Alaptare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

Dragele mele,

vreau mult sa va multumesc inca o data pentru mesajele voastre, m-au ajutat mult! Am inteles ca nu doar eu am trecut prin asa ceva, am inteles ca mai am inca de asteptat - cu rabdare - dar totusi va trece, cam dupa 1an si jumatate (cica pe la varsta aia le dispare dorinta/reflexul de a suge), dar si ca, atunci cand sunt disperata, pot scrie aici problema mea si cineva SIGUR imi va raspunde.

Sa va spun sincer, ma simt de parca mi-am facut in voi niste prietene! Si chiar de o fi si voi trage si eu la fel ca adra_bell (felicitarile mele pentru rezistenta de fier de care ai dat dovada!!! si, inca ceva: pe fetita mea o cheama Andra, deci aproape ca pe tine) imi voi aminti ca nu sunt singura care a trecut prin asa ceva, si ca totul se va rezolva cu bine.

Am de gand ca in seara aceasta sa impachetez sterilizatorul la loc in cutie, si sa scot sticlele si biberoanele din dulap, si sa merg in continuare pe san si lichide baute cu paiul. Urati-mi noroc, pt ca intr-un fel perspectiva ma sperie, deoarece in ultima vreme bebe a preferat mai mult sanul, iar mancarea o lua cu doua degetzele si ii dadea drumul pe jos, in lateral, langa scaune...

Azi nu mi-a mancat brocoli, decat foarte putin, amestecat cu cartof - cu care era obisnuit - iar morcovul lua putin in gura, il scotea pe buza, il sugea inapoi, apoi iar pe buza, de 4-5 ori, dupa care il scuipa ... dar voi mai incerca, probabil trebuie sa se obisnuiasca cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ioana, mult, mult succes! Si te felicit pentru decizia luata. Eu te intrebam de cereale. Uite ce am folosit noi http://www.babypoint.ro/?ct=shopbrowse&id_prodgroup=68 si http://www.babypoint.ro/?ct=shopbrowse&id_prodgroup=66 , cumparate chiar de pe site-ul lor.

Cand ii pregatesti mancarea, foloseste plantele aromatice, de gen busuioc, cimbru, maghiran, oregano, salvie, rozmarin. Ele dau gust mai placut alimentelor.
Pentru alergiile alimentare, ar fi bine sa-i faci niste teste, poate copilul nu are problema surorii lui si atunci si poate bucura de beneficiile aduse de banane, kiwi, avocado, peste, etc.

Daca vrei sa iti dam ceva retete pe care noi le-am folosit cu succes la copilasii nostri, poate te ajuta...

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

Draga mea Bebe Beca,

Multumesc mult pentru sugestii, dar, asa cum am spus, le-am incercat si el nu a fost receptiv la nici unele...crezi ca ar trebui sa incerc din nou?

M-as bucura mult daca mi-ai putea trimite retete de bebelusi, pentru ca nu prea am idei in domeniul acesta... rusine sa-mi fie, dar asta e! Fata am crescut-o cu borcanele si prafuri din astea, si nici prin cap nu mi-a trecut ca baietelul n-o sa vrea, deci nu m-am pregatit deloc...

Si chiar am gatit reteta aceea de conopida, si toti am papat de zor! Asa ca multumesc din nou Adrei Bell si tuturor celor care imi vor mai scrie! Ai dreptate, Bebe Beca, si adevarul e ca nici nu m-am gandit pana acum sa adaug verdeturi aromatizante la papica lui Stefanel (doar am zis ca ma simt de parca nici nu mai pot sa gandesc, si zau ca n-am mintit)...stiam doar ca trebuie evitat patrunjelul (flat) rurtit, si sa iau doar cretz, dar in rest...nici macar sare nu pun, ca cica e mai bine sa amani pe cat posibil... Am prin casa Oregano si alte cele, asa ca le voi folosi. Multumesc mult pt sugestie!

Va pupicesc si mai vorbim
Multa sanatate voua si copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

o reteta care a prins tare bine la noi:

paste stelute
rosii
usturoi
busuioc roaspat
mozzarella

in tigaie pun usturoiul, rosii taiate cubulete si busuiocul si le "calesc" (eu nu folosesc ulei) cu putina apa. Separat fierb stelutele. dupa ce se face sosul de rosii adaug pastele si apoi mozzarella taiata cubulete si amestec pana ce se topeste mozzarella.

Si cred ca ar trebui sa mai incerci cu cerealele.
Si eu am dat copiilor borcanase, fetita mijlocie inca mai mananca uneori, atunci cand suntem pe drum sau nu apuc sa-i fac mancare.

Mai poti incerca reteta asta http://adamache-laura.blogspot.com/2008/11/rsti.html modificand cantitatile si, eventual, dscotand sarea si piperul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

http://www.petitchef.ro/retete/felul-principal/dovlecei-cu-ton-la-cuptor-fid-1198001?in=nl_daily&utm_source=daily_menu&utm_medium=email&utm_campaign=Menu_email&utm_content=photo

http://www.retetevegetariene.ro/carte-de-bucate/cartofi-umpluti-cu-cascaval-si-ciuperci

http://adamache-laura.blogspot.com/2008/09/mancarica-de-conopida-cu-pui.html

http://www.retetevegetariene.ro/carte-de-bucate/gnoki-florentin-5-portii

Sau poate ar fi bine sa incepi duversificarea din nou, cu legume facute la abur, fructe, etc si apoi sa treci la mancare. cum crezi tu ca este mai bine.

http://www.wholesomebabyfood.com/ aici este un site cu info, insa parca este mai potrivit pt copiii sub 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

Cred c-ar fi o idee buna sa incep iar diversificarea... Stefanel are o eczema sub genunchi de vreo luna, si nu reusesc sa-mi dau seama de la ce... mai nou m-am gandit ca poate nu e de la ce mananca el , ci de la ce mananc eu... si parca in zilele cand beau foarte putina cafea pata aceea arata mai bine...

O sa-mi spuneti probabil sa nu mai beau deloc... dar sincera sa fiu nu cred ca as renunta... si asa, inainte sa raman insarcinata beam 5-6 CANI/zi, iar acum lungesc o cana toata ziua, doar mai iau cate o gura din cand in cand din ea... Azi voi schimba marca, mi-am luat una naturala, in loc de cea instant pe care o beam zilele astea, si sa vedem daca observ vreo imbunatatire...

Multumesc f mult pt toate link-urile trimise, si mai ales pt cel cu programul alimentar al unui bebelus. Eu am tot cautat de mai multe ori asa ceva pe net, dar nu am gasit. Asa ca macar acum am o idee, iar alimentele pe care nu le folosesc le voi inlocui cu altceva.

Pupici dulci si mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ioana, dar il lasi si pe el sa incerce sa manance singur? sa-i pui la dispozitie bucatele de legume fierte la abur, bucatele de fructe, de exemplu fii-mea a intrat in greva piureurilor pe la 9 luni, nu mai vroia sa manance nimic si chiar n-a mancat timp de 3 zile, pana mi-a dat prin cap sa-i pun la dispozitie, pe tavita ei diverse bucatele de fructe si legume

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

Draga Adra,

Stefanael al meu, n-as putea spune ca e in greva pireurilor, ci e in greva linguritei. Adica vrea sa se hraneasca singur. Ii pun pe tavita lui bucatele de mancare si se hraneste singur, desi bine-inteles ca mai mult ii scapa din mana pana ajunge la gura, iar daca vreau sa-i dau pireuri, atunci ori il las pe el sa se balaceasca in ele, ori tinem impreuna lingurita si ne luptam sa o ducem impreuna de la castronel la gura. Uneori ii pun pireu in lingurita si i-o las pe tavita, el o ia, mananca, si apoi arunca lingurita pe jos. Deci o luam de la capat, cu alta lingurita.

Vedeti asadar ca nu ma las, ci insist sa il hranesc solide...

Acum ca am totusi o idee mai buna despre ce si cum ar trebui sa manance, sper sa-mi fie mai usor.

Chiar dupa ce termin de scris acest mesaj m-am pregatit sa-mi iau notite de pe site-ul de la voi, asa ca imi voi face un plan pe zile si ore.

Ma dispera chestia cu 4 zile la un nou aliment, insa are sens, si pt mine e important.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

exact, greva linguritei, prin asta am trecut si noi, cum vedea lingurita o pocnea de-mi sarea cat colo. In disperare de cauza, 10 zile n-am mai hranit-o cu lingurita, i-am pus bucatele pe tavita sa mannace singura. La inceput nici nu-si nimerea gura, le scapa pe jos, se ineca, dar in zilele alea a invatat cat de cat sa manance. Apoi a acceptat si lingurita, dar piureuri n-a mai mancat, decat mancare taiata bucatele

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

si cand ai trecut-o pe bucatele de mancare, ce-i dadeai?

eu momentan ma ghidez dupa site-ul ala care explica diversificarea, dar parca tot nu se satura. Iar dimineata, infara de paine n-am ce sa-i dau ca sa se hraneasca singur...caci cerealele, pireul de fructe sau iaurtelul trebuie cu lingurita...si mi-e clar ca nu se satura...
?

Mergi la inceput