FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

eu la toate fiv urile , am facut injectiile seara intre 18h00 si 18h30! ambele la aceeasi ora!
si acuma la fel imi scrie ca trebuie sa le fac!
bafta fetelor!
arina tin pumnii stransi!! hai cu beta mare!!


"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrica spune:

Am intrebat clar dr, de doua ori chiar (pentru ca eu sunt cam "zapacita" si uit, sau sunt mai neglijenta) si asta mi-au spus sa le fac seara pe amandoua. Chiar si Dexamethason-ul tot seara mi-au spus sa-l iau si astea-s niste tablete/drajeuri. Eu oricum prefer sa iau pastile dupa-amiaza sau seara, dimineata sunt prea somnoroasa si in intarziere si le iau din "doi in doi" ca sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Buna fetelor!

Bruni, bafta multa, iti doresc, iti tin pumnii stransi.

Arina, multa bafta, asteptam vestea cea mare

Adria, cum te simti?..., sarcina usoara incontinuare


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

'neata fetelor,

Multumesc mult tuturor pentru pumnii stransi

Stiu ca pana nu vezi 'rosu' nu trebuie trasa nicio concluzie, dar dupa cum ma simt, maine cel mai tarziu o sa-mi vina. Ar fi o mare, mare minune sa fie altfel. Ideea e ca nu simt nimic (psihic), in nicio directie, doar ca va trebui totusi la un moment dat sa gasesc pe cineva sa-mi spuna si mie care e problema. Ma gandesc la ce clinica sa merg. Ma gandeam la Promed sau poate iarasi Austria dar alta clinica???? Habar n-am...

BAlanta, da, am facut PBD pentru cei cinci cromozomi. Din 7, 5 au fost OK, deci mai mult de 50%, deci un rezultat bun. Dumnezeu stie unde e problema la noi!

VA pup pe toate fara exceptie
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Arina eu tot astept o veste buna!
Am si eu niste intrebari:
1.Ce medicament inlocuieste PUREGONUL din RO?

Adica, merionalul inlocuieste Menopurul, Suprefactul inlocuieste Dipherelinele...am inteles eu bine?...asa ca ar trebui sa fie un inlocuitor si pentru Puregon?, dar, daca nu e niciunul, pretul pentru Puregon in Praga, Viena, Budapesta este mai mic decat in Ro? (eu intreb ca prin locurile astea imi fac luna de miere si as vrea sa-mi cumpar cam toate medicamentele...dar tre' sa cer reteta cu denumirea produselor in diverse tari)

La noi nici Dipherelinele nu se compenseaza, e mai bun pretul pentru Suprefact?

Pot lua progesteron injectabil? Mi-ar placea sa fie de 25 sau 50ml, sa-l fac zilnic, sau la doua zile. Asta cum se numeste? Proluton? Progesteron Depot?

Si pot lua medicamentele astea cu reteta in original din ro?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

mi-a scapat ceva:
Dexamethason-ul de 0,5 mg ce substanta de baza are si la ce ajuta?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aristica, iti raspund la ce stiu:

Ce medicament inlocuieste PUREGONUL din RO?
Adica, merionalul inlocuieste Menopurul, Suprefactul inlocuieste Dipherelinele...am inteles eu bine?...asa ca ar trebui sa fie un inlocuitor si pentru Puregon?, dar, daca nu e niciunul, pretul pentru Puregon in Praga, Viena, Budapesta este mai mic decat in Ro? (eu intreb ca prin locurile astea imi fac luna de miere si as vrea sa-mi cumpar cam toate medicamentele...dar tre' sa cer reteta cu denumirea produselor in diverse tari)

------ Puregon = follitropin beta, Follistim = follitropin beta (din asta rezulta ca Puregon = Follistim), Gonal F = follitropin alfa. Diferenta intre follitropin alfa si beta nu o mai stiu (am citit candva, inainte de FIV1, dar am uitat). Cert este ca toate astea trei produse contin FSH, diferenta fiind doar la tipul de follitropin (alfa versus beta). Follistim se gaseste in Austria, insa nu stiu pretul ca nu m-a interesat. Pretul la Puregon iarasi nu-l stiu, fiindca eu am avut la FIV1 Gonal F si la fel voi avea si acum.

La noi nici Dipherelinele nu se compenseaza, e mai bun pretul pentru Suprefact?

-------- O cutie cu 2 flacoane a cate 5.5 ml de Suprefact in Ungaria costa cam 120 lei, iar la Viena vreo 410 lei. Insa depinde pt ce vrei Diphereline/Suprefact. Ca daca vrei pt injectia de implantare, nu este ok Suprefactul. Daca vrei pt inhibare, da, poti lua Suprefact in loc de Diphereline

Pot lua progesteron injectabil? Mi-ar placea sa fie de 25 sau 50ml, sa-l fac zilnic, sau la doua zile. Asta cum se numeste? Proluton? Progesteron Depot?

-------- Despre progestreon injectabil nu stiu mai nimic, intrucat nu am facut si nici la FIV2 nu voi face.

Si pot lua medicamentele astea cu reteta in original din ro?

--------- In Ungaria merg retetele de Romania (cel putin mie mi le-au acceptat la Szeged); la Viena nu stiu, ca nu am incercat.

Ca si nota: in Austria medicamentele pt FIV sunt f f scumpe, mult mai scumpe ca in Ungaria; preturi de medicamente la Praga nu cunosc.

Dexamethason-ul de 0,5 mg ce substanta de baza are si la ce ajuta?


------------- Steroid therapy in the forms of prednisone, prednisolone and dexamethasone has been used to prevent both pre-implantation pregnancy failure and post-implantation pregnancy loss. Steroids are routinely administered in many IVF programs. These medications are started prior to initiating ovarian stimulation with gonadotropins and continued until the diagnosis of pregnancy. If the pregnancy test is negative, the dosage is tapered off over the next week and then discontinued. If the pregnancy test is positive, treatment is continued until 8 to 12 weeks of gestation. Steroids are believed to act by inhibiting the cellular immune response. The exact mechanism and the degree to which implantation is enhanced by the use of steroids are not known. Dosages of steroids for treatment of pre-implantation failure vary depending on the preparation. A typical regimen is dexamethasone 0.5mg a day.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

melisa merci mult ! uite ca esti la jumatatea sarcinii! doamne ajuta sa fie bine pana la capat!!
aristica casa de piatra!! concediu placut si apoi un beta baban!


"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

in completare la cele spuse de balanta, as vrea sa adaug

1. Gonal vs. Puregon/Follistim
Dpdv structural, follitropina(=FSH) este o glycoproteina formata din 2 parti: alfa si beta. Componenta alfa este identica pt FSH, LH, TSH si hCG, partile beta fiind specifice fiecarui hormon in parte (de aceea testele de ovulatie care masoara doar LH alfa ies fals negative dupa Pregnyl care contine si hCG alfa, iar pt stabilirea sarcinii se face BETA hcG)
Eu cu mintea mea nemedicala as zice ca follitropin beta (Puregon) e mai aproape de actiunea naturala a FSHului.

2. Diphereline/Decapeptyl vs. Suprefact
Desi e adevarat ca ambele sint GnRH agonisti, sint totusi substante active diferite. Eu nu le-as inlocui una cu alta fara avizul medicului. Plus ca au doze diferite si nu stiu cum ar putea fi echivalate.

3. Progesteron
Progesteron injectabil se gaseste in Cehia sub numele de Agolutin (60mg) si costa 60 CZK (2.50 EUR) 5 fiole.

4. Preturi
Sint comparabile in Romania si Ungaria (cu exceptia Merional care exista doar in HU si e mult mai ieftin decit Menopur). Si cresc in ordinea: Cehia, Germania, Austria.
Nu poti sa iei medicamentele fara reteta. In principiu, n-ar trebui sa comenteze daca reteta e romaneasca (in Germania, intrebarea era daca reteta e din EU)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

arina, multa, multa bafta maine!
Vad ca nu esti prea optimista in privinta rezultatului si deja te gandesti la variante de backup.
Care sunt motivele pt care te atrage clinica Promed? Eu nu stiu mai nimic de clinica asta. Au rezultate bune la FIV?
Tu la Wunsch ai avut vreodata si embrioni de Z3 sau ai mers mereu pe blasto?
brunadria, succes la FIV!

Mergi la inceput