FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Arina am urmarit povestea ta. nu m-am bagat sa te consolez pentru ca eu nu am facut vreun fiv pana acum si am zis ca mai bine stau in banca mea. ceea ce cred ca ar fi bine si acum sa fac...
totusi cand am citit ca aveai dureri la menstruatie si ce-ai mai scris zic si eu ca trebuie sa faci neaparat histeroscopie.
eu m-am prezentat la doctor anul trecut cu dureri mari, mari la menstruatie. luni de zile m-au trimis acasa diversi medici ginecologi. pana cand o doctorita s-a decis ca am polipi endometriali si a facut histeroscopie. nu zic ca e la fel si la tine dar zic si eu.
am facut si eu la kovacs sonohisterograma (cred ca e denumirea). eram ferm convinsa ca am polipi pt ca asa imi spusese aceeasi doctorita la care mersesem la 3 luni dupa interventie. kovacs m-a asigurat ca nu, am vazut si eu ecranul ala, sper sa nu. am rascolit tot netul. se spune ca la aceasta investigatie se vad si eventuale sinechii sau sept. sper sa nu am, kovacs n-a zis nimic despre iar mie nu mi-a trecut prin cap sa intreb.
nu stiu poate doctorita asta din orasul meu e fixista in legatura cu polipii, eu sper din toata inima sa nu am pentru ca deja sunt pe AC in pregatirea unui fiv si nu mai am timp de histeroscopie.
in orice caz, chiar si asa, cum ai zis tu sept fundic sau nu, dureri din alea...as zice si eu sa faci o histeroscopie. eu am facut in ziua 7 a lunii. nu retin tu cat ai avut endometru la etapele alea punctie, et? eu aveam si de 14 mm in faza luteala cand mergeam la ecografie.
aveam dureri ingrozitoare pe perioada menstruatiei+un spotting inainte de o saptamana.
si am si c677t homozigot dar nu cred ca are vreo treaba. sincer. crezi ca are?
nu pot sa zic ca-mi pare rau de sperantele irosite si supararea produsa. si nu-ti pierde speranta te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

am mancat un "decat"
nu pot sa zic decat ca-mi pare rau de sperantele irosite si supararea produsa
sper sa intelegi corect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

fetelor eu mereu am avut cm scurt , cum sa se schimbe doar luna asta? mda ..se poate nu stiu ce sa zic , poate e de la provames , asa cum m am si gandit!
adijo de ieri nu mai iau provames ul , deci azi z29!
insa tot nu e reglat la 28 de zile ca a depasit deja si semne nu am cum ca ar veni!
astept , o sa vad ce se intampla! i am scris dimineata mail dr lui, nu mi a raspuns inca!
va tin la curent!
sisi doamne ajuta!

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Arina
imi pare tare , tare rau pt rezultatul tau.
goldi
imi pare tare , tare bine ca esti prin preajma !!
Va rog ajutati-ma si pe mine cu o parere si anume:
*inainte de CM din luna februarie am depistat la eco un chist de 3.5 cm.Trebuia sa merg la o noua eco in primele 5 zile ale CM , insa eu , fiind sigura ca este un folicul transformat in chist care o sa se elimine , nu am mai fost la eco.
CM din februarie mi-a venit fara medicatie desi aveam chist.
Pt ca CM din martie nu venea , am facut eco si chistul meu este acum de 5 cm.
Pentru ca in februarie mi-a venit CM si fara tratament medicamentos , dr nu mi-a mai dat acum medicament... si mie nu imi vine CM ... sunt in ziua 37 si nimic.
Numai luni pot lua legatura cu dr si nu as mai astepta.
* credeti ca este o diferenta intre merional si menopur ???
balanta
poate ma ajuti la ultima intrebare , stiu ca ai analizat putin aceasta diferenta/asemanare intre merional si menopur.

Multumesc si va doresc un weekend minunat !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

luck, ti-am trimis un mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Ady, Luck

Luck, nu prea ai ce face cu chistul asta obraznic . E clar ca nu se elimina la CM, deci dr probabil iti va da o perioada AC, sau macar progestative.
Daca vrei sa iti provoci CM (si eventual, sa te si dereglezi! ) poti lua duphaston cate 4 cp pe zi, timp de 3-4 zile si apoi opresti brusc. CM ar trebui sa vina in cateva zile.

Eu zic sa vorbesti totusi cu dr.


"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

goldi
bin , maine o sa-i scriu doctorului.
Ideea este ca el ar fi vrut sa facem o stimulare pe ciclu natural , fata AC , avand in vedere rezerva mea ovariana redusa si probabil MTHFR ambele gene pozitive heterozigote.
Eu ma gandeam ca la CM din martie sa iau AC si sa scap de chist apoi la CM din aprilie sa nu iau nk si in la CM din mai sa incep stimularea.
Acum m-am dereglat de numa ....... mi-am pus si concediul in luna mai ... offfff !!!!
De ce zici ca o sa ma dereglez daca imi provoc CM?
Multumesc inca o data !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

balanta
multam de raspuns !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Buna ziua!

Arina,te-am urmarit din umbra,nu pot decit sa zic,nu-ti pierde speranta,se v-a intimpla cind te astepti mai putin,doamne ajuta!

Luck,cred ca progestativele ar fi perfecte pt tine acum daca nu vrei sa mai bagi AC ,eu tot timpul cind imi intirzia CM si ajungeam chiar prin z50-60 ,aveam chist ,luat orgametril 10 zile sau duphaston cite 3/zi 6-7 zile si scapam de el,nu am luat niciodata AC,mie mi se intimpla la fiecare CM sa am chist, dupa ce am facut acel tratament de 20 sapt cu DHEA .Iti doresc ca acest FIV sa fie cel norocos,doamne ajuta!

Bruni,doamne ajuta ,te urmaresc,vreau o veste buna de la tine!

Balanta,doamne ajuta,sa iese totul perfect pina la final de data asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

arina,

pe cand cochetam si eu cu ideea de fiv,si mergeam pe la polisano sibiu,convinsa ca doar fiv ma ajuta,in timp ce imi explicau protocolul,mi-a atras atentia o fraza foarte interesanta:ca ma rog,stimularea ,punctia ,obtinerea embrionilor,transferul,au pasi si protocoale destul de bine cunoscute si puse la punct,si care in principiu asigura o solutie cam pt majoritatea cuplurilor,DAR, si aici intervuine marele lor DAR,pe care il recunosc si cei care lucreaza in domeniu,cand se pune la punct etapa de transfer si prindere in endometru(nidatia)acolo intervin niste procese metabolice si enzimatice care lor le scapa(cu alte cuvinte de acolo e destinul,sau norocul sau doamne-doamne)
si eu cred ca daca s-ar descoperi ceva pt aceasta etapa atunci reusitele de la fiv de 20-25% ar sari la cel putin 80%.

multa bafta tuturor fetelor!!!!

27+

Mergi la inceput