FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

bonsai, ma bucur sa "te vad" pe aici.
Wow, ce trece timpul (27 sapt vad la semnatura).
Sarcina cu cat mai putine emotii si bebe sanatos iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

5ab1na, eu nu am dureri la ciclu aproape deloc; dureri de cap insa aveam foarte mari inainte de ciclu. Am facut si histerosopie la Silviu Predoi care a vazut un sept fundic iar Kovacs a zis ca e doar uterul un pic arcuit. Oricum am in plan sa fac un RMN pelvin.
luck, bytzy
Bonsai, despre Polisano parerea mea e ca ei doar urmeaza niste protocoale, nu vor sa se implice absolut deloc in cazul particular, mai special al nimanui. Daca reusesti bine, daca nu, sorry! Atat, ca nu vreau sa creez polemici. Felicitari sincere fetelor care au reusit la ei!

Am citit pe un forum englezesc ca la analizele imunologice, pe langa imunofenotiparea limfocitara, ei mai verifica si citokinele, adica TNF-alfa (factorul de necroza tumorala), ale carui valori ridicate ar fi responsbail pentru 'rejetul de grefa', adica esecul de implantare. Eu o sa fac si pe asta la Synevo, macar din curiozitate.

Va pup si va doresc o saptamana minunata
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Bruni, tu cum stai? Tot in asteptari sau...??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, legat de RMNul pelvin, e bine sa alegi o clinica unde stii sigur ca sunt dr imagisti buni. Eu am muscat-o original cu un RMN pelvin: desi m-am dus la o clinica de renume din TM, interpretarea RMNului a fost penibila. De ex, nu scria nimic de trompe.
Asa ca m-am dus la dr care l-a interpretat sa o intreb de ce nu mi-a scris nimic de trompe (pe vremea, una din obsesiile mele era ca as putea avea hidrosalpinx )si mi-a zis ca la RMN nu se vad trompele . Intre timp, o fata de pe forum, scria ca facuse un RMN pelvin la Oradea si ca avea destule informatii si despre trompe...Asa ca dadusem eu peste o dr care interpreta RMNul amatoriceste.
Plus ca eu am niste noduli in uter despre care evident ca nu era nici o info in RMN. Asa ca, l-am facut degeaba (si l-am facut si cu substanta de contrast, deci nu era nici un alt un motiv sa nu intrerpreteze corect RMNul in afara de faptul ca dr era usor incompetenta )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Balanta, dar un CD cu RMN-ul sau filmul, nu ti-au dat? Ca eu nu am de gand sa mi-l interpreteze cei de aici, il fac aici (probabil Pitesti sau Bucuresti ca in Valcea nu se face pelvin) dar il dau spre interpretare in alte parti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Am si CD, am si toate filmele scoase (sute de imagini), dar nu mi-am imaginat ca vreun dr ar avea rabdare sa se uite pe ele.
N-au fost ei interesati sa se uite pe CDul de la laparoscopie, care dura incomparabil mai putin si era mult mai clar, d'apai la imaginile de la RMN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Aaaaa, Balanta, baga-le pozele celor de la Wunsch (sau ma rog, nu cred ca te mai intereseaza aspectul asta, ca la tine s-a prins).
Eu daca-l fac si ma hotarasc sa mai fac vreun FIV, vreau sa se uite cei de la clinica de FIV cu ochii cat melcul la imagini si sa-mi explice fiecare particica, pentru ca n-am chef sa mai dau banii degeaba. Degeaba imi explica cel care face RMN-ul si cel care face FIV-ul il crede pe cuvant, ca una vede ala, alta vede celalalt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, oare stiu specialsitii in FIV sa intrepreteze imagini RMN? Ar fi minunat, dar eu ma indoiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Balanta, foarte sincer iti spun ca nu mi-am pus problema ca nu ar stii sa se uite si sa interpreteze. Sunt medici ginecologi doar, specializati si supra- specializati (ca te uiti pe CV-ul lor si sunt toti super-meseriasi), ar trebui sa stie sa se uite la un RMN al uterului si anexelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Arina si daca faci imunofenotiparea limfocitara si TNF-alfa, si, sa spunem, ies "rau", care ar fi tratamentul "generalist"? Ai idee? Adica e ca la mutatii, cand tratamentul este tot clexane, diferind doza, in fuctie de mutatii?


PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput