Prietene la bine si la greu - 111

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Am fost la doctorita cu Mihai a zis ca la inaltime si greutate suntem la mediu, a zis sa nu ii dau fainoase ca cica la 11,500 kg suntem plinuti, iar legat de cereale a spus ca numai cereale de copii, paine alba sa nu ii mai dau ca e saraca in proteine sa ii dau multicereale sau semi (ceea ce nu prea gasesti curata numai cu tot felul de chimicale sau vopsita), am voie sa ii dau urzici, cica am voie sa ii dau ceapa si usturoi verde, foarte putin sa folosesc scortisoara, pot sa ii dau cica de anul asta capsuni si zmeura, dulceata chiar daca e facuta cu Dr Otker, miere, cam atat ...

A si a zis ca daca il duc la cresa sa ii suplimentez vaccinurile ca sa nu faca forma urata de varicela sau gripa nu am inteles prea bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Magda mi-a ajuns pe la urechi despre israelienii www.saveachildsheart.org/14-en/Sach.aspx" target="_blank">astia care am inteles trateaza copii cardiaci si, daca am priceput eu bine, costurile sunt minime. Recunosc ca nu am sapat mai multe despre ei, dar poate aprofundezi tu putin. Daca te pot ajuta cu ceva, sa-mi spui te rog






Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Pufuletii aia din mei de care povesteati la un moment dat,de unde ii luati?
Danku mi-ai facut o mega pofta de drob...cred ca in curand prestez si eu unul pt mucosi

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze



mi-au promis cei de la magazinul bio de la p-ta 1 Mai ca aduc curand si o sa iau mai multe pungi si pentru cine mai vrea de pe aici, ca vad ca sunt o raritate....




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

buna seara

Dankutza eu zic sa nu te ingrijorezi prea tare...Pinky a recuperat foarte bine, inaltimea ei e ok, acusi pune si cateva kg pe ea si poate fug toti piticii tai ...Sabina are 79 cm si 10,6 kg





Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

mi-au promis cei de la magazinul bio de la p-ta 1 Mai ca aduc curand si o sa iau mai multe pungi si pentru cine mai vrea de pe aici, ca vad ca sunt o raritate....




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)


ma abonez si eu ... trimit si banii inainte daca vrei



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna seara....azi am avut un inger ingaduitor si m-a ajutat sa mai semnez si eu condica

Coque, cica nu e bine sa judeci pe altii...insa anumite lucruri, ar fi genial . Sa stii ca eu rosesc pe bune la complimente, nu din vanitate ci din raritate (daca am inceput cu rime e de bun augur ) Nu prea am inteles cu antibioticul, adica de ce, mai recitesc postarea si revin
Stiam si eu de fulgii aia de drojdie insa lipsa asta de timp plus oboseala dupa bolile repetate m-au cam lasat fara initiativa si nu e bine.
Cica se zice Hut ab (sper ca nu inventez...ar fi culmea, tocmai la germana ). Madame e fara traducere

Ali
, paine poti sa ii faci si tu - se gasesc multe fainuri bune, curate si poti adauga seminte de toate felurile.
De ce scortisoara ar avea limite?
Mai aveam ceva intrebari, mai recitesc si revin!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Revin: Ali, iti trimit eu retete de dulceturi fara Dr Oetker daca vrei iar faza cu vaccinurile este penibila...o exista vreun vaccin impotriva varicelei pt copiii care merg la cresa/gradinitza?
Acum mai zic ceva si sper sa nu supar pe nimeni pt ca intentiile sunt absolut cele mai bune: eu cand merg la doctor si-mi spune ceva de genul tb sa faci in felul asta sau asta nu se recomanda intreb de ce. In Romania am vazut multe fetze cazute la intrebarea asta insa daca eu sunt in nestiintza si platesc pe cineva sa ma lumineze vreau si eu sa inteleg ce mi se spune. Este un lucru total civilizat si firesc.

Coque, am recitit si te inteleg perfect si consider ca ai facut ce tb. Imi permit de asemnea un sfat. cumpara un aparat cu aerosoli (trateaza local si este cel mai eficient si cel mai putin invaziv) si mergi la medic dupa fiecare viroza sau afectiune ORL. Giulia a fost cu viroze inca de anul trecut la fiecare doua saptamani si am fost cu ea de fiecare data sa-i verific urechile si plamanii (i-am vindecat o bronsita in trei zile). tusea i-a fost tratata cu aerosoli insa in fctie de tipul tusei tratamentul a fost diferit. Acum de ex tuseste noaptea dupa niste muci inofensivi in aparentza. Ii fac aerosolii numai cu apa marina, i-am pus picaturi in nas (nu sunt ideale insa ii scapa de otite) si i-am creat umiditate rece in camera si astept sa vedem cum evolueaza.


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

Hello girls,
Coque, legat de oua de zburatoare, eu i-am dat de gasca si gaina pana acum. De prepelite nu m-am interesat pentru ca nu cunosc pe nimeni care sa aiba prepelite, dar pot cauta amanunte.
cu laptele din punctul meu de vedere e grea decizia. eu nu sunt de acord cu uht, si alte pasteurizari si omogenizari, dar in lipsa de lapte de la tara as merge pe o varianta bio oricare ar fi metoda. pe afara e un curent cu laptele crud, dar daca nu ai o sursa sigura, nu m-as baza nici pe chestia asta. da, laptele nu e chiar asa sanatos, dar il prefer formulei de lapte si singura optiune ar fi prepararea unei formule de lapte acasa, chestie care nu mi s-a parut deloc realista indiferent de reteta. si daca lactatele in general dau si probleme, ia vedeti si pe la cereale si leguminoase cam ce se intampla. (studiile sponsorizate de producatori nu se pun) :)
ca sa nu o iau razna eu merg pe echilibru (care pentru unii pare extremism) i'm a health freak!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Monis, multumim !
Am sapat si pe acolo.

Ma omoara asteptarea asta... de prea mult timp trece viata pe langa mine asteptand "sa fie bine", cu iluzia ca timpul va rezolva problemele. Ca rabdarea este suficienta. E ca si cum mi-as tine respratia sub apa.
A fost atat de ciudat sa raman luni de zile dupa ce am revenit acasa cu senzatia ca sunt inca gravida, desi avem bebelusul langa mine, ceva din mine nu a putut accepta o nastere doar putin prematura, urmata de o lunga separare de bebelus.
A fost atat de ciudat sa am senzatia ca am pierdut un anotimp atunci cand am stat 3 luni in spital, sa astept iarna cand era primavara, sa cred ca urmeaza vara cand era deja toamna.
A fost socant sa vad cat de greu trece un bebelus peste o trauma ce credeam ca nu il va afecta, fiind prea mic...
Imi pare tare rau de cat de multe pierde Iarina, fetita mea atat de rasfatata inainte si atat de neglijata acum. Sper ca tot timpul, cel care trebuie sa rezolve totul, sa ii compenseze cumva aceste momente.
Am stiut clar atunci cand s-a nascut Rares ca nu poate intelege cu adevarat nimeni prin ce treci, nici eu nu as fi stiut inainte.
Faceam haz de necaz alaturi de celelalte mamici de incurajarile standard: "nu iti da Dumnezeu mai mult decat poti duce", "Dumnezeu da necazurile celor pe care ii iubeste"... parca am fi vrut sa nu ne mai iubeasca asa de tare... Ne gandeam ca se nasc anual 900-1500 de copii cu malformatii cardiace si daca ar fi fost vorba de un castig la loterie cu siguranta nu am fi tras noi lozul norocos.
Nu intelegeam mamicile "mai iubite de Dumnezeu" aflate cu copilasii la a doua operatie. Aveau momente cand nu mai aveai cum sa te intelegi cu ele, nu mai gaseai calea de dialog. Chiar asa de iubite nu credeam ca vom fi...
Mi-a fost frica sa nu devin rea, rece, nepasatoare la necazurile altora, insensibila... inca mai am teama aceasta, e ca o negura care imi da tarcoale. Alaturi de senzatia ca acum e prea mult, mai mult decat pot duce, dincolo de vointa mea, ca si cum astea ar fi limitele mele.
Nu mai inteleg reactiile de incurajare de aceasta data, nu mai au valoarea pe care au avut-o prima data. Mi-am pierdut increderea ca va fi bine, cel putin intr-o perspectiva imediata. Mi-am pierdut increderea in dreptate, mi se pare prea nedrept, cu adevarat nedrept ce se intampla.
Mi se spune acum ca sunt puternica, ca voi trece cu siguranta prin asta pentru ca am mai trecut o data.
Nu mai pot regasi hazul de necaz care m-a ajutat atat de mult prima data. Operatia pe cord e ca si cum te-ar calca trenul. Asa a fost si pentru mine. Nu e ca si cum ai invata sa conduci. E amuzant sa auzi ca daca te-a calcat trenul o data si ai reusit printr-o minune sa supravietuiesti asta inseamna ca esti puternic si calificat sa mai stai o data in fata trenului. Ba mai mult, e amuzant sa afli ca parca ti se si cuvine sa fi in fata trenulul. Parca nici nu ai mai avea ce sa altceva sa iti doresti de la viata.
Acum sunt admirata. Spun ca nu mai pot si nu sunt auzita. Nu insist pentru ca stiu raspunsul... pentru copil trebuie sa pot.
Stiu ca se poate si altfel. Vreau sa reusesc din nou. Sunt uimita ca inca nu am gasit o alta mamica in aceasta situatie care inca mai zambeste. Care sa lase la o parte neincrederea, furia, tristetea.
Nu-i nimic. Ma inscriu eu prima pe acest drum. Pentru ca nu am de gand sa renunt. Pentru ca stiu ca daca am destula rabdare voi gasi calea aceasta. Mai trebuie doar ceva "ajustari".

Multumim, Monis, ca te gandesti la noi.

Ne scuzati ca am batut campii, a fost in scopul descarcarii nervilor.

Magda, mami de Liviu-Rares Andrei 18.11.2009 si Iarina 31.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Magda nu stiu ce sa zic....

Mihamora




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput