FIV Europa(42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Balanta, iti doresc ca a doua oara sa fie bine pana la capat, si sa te bucuri de un copilas sanatos.
A ajuns coletul. Ieri l-a ridicat cineva din Bacau. Totul este OK.Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aadina, multumesc de gandurile bune.
Sa iti fie de folos medicamentele! (ai avut noroc cu Suprefactul, fiindca momentan este criza in Ungaria - eu inca nu am gasit pt mine).
arina, spune-mi, te rog, tu cand ai facut polar body, ai facut pt toti cromozomii sau doar pt 5 cromozomi (13, 16, 18, 21, 22)? Eu am facut pt 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrica spune:

Buna. O duminica placuta tuturor. Am obs ca ati cerut detalii.
Preturile la clinica dr Beran sunt ok (am comparat preturi din Franta si Belgia si diferenta nu mi s-a parut colosala). noi am cautat o clinica pe o raza de 200 km de casa noastra (de ceva timp locuim in Luxemburg), si am ales clinica evident datorita dr.
Initial i-am contactat pe mail (intr-adevar foarte promti si raspunsul destul de detaliat). Am ajuns acolo in octombrie, am facut setul de analize obligatorii - 980 E de cuplu, si am stabilit "ordinea numerelor de pe tricou" adica FIV - ICSI (4500 E, FIV-ul "simplu" costa 2500 E) la care se mai adauga costul anesteziei 300 E.
Noi am optam/vom opta.. pentru congelarea embrionilor (daca va fi cazul) iar aceasta procedura mai costa 670 E /6 luni, iar apoi se va plati un fel de abonament (in jur de 200 E/an).
Medicamentele le-am cumparat din Franta/Germania/Luxemburg (am cam alergat dupa ele) si au costat cam 1000 E.
Protocolul este urmatorul: Decapeptyl (0.1 mg) din Z 21 si Gonal-F (150 ml) din Z 2 impreuna cu Dexamethason (0.5 mg) si Ovitrelle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrica spune:

Noi o sa incepem tratamentul pe 11 aprile si daca totul merge bine, probabil la inceputul lunii mai (1-3 mai) vom facem transferul.
Ce sa zic, ne-a cam luat pe nepregatite "FIV-ul" asta si avand in vedere ca suntem la prima incercare... avem emotii cat cuprinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Balanta , mersi pt informatia cu estradiolul. Cam aceeasi valoare am avut si in luna in care am facut FIV-ul, deci nu a fost asa mare, cum am crezut eu initial, nefiind atenta la unitatea de masura . Legat de intrebarea ta cu PBD, din cate am inteles eu de la genetician, la "summer special" PBD-UL era doar pt 5 cromozomi; intentionezi ca la acest Fiv sa faci PBD pt toti cromozomii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adijo, n-ai pt ce. Oricum, cata vreme E2-ul tau sta in jur de 50, probabil ca este ok.
De polar body nu stiu ce sa zic, daca o sa facem pt toti cromozomii sau doar pt aia 5. Sa vedem ce zice si geneticianul. Sincer, ma bate gandul sa facem pt toti, sotul ar vrea doar pt 5 (ca si prima data), dar il conving eu daca e necesar .

ruxandrica, din punctul meu de vedere, dpdv preturi, clinica la care mergi tu nu e o clinica ieftina, dar nici scumpa; acceptabila.
Sa ai bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrica spune:

@ [balanta ai dreptate, pretul este acceptabil si mai ales unul pe care noi il putem plati. Speram sa reusim de la prima incercare (ca toata lumea cred), dar suntem pregatiti si pentru o a doua incercare. Cam cat timp este ok de asteptat intre doua FIV-uri?
Si mai am inca o nelamurire. Decapeptylul si Gonalul trebuie a le fac seara (la aceeasi ora), trebuie sa astept un interval de timp intre ele? Si cam cat? 30 min/o ora?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ruxandrica, intre FIVuri cred ca trebuie sa se astepte minim 3-4 luni, dar nu stiu sa iti spun sigur, fiindca la mine situatia a fost diferita: eu intrerupand sarcina la 24 de saptamani dupa FIV1 reusit, mi s-a recomandat sa astept minim 6 luni pana la FIV2.
Asa ti-au zis de la clinica, sa faci si Decapeptyl si Gonal seara? Eu am facut inhibarea dimineata (Suprefact) si Gonal+Menopur seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

La primul FIV injectia de infibare, Cetrotide am facut-o in acelasi timp cu Fostimon si Merional. Asa am inteles eu.
Si la fel am inteles ca se face si Suprefactul, la aceeasi ora cu Gonalul. Oare cum e mai bine de facut? Suprefactul dimineata si Gonalul seara?sau ambele seara? Dar Clexanul cand se face? la aceeasi ora??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Eu am facut Suprefactul dimineata; cam la 12 ore distanta am facut Gonal+Menopur, iar cam la doua ore dupa Gonal+Menopur, faceam Clexane (deci doar Suprefact faceam dimineata; restul seara). Bineinteles ca incercam sa fac la aceleasi ore zilnic.

Mergi la inceput