FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, eu cred ca a mai ramas ceva nevinvestigat la tine; personal nu cred in aceasta "infertilitate inexplicabila"; plus ca 3 esecuri la FIV probabil ca au o cauza inca neindentificata.
Dupa ce iti vine dosarul, poate ne scrii toate analizele facute si asa o sa ne dam cu parerea daca credem ca ti-a scapat vreo analiza importanta. Sau le ai duplicate pe cele care exista in dosarul de la Wunsch?
Cred ca discutasem odata aici, pe forum, despre o histeroscopie in Z21 de CM ca sa vada dr exact cum este endometrul? De ex, asta ar fi una din investigatiile pe care eu le-as face daca as fi in locul tau (daca as vrea sa continui lupta pt bb, evident).
Depre FIV pe CM natural, nu stiu ce sa zic, fiindca eu cand aud cuvantul "natural", nu tresar nicicum, stiind clar ca eu si al meu nu avem sanse de chestii naturale. Dar sigur ca a face un FIV pe CM este pana la urma, mai bine decat sa nu mai faci nimic.

Despre clinici...Depinde daca mai ai nervi si bani sa mergi mai departe.
Eu am o idee fixa cu clinicile din UK, cum ca sunt f f bune (dar si f scumpe, plus ca e incomod cu transportul sa ajungi acolo).

Probabil ca acuma este prea devreme sa iei o decizie, fiindca esti trista si ti-ai cam pierdut speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Balanta, FIV pe natural ma bate gandul demult si asta pentru ca suntem OK dar ma gandesc ca totusi ovocitele mele nu sunt in stare sa se intalneasca natural cu gigeii sotului (din motive necunoscute...inca!!!) deci ce ne ramane e sa-i intalnim noi fortat si sa-i impreunam
Histeroscopie am facut, e adevarat ca nu in ziua 21 ci prin z10, si endometrul a iesit OK. La momentul ala a iesit un sept fundic (histero am facut-o cu Predoi la Medlife) dar eu, Toma necredinsciosul, m-am dus si la Budapesta la Kovacs pentru confirmare si el mi-a zis ca de fapt n-ar fi sept fundic ci doar arcuit si ca nu pune nicio problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Arina, te astept cu drag sa ne "inecam" in canalele Amsterdam-ului, sa uitam de necaz !
Revenind la lucruri serioase, histeroscopia in ziua 21 e importanta daca se face si biopsie de endometru: astfel se vede daca endometrul , in faza luteala, are structura corespunzatoare pt fixarea embrionului; histeroscopia simpla, diagnostica, se face in ziua 10 - cea care ai facut-o tu). Si eu ar trebui sa fac aceasta biopsie in ziua 21. insa , nu stiu daca ,in Romania, stiu anatomopatologii sa urmareasca, pe piesa de endometru, semne de infertilitate ( nu am auzit pana acum nici o fata sa spuna ca i-au gasit ceva!! stiu doar de cineva , care a facut la o clinica de fiv din Ucraina o biopsie si i-au descoperit ceva anomalii structurale, dar in Romania , nu.. ai nostri sunt obisnuiti sa urmareasca celule tumorale- mie asa mi-au si raspuns cand am sunat dupa rezultatul biopsiei: " sunteti ok, doamna , nu aveti cancer"!).
Aceste Fiv-uri pe ciclu natural , nu stiu ce sa zic; eu nu m-am gandit niciodata la varianta asta , neavand ovulatie. poate merita cateva incercari... dar nu stiu de ce , eu le vad ca pe niste inseminari, adica cam cu aceleasi sanse...
Clar e insa ca nu vei putea renunta... sper sa reusim toate pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Airina imi pare rau, foarte rau!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, iti scrisei un mail in care ti-am raspuns si la MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Arina nu imi permit sa-ti dau un sfat insa avand in vedere ca povestea mea e cu iti povestesc cum a fost la mine.
Eu am facut 2 fiv-uri si 1 FET nereusite (tu 3 fiv-uri si 1 FET) cu rezultat BHCG <0,1... insa la mine era clar pus diagnosticul OATS cu doar 2% forme normale.
Avand in vedere ca voi nu aveti un diagnostic de infertilitate, ma gandeam, ca poate, ar fi indicat pt tine un tratament de reechilibrare hormonala cu Vitex fruit si 10 zile cu Gemoderivat de muguri de zmeur din z1 de cm, iar pt sotul tau Profertil.
Tratamentul trebuie sa fie insotit obligatoriu un concediu exact in perioada ovulatiei in care sa nu te gandesti la copiii, la tratamente, analize, fiv-uri ...ci sa te gandesti la viata ta, la casnicia ta , la cat de mult iti iubesti sotul si cat de mult te iubeste el pe tine.
La noi a dat rezultat.



Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot
Factor antinuclear pozitiv
OATS girl
FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit
FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit, hiperstimulare severa
FET mai 2010 nereusit
sarcina obtinuta natural
+ 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Adijo, aristica, aadina, melisa

Stefy, ce minune!!! Iti doresc sarcina usoara. As dori sa-ti urmez sfatul si mai ales sa mi se intample ce ti s-a intamplat si tie dar eu am hormonalele f bune iar sotul e OK cu spermograma. Mi-e ca dau iau ce mi-ai recomndat, o sa ne dereglam de nu ne mai facem la loc bine
Ce ziceti fetele, s-o incerc si pe asta???

Va pup
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Arina si eu aveam hormonalele foarte bune ...cum spunea si ginecologul meu -eram ca o floricica- ...insa dupa atatea stimulari si parastimulari ... organele noastre genitale se resimt.
Eu desi citisem foarte multe pe Dc despre vitex si gemoderivatul de muguri de zmeur ....am luat tratamentul dupa discutia cu medicul ginecolog. Initial voia sa-mi dea anticonceptionale, insa stiind de problema mea de trombofilie ...mi-a recomandat acest tratament homeopat.
Nu vreau sa ma intelegi gresit ... eu nu iti recomand sa faci la fel ... nu imi permit sa spun asta .... doar am spus povestea mea.
Profertilul nu are ce rau sa faca sotului tau, pt ca e un complex de vitamine(poata sa-ti spuna si balanta_tm).



Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot
Factor antinuclear pozitiv
OATS girl
FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit
FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit, hiperstimulare severa
FET mai 2010 nereusit
sarcina obtinuta natural
+ 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Am inteles exact mesajul tau Stefy, multumesc ca ai impartasit experienta ta. Orice idee merita studiata.

te pup
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

arina,imi pare rau.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
1 FET nereusit
urmeaza FET 2

Mergi la inceput