Sezatoarea canadiana (211)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
Exclusive, m-am dezamgit cind am auzit de clienta care vine la 7, in ideea ca ai fi putut sa-ti aduci sucul cu tine, doar nu te obliga nimeni sa comanzi la un resto :) Poate cancel aceea si iti pui succul in termos si ajungi. Zau e fun!
(Daca ai timp dai niste detalii sau un linc apropos de cura asta, te rog?! Chiar si ca si stil de viata, m-ar interesa mult. Eu sint in niste cautari acum si nu prea stiu de unde s-o apuc, mai ales la capitolul vointa stau prost.)

Ladies, au plaisir de vous revoir tonight!

S.



Simona, intr-adevar, nu-i asta baiul, ca m-am dus si pe 9 martie cu colegele sa celebram graduarea cursului de masoterapie (l-am terminat noi mai demult, dar ba una, ba alta, ba springbreak, ba etc) n-am reusit decat acum, si m-am dus si n-am comandat nimic, am baut numai apa. Si chelnerita trecea si ma intreba daca sunt sigura ca nu vreau nimic :-))) Am avut noroc ca fetele si profesoara ma stiu si suntem toate into wellness and healthy life styles si m-au inteles. Eu am inceput cu cartea asta:
http://www.healingcancernaturally.com/fasting-diet-cleansing-health.html
si apoi am cumparat toate cartile lui Bragg.

Eu si sotul am inceput sa traim mai sanatos cand am emigrat in Israel in 1993 - acolo am descoperit mango, avocado, fruitstar,pomelo, passion fruit, etc. plus ca porcul era interzis si la musulmani si la evrei, asa ca fara sa vrem am inceput sa mancam numai pui si curcan (vita nu avea nici un gust). Asa mancam si pana in ziua de azi, o dieta mediteraneeana. Insa acum 6-7 ani cand mama a fost diagnosticata cu cancer, am schimbat multe lucruri drastic: mancare 80-90% biologica (tot ce putem gasi), filtre de apa la dusuri/cada, iar o data pe saptamana eu beau numai apa (de duminica seara pana luni seara sau marti dimineata). Cea mai lunga dezintoxicare cu apa am facut-o ptr. 7 zile, la sfarsitul careia m-am simtit MI-NU-NAT! Prietenele si colegele se uitau la mine si ma ciupeau de fata, intrebandu-ma daca nu am facut Botox :-)))(ei, recunosc, imi facusem si un facial inainte sa ma intorc la lucru dupa saptamana asta de stat acasa in care am mai facut si yoga, am dansat, si primit masaje) Toata energia pe care corpul o ia inspre a digera alimentele se duce inspre a repara si rejuvena toate celulele si tesuturile corpului. Chiar si celulele sistmului nervos - de aceea pe mine nu o sa ma auzi prea des vaitandu-ma de iarna. Eu am soarele meu interior si nu ma prea impresioneaza starea vremii- stiu, nu sunt normala :-))) In tot cazul, as putea scrie romane aici, dar timpul si spatiul nu ne permite. Si sa nu iti faci probleme ca ai sa slabesti - asta a fost frica mea, ptr. ca eu toata vita am fost skiloada si am vrut sa ma ingras (in liceu umblam cu 3 perechi de pantaloni sa par mai grasa :-)))Corpul numai se remodeleaza. De exemplu, cat de skiloada eram, dupa nasterea copilului am facut celulita pe coapse - ei, am dat-o jos cu postul cu apa de 1 saptamana si ajutorul prietenei masoterapeute care a venit acasa si mi-a masat coapsele. De atunci, ADIO celulita!

OK. Am zis. Data viitoare, vin la intalnire . Dar clienta de azi m-a rugat demulticel si nu poate decat vineri seara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu nu ajung mai mult ca sigur la intilnire. Trebuie sa plec, vremea e mai buna ca ieri, deci putine sperante sa schimbe ceva in programul din seara asta la patinaj. In plus, mi-ar placea sa va arata o fata mai vesela, nu asta de acum.

Exclusive, eu tocmai ce voiam sa te intreb despre dieta ta cu sucuri naturale, cind citesc despre cura de apa. E musai sa ne mai impartasesti si nou din secretele tale, e tare interesant ce spui acolo.

Daca daca bei doar apa 7 zile, nu lesini de foame? Acum 15 ani as fi spus ca nu, ca oricum mincam un covrig si-un mar pe zi, dar acum mi s-a facut brusc foame cind am citit...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Daca daca bei doar apa 7 zile, nu lesini de foame? Acum 15 ani as fi spus ca nu, ca oricum mincam un covrig si-un mar pe zi, dar acum mi s-a facut brusc foame cind am citit...




Nelia, nu lesini, ptr. ca toata energia se duce inspre a repara si regenera corpul: Our body is selfcleaning, selfhealing and selfreparing daca ii dam sansa. Ceea ce s-ar putea sa ai sunt doar simptome de dezintoxicare, dureri de cap, voma, diarie, etc (depinde de la caz la caz), insa pe parcurs, dupa ce corpul tau elimina majoritatea toxinelor dupa fasting-uri repetate si dupa ce iti schimbi tu dieta (no salt, no fat, no sugar = cele 3 mari aditive!), cat mai mult organic, de baut 1.5-2 litri apa/zi, de consumat homeopatice in loc de Tylenol (si/sau alte medicamente care intoxica rinichii si ficatul), de facut exercitii usoare de Yoga sau mai intense, nu ai sa mai ai simptomele astea. Eu de la inceput nu am avut nici un simptom, doar la fasting-ul de 7 zile, in a 5-a zi, au inceput sa ma doara ganglionii limfatici de la gat (acolo sunt cele mai multe toxine acumulate). Am avut 2 praguri "psihologice" in a 3-a zi si a 5-a zi, dar nu m-am spart :-)) Everything is in our brain! Si eu mancam un mar si gaura de la covrig in Ro dar m-am prostit cat am fost insarcinata si dupa ce am avut copilul - am mancat multe dulciuri, pizza si branzeturi grase si o data cu ele am dat in celulita.

Dr. Andre Kruger sfatuieste sa urmezi in timpul unui fast mai lung, un 5-step-cycle de eliminare a toxinelor ptr. a nu suferi de simptomele enumerate mai sus:
"In a nutshell, at least twice daily, try to perform the following steps in short succession:
1. Dynamic: Try to push your pulse rate up to (200 minus your age);
2. Tonic: WHILE the heart is still beating fast, massage this excess circulation into your skin (the main elimination organ during fasting);
3. Pyrophase: WHILE this excess circulation is still in the skin, activate the sweat glands in a sauna, steam room, hot bath or shower.;
4. Criophase: Cool down your skin to re-ropute the now "filtered" blood circulation back to the internal organs: Cold shower, plunge pool or allow the sweat to evaporate.
5. Stabilization: Now rest until you feel up to facing the next cycle.. or have to go to work. or just go to bed. Forum post By The Fast Doctor: you should be able to do the whole cycle at home
If there's stairs at home, you can run up them a few times to get the blood circulation going. Stop just before you trip over your tongue.

The massage step can simply be rubbing yourself all over with a rough towel, a loufa, brush, a personal massage machine, or if you attach a shower extension to an ordinary water outlet, you can do a type of "Kneipp" hosing down massage on yourself: Train a water jet on your skin in transverse movements starting at the periphery (Hands/feet) and work up towards the core of the body.

Then spending time in a very hot bath or shower will perform the heat phase;

Turning the shower cold or getting out of the hot bath and allowing evaporation to dry you should suffice for the cold phase.

Last step: If there's a bed in your house, you can do the rest phase on that.. otherwise a sofa should be OK..

A professional massage for the second step is of course ideal, but not very practical in everyday life. " Sursa:http://www.fastingconnection.com/about-fasting/who-is-dr-andre-kruger-the-fast-doctor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Eu as pune un "Consultati medicul inainte de aplicarea metodei Exclusive" no offence

A fost super la intalnire, parca am mai iesit din ale mele, copiii au fost cuminti (doar un kk fara urmari grave si o solnita sparta), zic ca nu ne arata aia cu degetul daca mai mergem o data. Si am reusit sa nu-i mai dau sa suga Soniei in seara asta . Da Doamne sa nu se trezeasca la noapte si as putea sa zic ca incerc o tentativa de intarcare.

Nice to see you all ladies and miss the ones who were'nt there

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Fetelor dragi - sa va fie de bine intalnirea
Alina/Exclusiv - WOW! bravo tie ca poti sa tii asemenea regimuri! (zic si eu ca Nelia... mie mi-ar fii teama sa nu lesin...)
Nelia - o sa vina primavara - mai un pic si vine...
Diana - exact ca tine ar spune mama - mai intai fa-ti un exam medical sa vezi cum functio inima si toate celelalte... Bafta la intarcat printesa

Un weekend fain va doresc si bunul Dumnezeu sa va aiba in paza si sa va ocroteasca de orice necaz (cand ma uit la imaginile din Japonia realizez - odata in plus - ce micuti si neputinciosi suntem...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Buna dimineata si sa va fie de bine intilnirea!
Din pacate n-am putut ajunge (prietenii stiu de ce), sper sa va vad data viitoare.

Si eu vroiam sa spun acelasi lucru dupa ce-am citit cele scrise de Exclusive. Un cosult la medic, in prealabil, e mai mult decit indicat!
No offense

Va pup si week-end frumos!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata,

sa va fie de bine intalnirea!

Nelia, capul sus ca se aseaza toate.
Succes fetelor!

Eu de 36 de ore aplic fara voia mea regimul "doar apa".
Am crezut ca este vreun virus insa cum nu indeplineam toate simptomele, aseara, dupa ce toata ziua am avut 3 reprize de "dureri de burta" rele de tot am cautat un pic pe net si am ajuns la concluzia ca am colici biliare. La spital nu am cum sa merg sa stau cu bebe xx ore la asteptare.

Urmeaza sa imi caut med de fam sa ii cer o trimitere la echo ptr confirmare. Oare poate si med de la Sans RV sa imi dea?

Pana atunci insa am de stat pe regim. Principalul ingredient de care am nevoie este ceaiul de sunatoare. Stiti cumva unde il pot gasi in Montreal sau cum il cheama in engleza/franceza?

Un weekend frumos,


Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui arturicii


Pana atunci insa am de stat pe regim. Principalul ingredient de care am nevoie este ceaiul de sunatoare. Stiti cumva unde il pot gasi in Montreal sau cum il cheama in engleza/franceza?






vad ca in engleza sunatoarea e St. John's wort.

edit: millepertuis in franceza (sper ca n-am zis tampenii)

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

http://herboristeriedesjardins.com/index.php?cPath=5_6

ARTURICII suna aici si cere ceva sfaturi. Sigur au un ceai si pt. tine. Sanatate.

EXCLUSIVE,nu vreau sa incep o polemica cu celulita...insa de la a spune ca nu mai ai celulita si pana la realitate este o diferenta enorma. Toate femeile au, TOATE. Ca e vizibila sau mai putin vizibila, asta e partea a doua. Tesut adipos toate avem, mai mult sau mai putin gros(epais)
Bravo tie ca poti sa te conduci in viata astfel, eu nu ader la astfel de dezintoxicari. Miram-as sa doara capul si stomacul si etc de la toxine. Sunt sceptica, zau asa.

Sa va fie de bine intalneala dragelor! ceva "pozne" ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

ARTURICII au si sunatoare http://herboristeriedesjardins.com/advanced_search_result.php?keywords=millepertuis&x=6&y=8

Fait divers sur la cellulite:

Les cellules graisseuses se créent pendant la croissance, jusqu’à l’âge de 15 ans environ, et ne se renouvellent pas à l’âge adulte. Il faut comprendre que ce sont les mêmes cellules qui vont se remplir et se vider selon les circonstances. Par l’effet de la puberté, la cellulite se forme et est ferme, sensible, la peau devient rouge, voire granuleuse à différents endroits (hanches, fesses, cuisses…). A partir de 25 ans et jusqu’à 50 ans, la cellulite se ramollie, devient plus flasque, la peau prend un aspect capitonné, dit « en peau d’orange ».

La cellulite est souvent accompagnée de douleurs et de perturbations circulatoires.

On comprendra donc qu’une femme mince, au même titre qu’une femme ayant des rondeurs est susceptible d’avoir de la cellulite, véritable phénomène naturel !! Autrement dit et contrairement aux idées reçues, la cellulite n’est pas liée à l’obésité !! Seules y échappent certaines athlètes de haut niveau qui souffrent la plupart du temps de cycles perturbés, sans règle ni ovulation.

Mergi la inceput