat despre scosul suptului noaptea... eu zic sa nu-ti faci probleme. Daca copilul vrea sa nu suga noaptea si doarme mai profund somn mai lung noaptea, asta tine de copil nu de ce facem noi - asta e parerea mea.
Suptul de noapte are efect f bun pe lactatie - un supt pe noapte - care se muta treptat spre dimineata. A mea sugea una la 11 noaptea si apoi pe la 5.

Daca ii ies dintisorii e bine ca suge - asta calmeaza plus ca laptele matern ii ajuta imunitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

Draga Oana,

Multumesc frumos pentru tot
Voi incerca si eu

Numai bine

Mergi la inceput