FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

arina imi pare tare rau! fi tare!

mie nu mi a venit cm, nu stiu ce sa fac, de obicei am cm de 22-24 zile, azi e z27! ar fi trebuit sa incep stimularea! am terminat de luat provames ul , nu stiu cum sa procedez!
o sa i scriu un mail dr lui sa vad ce spune!


"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Imi permit sa va dau o sugestie in legatura cu biopsia postovulatorie. Intre doua fiv-uri, pt ca aveam un diagnostic nebulos de hiperplazie endometriala, am ajuns din pura intamplare la dr Cosmin Mihailescu de la Sanador si am facut o biopsie postovulatorie. Din propria experienta si din spusele dl dr, la anatomo-patologie era o dna dr ff buna - dr Mioara Ionescu -care chiar poate interpreta o lama mai mult decat "daca ai sau nu cancer" , adica dupa forma celulor endometriale iti poate spune despre incarcatura estrogenica si progesteronica postovulatorie, despre dispunerea normala sau anormala, etc .
De ex. pt o interpretare corecta, dl dr i-a scris pe fisa cand a trimis lama ca sunt dupa un tratament fiv, pt ca modificarile din endometru se mai vad inca 1-2 luni.
Ulterior, chiar am vorbit personal cu dna dr si mi s-a parut f buna.

Merita incercat.

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Fetelor imi cer scuze pentru "disparitie" dar efectiv nu am avut timp:). Eu inghit in fiecare zi o pastiluta si astept testul de sange. Intre timp, mergand contra sortilor de izbanda, luna asta mi-am folosit monitorul de fertilitate (Arina ti-l recomand cu incredere ca am citit ca voi sunteti ok, la fel ca si noi). In mod super neasteptat am inregistrat ovulatia in ziua 10 cu inceperea perioadei fertile din luna 8. Si, pentru ca s-a nimerit in we am prestat si in ziua 8 si in ziua 10. Acum sunt in cele 2 saptamani de asteptat...un miracol.

Ruxandricaeu am facut FIV 1 in NL. Aici nu se asteapta deloc intre FIV-uri. Se fac unul dupa celalalt. Numai daca vrei tu musai faci pauza. Si da, decapepthyl si gonal se fac ambele seara ( cel putin eu asa am fost invatata la training) unul dupa altul fara sa astepti, de preferat la aceeasi ora +/- 1 ora ( in caz ca se intampla sa ai chestii de facut care sa te impiedice sa faci injectiile la aceeasi ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi

Imi permit sa va dau o sugestie in legatura cu biopsia postovulatorie. Intre doua fiv-uri, pt ca aveam un diagnostic nebulos de hiperplazie endometriala, am ajuns din pura intamplare la dr Cosmin Mihailescu de la Sanador si am facut o biopsie postovulatorie. Din propria experienta si din spusele dl dr, la anatomo-patologie era o dna dr ff buna - dr Mioara Ionescu -care chiar poate interpreta o lama mai mult decat "daca ai sau nu cancer" , adica dupa forma celulor endometriale iti poate spune despre incarcatura estrogenica si progesteronica postovulatorie, despre dispunerea normala sau anormala, etc .
De ex. pt o interpretare corecta, dl dr i-a scris pe fisa cand a trimis lama ca sunt dupa un tratament fiv, pt ca modificarile din endometru se mai vad inca 1-2 luni.
Ulterior, chiar am vorbit personal cu dna dr si mi s-a parut f buna.

Merita incercat.

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza




Uff, Goldi, de ce nu ai aparut in calea mea anul trecut pe vremea asta, cand cautam disperata medic si laborator care sa-mi faca biopsia! Atunci n-am gasit pe nimeni sa-mi faca vreo recomandare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Mea culpa !




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Bruni, de cate zile ai oprit provames-ul? teoretic dupa 2-5 zile de la oprire ar trebui sa-ti vina.. E posibil si ca drilling-ul sa-ti fi modificat durata ciclului, oricum 22-24 era prea scurt! poate se regleaza acum la 28. iti tin pumnii!
Sisi, Doamne ajuta! N-ar fi exclus sa se intample acum o "minune"- poate de tratamentul acesta pt tiroida aveai nevoie! asteptam vestea cea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Goldi eu iti multumesc tare pentru sugestie, o voi face si pe asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Arina, imi pare tare rau!
Trebuie totusi sa mai insisti, trebuie sa gasesti un doctor care sa iti dea de capat! Biopsia de endometru este o idee buna. Analizele imunologice, de trombofilie, cariotipul, le-ai facut?
Incearca si acupunctura si tratamentele naturiste, nu au ce sa-ti strice.


25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Sisipisi, Doamne Ajuta sa vii cu un beta mare!
Bruni, poate ai un ciclu normal de 28 zile. Pup si multa bafta!
Pupici si toate gandurile mele bune pt toate fetele!

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Samira, adria, bruni, sisipisi, goldi, pusucmic

Bruni, poate nu mai vine??? Ar fi tare, nu?
Sisipisi, asteptam si noi impreuna cu tine minunea. Tinem pumnii

Mie mi-a venit, linistit si ne-anuntat. De cand iau acid folic si aspenter nu mai am nici migrenele de dinainte de ciclu care pentru mine inseamna mare lucru, ca ma scoteau efectiv din circuit 2-3 zile, dar nici crampele care apareau aproape imediat dupa ovulatie. Plus ca mi s-a prelungit faza luteala la 16 zile. Pentru mine e o minune ca nu ma mai doare capul. Eu am amandoua mutatiile ale genei MTHFR, heterozigote. Am zis sa va zic si voua in caz ca vreuna dintre voi are dureri de cap inainte de ciclu.
Adria, cariotipul e OK pentru amandoi.

Va pup
Arina

Mergi la inceput