FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Bruni, mai ai un pic si incepi, bafta maxima, de a bia astept sa vii cu vestea cea buna
Melisa nu pot sa cred ca a trecut asa repede timpul. Mai ai un pic
Balanta eu am facut asa: FIV 1 Polisano cu 2 blasto (unul perfect, aproape de eclozare), FIV 2 Wunsch cu 2 blasto, FIV 3 Wunsch cu 3 de z3, FET Wunsch cu 1 de z3. Cam asta e istoria.
M-am gandit la Promed pentru ca acolo e Silviu Predoi si mie mi-a placut de el de cele 3 ori cand am fost la el la Medlife. Am auzit ca ar face FIV pe natural daca ai istorie de FIV-uri esuate fara o cauza evidenta. Dar nu stiu, e ceva subiectiv acum, ar trebui sa ma duc la ei sa vorbesc, sa iau pulsul...
Aristica
Bombi tu unde faci? Daca nu ma insel, aveati probleme cu spermograma???

Eu am facut un test aseara care a iesit negativ. Am bagat si-un beta de dimineata (astazi sunt 12 zile de la FET, 14 zile de la ovulatie) iar raspunsul il am maine. Nu mi-a venit inca, dar burta ma doare cand si cand.

Va pupic
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, la FIVuri ai "produs" doar 2-3 blasto/embrioni? Sau inteleg eu gresit?

Edit: mi-am amintit ca ai zis acum cateva zile ca la unul din FIVuri din 7 blasto, 5 au fost buni, asa ca "ai produs" bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Arina , durerile de burta pot fi un semn bun! Testul de urina poate iesi negativ , facut asa repede, si totusi sa fi insarcinata! Eu tot iti mai tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Arina, tin pumnii pt beta mare.

Noi facem FIV+PGD in Cehia, la Institut Prof. Zech. Avem probleme genetice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Balanta, deci
1. FIV 1 Polisano, 3 xGonal F: 18 foliculi, 16 fertilizati, 12 au trecut de z3, ET cu 2 blasto super si restul la gunoi ca cica n-au fost destul de buni pt congelare (am ramas cu oaresce dubii aici);
2. FIV 2 WUnsch (Gonal + Menopur), raspuns nu f bun: 12 foliculi, 7 fertilizati, 5 au trecut de z3, ET cu 2 blasto nu fff buni, restul la gunoi ca n-au rezistat la congelare;
3. FIV 3 Wunsch am discutat si am hotarat ca vreau doza mai mica de hormoni, prin urmare am facut 200 Gonal. Am hotarat si PBD pentru ca la mine se dezvoltau excelent pana in z3, la 8 celule, si dupa aia scadea calitatea; am hotarat deasemenea pt transfer in z3. Deci, am avut 9 foliculi, 7 fertilizati cu ICSI, li s-a facut PBD si 5 au fost OK. Din astia 5, 3 mi-au fost tranferati in z3 iar 2 au fost congelati (prima data cand am avut de congelat). IAr la FET a rezistat unul pt care astept raspunsul

That's the story

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Adijo, draga de tine, mersic si te pup
Bombi, multa bafta va doresc. Cand incepi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Peste aproximativ o luna incep tratamentul pt FET (dupa stimulare am congelat embrionii imediat dupa fertilizare (Z1), ca nu aveam endo bun si eram si un pic hiperstimulata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Bombi, poti sa-mi spui care a fost impresia ta in Cehia?

Si mult succes la Fet!

Noi am fcaut FIV -ICSI la Innsbruck, la celalalt Dr. Zech ( fratele),
santem foarte multumiti de clinica, chiar daca nu am reusit din prima, la urmatorul ciclu urmeaza FET.

Daca nu o sa reusim nici acum, nu stiu unde sa o apuc, pentru ca la Innsbruck e un pic mai scump,iar daca am face si PGD ar iesi si mai mult.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Dragele mele, mi-ati facut ziua mai frumoasa!
Multumesc!
Dr. Gineco Albu Dragos de la Medlife e foarte deschis la discutiile despre medicamente. Dumnealui a fost de acord sa-mi dea reteta pentru Merional pentru urmatorul fiv, la fivul precedent mi-a dat reteta pentru progesteron depot, care s-a plimbat prin multe farmacii de prin germania. Dar, dumnealui nu stie tarile pe unde am sa ajung eu. Asa ca eu ma interesez de denumirile medicamentelor, iar doctorul imi face schema de stimulare+inhibare (voi avea protocol lung), dar va introduce in schema si aceste medicamente de care v-am intrebat (cum le va introduce?...nu stiu sa va spun, aici ramane la atitudinea dumnealui).
Deci, inca odata, sar'mana de raspunsuri.
Eu mi le notez. Ma bucura enorm ca exista progesteronul in Cehia, caci vom petrece putin timp si prin Praga.
Arina daca esti gravida cu un prunc rezultat dintr-un embrion congelat si daca e baiat, ii spui ghiocel?...eu tot tin pumnii

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Serios, sint frati? N-am stiut ...
Oricum eu nu am avut contact cu Prof. Zech, ca el e in Bregenz.
In Austria nu se face PGD, doar PBD (adica nu pe embrion, doar pe ovocit).

Eu sint multumita de clinica din Pilsen (Cehia) (desi nu am alt termen de comparatie).
++++
-am primit de la ei toate medicamentele sub pretul de farmacie
-mi-au acceptat ecografiile facute extern (am fost la clinica doar pt punctie)
-planul actualizat il primesti pe email, la ultima etapa (pregnyl..) te si suna asistenta si-ti explica prin viu grai
-raspund prompt la email/telefon, si dr si la receptie
-lucreaza si in weekend (nu neaparat dr cu care ai facut tratamentul, dar este cineva de garda pt punctii)
-dupa punctie sotul a stat cu mine
-am primit o reducere de 25% dupa FIV2 (la FIV1 am avut putine ovocite si au propus sa le inghete si sa mai facem o stimulare, iar PGDul sa-l faca pt ambele transe o data. Zis si facut, cu rezultat dezastruos la PGD - nu am avut nimic de transferat. Dupa ce ne-am lins ranile, le-am zis ca mai vrem sa incercam o data, maaaaaaaxim 2 si am mentionat ceva de bani. Si au venit ei cu oferta sa facem 2 stimulari + un PGD cu 25% mai ieftin fata de prima data)
----
-rezultatul la PGD a iesit inexplicabil de departe de asteptarile (noastre) teoretice; din 10 celule, 2 nu aveau nucleu, 1 era aproape explicabila negativa, iar restul erau total dubioase -> ne-au ridicat semne de intrebare in legatura cu acuratetea tehnicii folosite
-nu prea am fost multumita de dr.ul cu care am facut primele 2 FIVuri. la consultatia initiala am ramas cu impresia ca vb impreuna si ne intelegem separat; punctia a facut-o mai tirziu de 36h si a obtinut mai putine ovocite decit foliculi; la FIV2, dupa ultima eco nu mai era de gasit si am aterizat brusc la alt dr cu care am facut punctia
-la punctia 2 am avut un mic accident soldat cu hemoragie interna si internare in spital; m-a impresionat cum a reactionat dr "dupa" (vizita la spital in timpul lui liber, sunat, ...), asa ca pt FIV3,4 m-am "mutat" la el
-analizele la ei sint scumpe (60 Eur bucata, orice); tb sa vii cu ele de acasa
-analizele de HIV, hepatite tb facute obligatoriu la ei, inainte de (fiecare) punctie; costa 100 EUR de persoana
-am mai avut niste incurcaturi cu adresa de mail, dar n-a durat "nici" 5 mailuri pierdute si s-a rezolvat (eu ii scriam dr-ului, el imi raspundea cu reply - totul era in regula; asistenta imi trimitea planul scanat la adresa gresita din acte; eu plingeam ca nu am planul si-l sunam pt dr care-mi zicea verbal; peste 3 zile la urmatoarea eco se repeta problema

Mergi la inceput