Alaptare

Alaptare | Autor: Ioana2011

Link direct la acest mesaj

Buna seara, dragele mele

Eu sunt noua pe aici, deci nu stiu exact cum merg treburile, dar sper sa ma obisnuiesc.

Va cer sfatul intrucat am un baietel de aproape 1an, pentru care alaptatul inca mai e mancarea de baza, si eu sunt epuizata. Ma simt de parca nici nu mai pot sa gandesc, de cele mai multe ori.

Sotul munceste toata ziua, in fiecare zi, iar seara cand ajunge acasa doar stam la masa, se joaca putin cu copii si apoi ii pune la somn. Cam asta e ajutorul de la el. Si cum nu stam in Romania, nici nu am pe cineva din familie care sa ma ajute. Toate sunt pe capul meu!

Sa va mai spun ca bebe doarme doar daca are tzatza in gura, deci doarme in pat cu mine, iar eu doar in pozitie sucita, cu el sub bratz,ca sa zic asa.

Deci imi doresc sa incetez alaptarea si sa-i dau copilului lapte praf (pe care pana acum l-a refuzat cu indarjire), si s-l fac sa doarma in patutul lui, in sperantza ca astfel voi putea si eu sa imi revin si sa mai capat putere.

Ce ma sfatuiti? Cum ar fi mai bine sa procedez?

Bebe al meu mananca doar bucatele de paine,pui si cascaval ras la orice ora, si mai ia in general cateva linguritze de iaurt ori de pireu de fructe. Ii place sa bea apa si suc de portocale. Uneuri ii dau spanac amestecat cu branza de vaci, si cam atat, in rest nu vrea nimic, doar san. Stiu ca nu e bine, si ma gandesc ca daca il mut pe sticla o sa-mi fie si mie mai usor sa-i pregatesc supica sau legume fierte...

Va multumesc anticipat pentru mesaje. Sunt constienta ca am mai multe probleme de rezolvat, dar eu sper ca totul va fi ok dupa ce il obisnuiesc cu laptele praf...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Fata mea are 2 ani si 9 luni - incerc sa o intarc cu "pacalici" de genul ca numai seara ii mai dau sanul - in rest ii spun ca nu mai face lapte tzitzi ca e mare fetitza.

Si totusi, nu o pot lamuri sa doarma la ea in pat in anumite perioade - cand i se pune ei, tot de mine e lipita macar ca nu mai suge noaptea nici nu mai stiu de cand.

Nu cred ca te ajuta ce-ti spun - dar problema e ca daca treci la biberon o sa-ti ia foarte mult sa-i faci biberonul, plus ca daca e in puterea noptii... e si mai si.
Pentru baiatul meu am avut biberon (am esuat cu alaptatul la primul) si m-am trezit in fuga dimineata de dimineata ca plangea dupa biberon. Apoi, doamne fereste sa plec undeva si sa uit sticla acasa - aia preferata..
Cu fetitza, macar ca ma simt si eu obosita de aproape 3 ani de supt, macar am dormit langa ea.
Spatele mi l-am rezolvat cu bowen - m-au lasat rapid durerile.

Bafta - decizia e numai a ta sanatate multa!
(pe la 1 an si ceva a rarit-o cu tzitzi pentru ca a devenit independenta si se luat cu treaba prin casa - adica cu joaca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

In afara de baietelul de un an mai ai un copil? Ce varsta are?

Aproape un an e o vasrta foarte solicitanta, si poate ce te oboseste in afara de alpatat e totul, casa, dereticatul, toata grija de copil. Incearca sa te odihnesti cand poti, la somnul lui de zi, nu e deloc izolat ce traiesti tu, toate am trecut prin asta.

ai incercat sa-i dai banana, paste fainoase, carne (hamburger) taiat in cubulete? poate incepe sa guste din alimentele pe care le consumati si voi in casa.

"Deci imi doresc sa incetez alaptarea si sa-i dau copilului lapte praf (pe care pana acum l-a refuzat cu indarjire), si s-l fac sa doarma in patutul lui, in sperantza ca astfel voi putea si eu sa imi revin si sa mai capat putere.

Ce ma sfatuiti? Cum ar fi mai bine sa procedez?"

Personal nu cred ca e o solutie bineronul acuma, cred ca te va cere la fel noaptea si ca pe langa piureuri si supite o sa mai ai de pregatit si laptele. Dar limitele doar tu ti le cunosti, daca pana aici ai ajuns si nu mai poti doar tu poti decide.

Cred ca ti-ar prinde bine sa te intalnesti cu alte mame cu bebelusi, sa vorbesti despre cum te simti. Sunt sigura ca sunt grupuri de mame la care poti ajunge usor, o sa vezi lucrurile mai clar daca vorbesti despre situatia pe care o traiesti.

asa a fost

mes p’tits riens


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ioana, din pacate nu garanteaza laptele praf inexistenta trezirilor peste noapte. Si nu stiu daca o sa iti convinsa sa stai noaptea sa pregatesti biberoanele, atunci cand se va trezi.

Ce fel de mancare ii dai seara? Ai incercat cereale de noapte buna?

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

eu zic ca daca te simti epuizata si simti ca intarcandu-l te vei putea relaxa tu mai mult(chiar si numai psihic)atunci e ok s-al intarci,are deja un an e suficient cat a fost alaptat,de acum oricum baza trebuie sa fie hrana solida si nu laptele,indiferent de care e
am citit chiar aici pe forum multe mamici care scriau ca dupa ce au intarcat puii au mancat hrana mult mai bine si mai diversificat decat inainte
in nici un caz nu ii mai ajunge doar laptele matern la varsta asta si daca zici ca hrana solida doar ciuguleste sa nu te trezesti peste ceva timp cu diverse carente
si prepararea laptelui praf dureaza max 1 min asta ca tot vad ca iti zice toata lumea ca o sa pierzi timpul facand biberoane
succes,decizia iti apartine!



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Nushulica, dupa ce s-a intarcat fata mea, la 1 an si 2 luni, i-am dat lapte praf. Si noaptea, chiauna de somn, nu era tocmai o placere sa numeri masuri de lapte. Recunosc, de multe ori am repetat, pt ca ma incurcam in numarat. Mult mai usor sa strecori sanul in gura copilului. Unde pui ca e si mai sanatos.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si Tudor Andrei (16.02.2011)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

ioana din pacate stiu si eu cum e sa numeri masurile de lapte praf in miezul noptii chiauna de somn.dar asa cum am scris alegerea ii apartine ei , ea stie mai bine care ii sunt limitele si consider ca daca pt ea e ok acum sa intarce copilul si asta ar face-o mai disponibila si mai "fericita" asta ar fi un avantak si pt copil
si oricum dupa 1an trezirile de noapte ale copilului nu mai sunt atat de dese ca ale unui sugar eu imi aduc aminte ca david pe la 1an si 2-3luni manca seara la 12 cand ma culcam eu un biberon si apoi ii mai faceam pe la 5-6dimineata dupa care mai dormeam cate 2-3 ore functie de ora lui de trezire...deci practic ma trezeam o singura data

inca o data zic,ca nu vreau sa imi ridic forumul in cap sau mamicile pro alaptare pana la 2-3 sau chiar 4 ani,eu nu i-am zis gata intraca-l ci am sfatuit-o ca daca asta ar face-o mai linistita,mai odihnita,mai fericita si mai cum vreti voi e ok...nu e asa o mare tragedie sa intarci copilul de 1 an

si oricum noi aici putem sa dam ce sfaturi vrem ca pana la urma tot cum vrea puiul va fi ca doar nu il poti intarca fortat,nicio mamica nu ar avea asemenea suflet



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana2011 spune:

Dragele mele,

Va multumesc mult pentru sfaturi si pareri!
Dimineata incepusem sa ma ingrijorez vazand ca tot doar 1 singur raspuns am...

Intre timp am citit pe alt site cum un pediatru a recomandat pt bebeii care refuza sticla sau canita trecerea direct la bautul cu ajutorul paiului... Cica tehnica de sugere e asemanatoare cu suptul la san, spre deosebire de suptul din biberon care e complet diferit.

Asa ca azi, fiind in oras, i-am dat puiului meu sa bea apa cu paiul, pt ca asta era singurul lichid pe care il accepta in sticla, suculetul mi l-a baut din toate tipurile de canita recomandat pt diverse varste, iar cand am ajuns acasa tot cu paiul a vrut, refuzand biberonul. Ceea ce m-a facut sa inteleg, odata in plus, ca probabil el e unul dintre acei copii care nu o sa accepte sticla, la fel cum nu accepta nici suzeta...

Poate veti spune ca ma contrazic... asa ca voi explica mai detaliat... ca i-am dat suculet de fructe de pe la 6 luni... mai intai cu linguritza, si apoi cu canita de 4luni ...si tot asa... iar la 10 luni am inceput sa-i dau apa in sticla, ca sa se obisnuiasca cu biberonul, si sa fie mai usor pentru cand va trebui sa bea lapte praf.

Insa, dupa experientza de azi, probabil ii voi da toate lichidele cu paiul de acum inaite...

Si ma mai intreba cineva daca mai am inca un copil, pe langa bebica... Ei bine, da, am o fetita de aproape 10ani, pe care am crescut-o cu lapte praf... si la ora asta mi se pare SF ca de la 8luni ea dormea in patutul ei, in camera ei, de la 7pm la 7am....

Sotul meu imi spunea azi dimineata, ca la 7am, cand l-a auzit pe bebe ca s-a trezit, si-a spus in sinea lui : "Nu cred ca intr-adevar s-a trezit, cred ca visez... " ...insa ... bebe chiar nu mai vroia sa doarma...

Chiar si eu, daca ma credeti, cand scriu aceste vorbe, imi simt ochii incetzosatzi de oboseala...

Dar, trebuie sa rezist, nu-i asa? Am de gand sa spal vasele fuga-fuga si apoi ma duc sa iau bebica de la sot, ca sa poata si el sa se odihneasca pt munca...

Sunt constienta ca probabil ar trebui sa fiu mai atenta ce-i dau sa manance, si sa fie mai satios, asa ca azi mi-am luat steamer, ca sa-i fac legume... chiar am de gand sa insist mai mult ca pana acum, pt ca saracul Stefanel s-a constipat cam tare sapt asta, si nici nu-i de mirare, la cat cascaval, pireu de mar si iaurt baga...

Problema mea e si ca nu vreau sa ii dau babana, Kiwi, capsuni, avocado, peste, intrucat fata mea e alergica la aceste alimente, si cred ca si el e la fel...

Deocamdata bebe a papat mango si para... spanac si cartofi... pui si ficatzel... galbenus de ou amestecat cu iaurt...
Iar pentru maine am luat brocoli si morcov... ce alte legume mi-ati sugera sa-i dau? Am de gand sa le gatesc in abur si sa i le dau "soldatzei"...Sper sa il ajute si cu digestia si cu somnul...si cu eventualele carentze de vitamine acumulate pana in prezent.

PS:Ma intreba cineva daca am incercat sa-i dau cereale...am incercat, da, mai multe feluri, si pentru varste diferite, insa nu i-au placut sub nici o forma. In schimb prefera mancarea facuta in casa, si nu ma supar, deoarece cred ca-i mai sanatos asa.

Va multzumesc din inima.
Cu mult drag, Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Ioana, eu pe la un an le-am dat copiilor ciorbita de care faceam pt noi - si alte feluri de mancare.
Le fac si acum pe cat posibil sanatos - fara prajeli, fara prea multa sare etc, ideea e ca amandoi copii au fost foarte receptivi ca papa aceeasi mancare ca oamenii mari
E doar o idee - iar cu suptul... copilul precis e sanatos pentru ca primeste din laptele tau - si asimileaza tot fata de alte alimente.
Numai ca pentru tine e greu sa tot faci portii mari de lapte de aia ar fi bine sa pape mai multa mancare si sa suga mai putin.

Bafta mare - eu cred ca mai creste putin si o ia la picior prin lumea mare si o sa aiba alta ocupatie decat tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

huh.. am uitat - faza cu paiul, fiica-mea tot asa, prefera sa bea cu paiul cand e foarte obosita. In rest din pahar. La nici unul dintre copii n-am reusit sa le "introduc" canitzele astea super-shmechere - amandoi foarte conservatori au preferat paharul, cel mul paiul normal pe langa asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Pentru noi perioada dintre un an si un an jumate a fost foarte solicitanta. Fetita mea se trezea de 6-7 ori pe noapte, media, ca avea nopti in care se trezea si de 9-10 ori, sugea f putin si se culca la loc. Mi-era clar ca se trezeste sa verifice daca eu mai sunt acolo, pentru siguranta, in niciun caz de foame sau sete. Am pus acest comportament pe seama noilor achizitii legate de vorbire si mers, ca dinti nu i-au iesit in aceasta perioada. In fine, a trecut, e drept ca eram epuizata ziua si destul de nervoasa de la privarea de somn, nici macar peste zi nu dormea bine, se trezea la fiecare jumatate de ora si trebuia sa o linistesc tot cu sanul.
Dupa un an jumate, in doar 2 luni, s-a schimbat radical, a devenit mai putin pasionata de san, a inceput sa doarma toata noaptea legat, fara nicio trezire. Pana la doi ani s-a intarcat renuntand treptat la cate o masa de lapte
Rabdare, multa rabdare, daca mai poti, nu cred ca laptele praf e o solutie

Editez ca sa-ti raspund si in continuare:
Lapte praf nu i-am dat nici macar o picatura, lapte de vaca a inceput sa bea pe la 2.6 ani, adica la juma de an dupa intarcare, dar manca branza, cascaval si iaurt.
Cereale nu a mancat niciodata, de niciun tip, in schimb rontaia toata ziua rondele de orez.

Incearca cu dovleac copt, cartof dulce, fasole verde, pepene galben, piersica, conopida, dovlecel, gogosar, para
Nu stiu daca strugurii merg la aceasta varsta, am uitat, dar imi amintesc ca la un moment dat ii cumparam un soi de struguri fara samburi.

Uite si o reteta din ce manca fii-mea la un an, acum imi pare rau ca nu le-am notat pe toate, le-am uitat si vine bebedoi
Ficatelul de pui i-l dai ca atare? e cam amar asa, mai bine ii faci un pateu cu un strop de unt si putina carne de pui la blender, sau ficat de pui+unt+legume
Cartof copt nu-i dai? Paste (sunt unele mici, mici ca niste bobite) cu legume sau cu branza

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput