Buburuze de Ianuarie-Februarie 2011 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabivalceanu

ZIKI, fata, spala cupilu`, ce-ai? A mea a plecat fara buric din maternitate, ce mindra eram c-am scapat! Pe naiba, c-a facut o coaja maare si mi-a zis doctorul s-o desfac eu usor-usor... Brrr, ce naspa mi-era, ca-i curgea singe rau, na, zgimboaie tu coaja dintr-un buric! Spalat copilul, dat dupa baie cu alcool de 70 de grade, uscat usor cu fasha sterila prin tamponare si gata! Iete la ea, lasa baiatul nespalat!


ANKA MARIA, exista si avantaje cind copilul nu doarme: cind va fi mare va fi super activ, va fi mereu fresh cu doar citeva ore de somn, cind va trebui sa invete, va putea sta treaz cu noptile fara sa sufere etc. Eu asa sunt: mereu fresh (MAI PUTIN ACU`!!), vioaie, pot invata nopti in sir cu randament, la chefuri plec ultima si dimineata tot eu fac micul dejun pt toti... Am prietene care daca nu dorm 8 ore noaptea a doua zi sunt ratutite... nu mi-ar placea asa!

Pup,
G



spal, spal... acum ca tot am facut publica intentia mea de a-l lasa la dospit in suc propriu.. trebuie sa dau si dezmintirea in scris:
VOI SPALA COPILUL


apoi, ai dreptate cu dormitul, cel putin in ceea ce ma priveste pe mine.
am fost si eu cupil dormicios, eram cadra, si acum daca nu imi fac portia de somn, pic pur si simplu. noroc ca ma ajuta bebelinul si nu se trezeste decat la 1, apoi la 4-5, iar intre cele doua biberoane doarme.
cred ca a vazut ca nu are cu cine :)



AMR 11 kg
copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
Copilului mic da-i radacini, celui mare – aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

Asa, mama, ofticati-ma toate ca va dorm copiii!!! Zic si eu cu avantajele unui on care n-are nevoie de somn, ca vulpea care n-ajunge la struguri...

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Offff... Daca mi-ati vedea baiatul cum doarme, n-ati crede ca el e ala care a urlat de la 9 dimineata pana la 4.30 dupaamiaza. Sunt cheauna, ca nu-s obisnuita cu tratamentul. E prima data cand il vad ca plange cu lacrimi... Ma intrebam de unde mai are aer in plamani sa mai scoata sunete, ca piuia intruna fara sa mai inspire...
L-am hranit, l-am spalat, l-am mamilit, l-am culcusit, l-am acoperit, l-am dezvelit, am deschis fereastra, am dat drumul la aerul conditionat, l-am imbracat, l-am dezbracat, l-am mutat la soare, l-am mutat la umbra... Doar sa stau in cap n-am incercat, ca nu-mi permite gabaritul.
Las' ca asa imi trebuie, sa simt si eu macar din cand in cand ca am copil. Dar acum sunt ragusita... Cum se face ca de cate ori urla cupilu' ragusesc eu?


La multi ani sarbatoritilor - Eduard Matei, Ana Isabela si Medeea !


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti
nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins
pentru a-ti rasplati indrazneala"

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Buna fetele!
La multe lunite Edu, Ana si Medeea!!!

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Doloress si piciului meu i-a cazut parul pe mijloc - are o freza stil Basescu.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Mayane cred ca sunt unele lucruri care se transmit de la bebe la noi. Si mie, dar si sotului ni s-a intamplat ca atunci cand il tineam in brate pt ca il durea burta sa ne apuce si pe noi o durere inexplicabila de burta. Cum lasam copilul jos cum trecea durerea. Sa fi fost doar o coincidenta? S-a intamplat de mai multe ori.

Mami fericita de gogosel Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

sa inteleg ca s-au pus colaceii deja la posta???sunt in urma rau..

gabi..parca ma recunosc in situatia cu somnul, de cand am nascut si innainte cu o luna sa nasc aveam insomnie, iar ziua desi stateam in pat nu puteam sa dorm o clipa..deci, si acum sunt cu somnul multtt in urma si totusi par fresh...acum mi-as dori sa doarma Clara mai mult, dar de, cu cine sa semene...

in continuare urasc colicii si sper sa inceteze peste o saptamana, adica la 3 luni si nu la 4

inca am 55 kg..poate o sa mai slabesc cu timpul ..nu tin sa ajung iar la 50...cum spune sotul..sunt tocmai bine facuta

fetele care ati intrat in posesia colaceilor..puneti poze cu bebeii innotatori!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

GABI , nu ne baga in seama, o sa ne vina si noua randul. uita-te doar la varsta pe care o au astia micii care inca dorm. sau zodia, sau gasim noi o iesplicatie...

MAYANE, pupam mamica ragusita si Dariuselul plangacios (azi)...
apropo de ce zice MADALINA, mie cand i-au dat Flaviei primii dinti, si trecea prin diverse faze de tristete, mi-a iesit si mie o masea de minte - la 21 de ani :)
astept sa ii mai iasa si neuroni suplimentari, ca oi mai avea o sansa

AMR 11 kg
copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
Copilului mic da-i radacini, celui mare – aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Si Edi cheleste si avea o freza sculata..eram celebri deja,s-a nascut cu coama,iar dupa ce a mai crescut mai sculat statea,puteam sa ii fac orice. acu ne cade coama.
rad eu..da sper sa ii creasca drept,ca nu va fi foarte funny sa mearga la gradinita cu creasta de cocos naturala




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Gabi, zau, tu pe cine incerci sa pacalesti? Nu exista nici un avantaj mai ales cu o mami care daca nu doarme 9 (nu 8, da?!) ore pe noapte cade in depresie. Cum naiba tocmai io sa fac asa un copil nedormicios. Io, care am dus somnul la rang de arta!!!! Io, care traiesc si mananc ca sa dorm.
Nus' cum s-au amestecat genele alea, ca ta-su e mai duracell asa, dar io fiind extreeem de adormita, m-am gandit ca am inclinat balanta la mine. dar nah, ghinion....
Acuma l-a scos ta-su la plimbare sa-l obosim pt. diseara. Ca a apucat sa doarma o ora in marsupiu in timp ce calcam io niste camasi si acuma mi-e frica de la ora aia sa nu mai doarma la noapte.
Sa ma vedeti dimineata cum ma rog de el sa mai dormim putin: "Hai, ma, pui, nu vezi ca nu pot sa-mi tin ochii deschisi. Uite cum imi cad pleoapele (si aici ma uit asa, cu ochii mici la el). Da' nu vreau sa ma scol n-auzi?!!! Si ce daca ti-e foame, mie mi-e sooomn". -avem acest dialog in fiecare dimineata- el castiga intotdeauna pt. ca poate sa urle mai tare decat pot io sa dorm.

Mergi la inceput