Buburuze de Ianuarie-Februarie 2011 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

eee ...astazi am marit timpul si iaca ca am ajuns la 1h15min
insa.. mititica de azi dimi si pana acum se screme , se chinuieste,se frichineste,se incolaceste , se indoaie , se face arculet , se intinde si se urla... URLA pt cate un amarat si leshinat de partz .
Doamne cum se chinuie... as vrea sa o ajut... ... aproape nimi nu merge ... ... mi-e teama.. cred ca ma asteapta o noua noapte alba.... nu stiu dspre voi dar daca puiul pune capul la nani de la 19 la 19:30 cel tarziu ma culc si eu... ca sa pot face fata peste noapte... altfel...

haide sa aveti bebei fara dureri si o noapte linistita

ps: incepem sa stam cu ochii pe posta dupa colacei ?!

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Ce faceti mamicilor?
Sper ca mai bine decat mine! In continuare ne luptam cu colicii, mami doarme cam 3-4 ore pe noapte, si sincer nu stiu cat o sa mai pot! Singurul lucru care ma face sa rezist, este zambetul micutului meu, cand il vad uit de toate!
Fetele, care ati depus actele pt CIC , cererea de suspendare a contractului de munca, trebuie vizata si de ITM?? ca eu ma gandeam ca fac un drum la serv si o obtin repede aprobata! Si inca ceva, pt stimulentul de insertie, ala de 5 mil, voi ati inteles ca trebuie facuta cerere lunar? sau e suficienta o cerere facuta la inceputul reluarii activitatii?

pitici si mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Astazi am fost la un alt pediatru, n am mai avut rabdare pana ma primeste dr meu, adica miercuri.
Dr asta mi a schimbat vit D3 in vigantol, caci ar fi mai bun, si vigantolul sa l schimb dupa 2 saptamani ca nu si mai face efectul, chiar daca pe el scrie o luna.
Pt tremur de picior ne a dat calciu cate 6 ml pe zi, 3 dimineata si 3 seara si daca nu se rezolva sa mergem la neurolog,,,,sper din suflet sa se rezolve.
Iar culoarea din jurul guritei e normala. Am uitat sa i spun sa se uite ea daca mai are torticolis.

mami fericita cu Stefan 12.01.2011
Dumnezeu ne va ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Citat:
citat din mesajul lui vasilasanita

Astazi am fost la un alt pediatru, n am mai avut rabdare pana ma primeste dr meu, adica miercuri.
Dr asta mi a schimbat vit D3 in vigantol, caci ar fi mai bun, si vigantolul sa l schimb dupa 2 saptamani ca nu si mai face efectul, chiar daca pe el scrie o luna.
Pt tremur de picior ne a dat calciu cate 6 ml pe zi, 3 dimineata si 3 seara si daca nu se rezolva sa mergem la neurolog,,,,sper din suflet sa se rezolve.
Iar culoarea din jurul guritei e normala. Am uitat sa i spun sa se uite ea daca mai are torticolis.

mami fericita cu Stefan 12.01.2011
Dumnezeu ne va ajuta sa fie bine!


Buna,

Si noi avem pb asta cu tremuratul din picior, am scris mai in urma. Unii dr. au zis ca e ceva normal (de la imaturitatea sistemului nervos) si altii ne-au dat calciu (jumate de fiole, 10 zile pe luna timp de 3 luni). Sa vedem...Il simteai si in burtica cum i se zbate piciorusul?
Multa santate


Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

Ce faceti mamicilor?
Sper ca mai bine decat mine! In continuare ne luptam cu colicii, mami doarme cam 3-4 ore pe noapte, si sincer nu stiu cat o sa mai pot! Singurul lucru care ma face sa rezist, este zambetul micutului meu, cand il vad uit de toate!
Fetele, care ati depus actele pt CIC , cererea de suspendare a contractului de munca, trebuie vizata si de ITM?? ca eu ma gandeam ca fac un drum la serv si o obtin repede aprobata! Si inca ceva, pt stimulentul de insertie, ala de 5 mil, voi ati inteles ca trebuie facuta cerere lunar? sau e suficienta o cerere facuta la inceputul reluarii activitatii?

pitici si mamici

Cea mai fericita mamica de Andrei


eu am dat cerea asa, nevizata de nimeni si a fost ok.

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

Stie cineva unde se depun actele pt indemnizatie pentru sectorul 5?
plsssssssssss

Mamica de Darius Alexandru 2.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Blue_night, am primit colacelul, iti multumesc foarte mult!
Abia ateptam sa facem baie cu el .

Eu tot intepenita de spate sunt, maine o sa vina mama sa ma ajute, sotul trebuie sa mearga la servici. Bebelul meu macar a fost cuminte zilele astea. Probabil ca si datorita plimbarilor afara. Eu nu m-am mai putut indrepta de spate, abia cobor din pat dar nu m-am lasat, am iesi cu tati si bebe afara. Nu puteam sa merg fara sa ma tin de ceva, ma sprijineam pe carcuior si asa cocarjata ajungeam pana la banca unde ma asezam iar tati il plimba. Nu rezistam sa stiu ca stau in casa pe vremea asta frumoasa....

Noi in magazine nu am mers deloc si nici nu avem de gand, facem lista si tati cumpara tot. Sau sta tati acasa si plec eu.
Sa creasca mari si sanatosi bebelusii care implinesc azi una, doua sau trei lunite!


2 sarcini oprite in evolutie la 8 s - MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Am revenit si noi din prima plimbare pe-afara, am stat vreo ora, si la noi e soare, dar nu ca la voi 15 grade, la noi sunt -3, pentru Canada insa inseamna ca vine primavara
Piticul a stat cu ochii inchisi, nu cred ca a dormit ca tot molfaia la suzi, l-a enervat teribil caciulita dar i-am pus-o afara, asa ca n-a mai comentat decat cu un scancet mic.

Cu somnul eu sunt copil din ala bionic care nu lasa lumea sa doarma, toata lumea care a stat cu mine cat am fost mica tine sa-mi repete de cand ma stiu Vai ce copil rau ai mai fost! Mama a rezistat cu mine o luna dupa care m-a pasat la bunica dinspre tata (bine, tocmai prmisera repartitie dupa terminarea facultatii intr-un sat departe si aveau numai o camera de camin la dispozitie, insa totusi, eu nu mi-as lasa copilul de-o luna, pentru nimic in lume, asta e insa alta poveste...)
Ei bine bunica dinspre tata a rezistat 2 zile! Dupa doua zile m-s impachetat frumos si m-a dus la spital la bunica dinspre mama si a zis ca daca nu ma ia in momentul ala ma duce la Orfelinat. A zis ca pe sora-mea care avea 4 ani o tine, insa pe mine nu.

BUnica dinspre mama ce sa faca biata, a semnat pe proprie raspundere, era abia operata, si a iesit din spital. Cica era sa lesine pana a ajuns acasa, cu carutul cu mine si cu sora-mea de mana, cu boccelutele de lucruri. In fine, povesti. Si bunica-mea dinspre mama nu prea a rezistat mult, a chemat-o pe mama ei, adica strabunica sa o ajute, statea noptile cu mine in brate si ma legana, ca bunica-mea avea si ea servici a doua zi. Insa bine macar ca nu m-a dat la Orfelinat, cum voia sa faca cealalta.

Asa, si eu de cand ma stiu am urat somnul, functionez perfect si cu 6 ore de somn, nu ma deranjeaza sa ma trezesc noaptea, energie am cat 10. Pai sambata la ora 6,30 bantuiam prin casa. Toti dormeau tun, inclusiv bb mic si eu imi faceam cafeaua ca nu mai puteam dormi neam. Mereu zic cand pleaca Patrick la gradi ca o sa mai dorm putin, mai ales dupa o noapte mai agitata (ca mai am nopti cand bebe sta treaz de pe la 3 pana pe la 6) insa niciodata nu dorm. Ma iau cu altele si mi se pare ca pierd vremea dormind.
A, si-mi aduc aminte cat se chinuia lumea cu mine sa ma faca sa dorm la pranz, nu puteam si pace. Nici la gradinita, nici acum nu pot cand ma mai pun cu Patrick la amiaza. Momentele alea sunt cele mai urate din copilaria mea. STateam cu ochii inchisi si ma prefaceam, numai sa nu ma certe lumea. Si mi se pareau ca trec secole...Cred ca asa am inceput sa visez cu ochii deschisi la cai verzi pe pereti.

Patrick e ca mine, a inceput deja sa nu mai doarma la pranz decat cand e obosit mort, eu nu-l oblig, ca stiu ce inseamna. Asta micu insa vad ca seamana cu tati, care ar dormi si 20 de ore in sir daca l-ar lasa cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

ABRAMBURIKA, felicitari! yupi, se lasa cu la noi in cuib!!
DOLORESS, frumos spus! Si ce bebeloi muminte ai tu acolo!

Pup mamicile obosite!

LA MULTI ANI sarbatoritilor zilei!

Veste buna: ne-a cazut buricul azi! Doamne, ca faceam 2 luni acushica... Deci Ziki, nu erai singura cu buric si zgaiba la purtator! Cu mentiunea ca noi am facut baita, cand am vazut ca se ingroasa gluma (ne spusese dr ca era neobisnuit de gros cordonul ombilical, asa ca dupa prima saptamana acasa am sarit in cadita cu putina apa...)

Veste rea: de 2 zile incepuse sa faca kkcica si in timpul somnului (care dura maxim o ora, si ala chinuit) si in timpul mesei, asta doar in timpul zilei (azi noapte fara caca, ca de obicei); plangea de mi se rupea sufletu si ar fi mancat non stop; m-am uitat pe harta cu puseele de crestere si corespundea perioada cu tunete si fulgere... ieri a fost o zi criminala, n-am avut timp nici de spalat pe fata; azi am vb cu pediatrul si mi-a recomandat biotics (discutie la telefon cu urlete pe fundal, imi zice matusa-mea, ca ea e pediatrul de serviciu, "auzi ce planset, e clar ca o doare burtica); asa ca am furnizat juma de plic don'soareai, care de la ora 14.30 a bagat nani pana la 17.30, acu doarme iarasi... Ne revenim!!




Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (18.01.2011)
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ZIKI - si noi l-am spalat, desi aici ne-au zis sa nu-l spalam, ca sa se usuce si sa cada mai repede.Nici sa nu-i punem pampersul peste buric. Si sa-l curatam numai cu spirt. Ei, noi parinti denaturati am facut exact invers, l-am spalat, am pus pampersul peste si nici nu l-am curatat cu spirt. Si a fost super OK.

MAIMUTICA - si eu ii dau picaturi probiotice, cica fac minuni. Eu ii dau pentru voma, am inteles ca ajuta sistemul digestiv in general. NU cred ca fac rau, in orice caz.

Mergi la inceput